Hlavní navigace

EXPLORER zahajuje registrace doménových jmen .mobi

[Tisková zpráva] Zájemci o vlastní internetovou adresu s netradiční koncovkou .mobi se mohou od 4. února 2007 obracet s žádostí o registraci na společnost EXPLORER. Zaváděcí cena registrace činí pouze 590 Kč na dva roky. Nové doménové jméno se registruje na dobu minimálně 2 let a obsah stránek musí splňovat závazná pravidla určená správcem domény.

Sdílet

Praha, 4. února 2007 – Generická doména .mobi je nejnovějším přírůstkem mezi doménovými jmény nejvyššího řádu (TLD). Účelem jejího vzniku je garantovat obsah uzpůsobený pro prezentaci na mobilních zařízeních jako jsou mobilní telefony, smartphony či PDA. Správou této domény bylo pověřeno sdružení dotMobi, ve kterém je zastoupena celá řada známých jmen z oblasti internetu a mobilních komunikací: Ericsson, Google, GSM Association, Hutchison, Microsoft, Nokia, Orascom Telecom, Samsung Electronics, Syniverse, T-Mobile, Telefónica Móviles, TIM a Vodafone.

Podmínky registrace
Registrace domény je podmíněna optimalizací obsahu pro mobilní přístroje (tj. web musí být přizpůsoben malému rozměru displeje apod.) – pro tvorbu obsahu je nutné dodržet závazná pravidla (Switch On! Guides), která jsou pravidelně kontrolována správcem domény. Na internetových adresách s doménovým jménem .mobi není povoleno provozovat standardní HTML stránky, neboť jejich zobrazení většina zařízení tohoto typu neumožňuje.

Závazná pravidla tvorby stránek domén .mobi:¨

  • stránky musí obsahovat validní kód XHTML-Mobile Profile 1.0 a vyšší, nebo podporovat mobilní zařízení
  • stránky musí být dostupné přes doménu druhé úrovně „nazev-domeny.mobi“, nejenom přes www.nazev-domeny.mobi
  • pokud koncové mobilní zařízení nepodporuje rámce, nesmí se rámce na stránkách používat

Jak registrovat
Pro ověření volného doménového jména a jeho následnou objednávku (registraci) u společnosti Explorer stačí pouze postupovat dle kroků uvedených v online průvodci registrací, což nezabere více než pár minut.

S nástrojem Emulátor .mobi si můžete vyzkoušet, jak vypadají kterékoliv webové stránky na obrazovce mobilního telefonu či PDA (samozřejmě za předpokladu, že tato zařízení podporují). K dispozici je také seznam nejčerstvějších domén .mobi, kde si můžete prohlédnout typický „mobilní“ obsah včetně webů zakládajících členů dotMobi.

Lukrativní domény pouze v aukcích
Aby správce domény zamezil obchodním machinacím s lukrativními doménovými jmény, některá z nich nebyla vůbec do volné registrace uvolněna a zájemci je mohou získat pouze v doménových aukcích. V první aukci, která proběhla 27. října a nabídla celkem 10 VIP domén, byla nejlépe vydražena doména flowers.mobi za 200 tisíc dolarů (seznam vydražených domén).

Více o informací naleznete na: http://domeny­.explorer.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).