Hlavní navigace

Fašismus po česku

[Tisková zpráva] Historie, mýtus, realita a my. Zrůdná ideologie není historicky uzavřenou etapou dvacátého století, hlásí se v různých podobách ke slovu dodnes. Máme sklon vnímat fašismus jako ideologii, která se Čechů netýká. Ale je tomu opravdu tak? Odpovědi najdete v novém televizním dokumentu dramaturga Vladimíra Štvrtni, kameramana Karla Kajfosze a režiséra Petra Lokaje. Sledujte ve čtvrtek 22. 4. 2010 na ČT2 ve 20:00 hodin.

Sdílet

Velký společenský dokument o zrodu a historii českého fašismu postihuje základní rysy, vývoj a osobnosti této ideologie u nás. Tvůrci se pokoušejí pojmenovat její nejrůznější projevy a zároveň i aktuální nebezpečí znovuoživení. Jako ideologie i politická praxe se v minulosti nevyhnul fašismus ani české kotlině a rozhodně se nejedná o jev, který by byl k nám jen importován. Geneze fašismu u nás sahá do devadesátých let devatenáctého století, skutečný vzestup pak od dvacátých let století dvacátého. Rozmach fašistického hnutí zaznamenal v podstatě celý svět a Československo v žádném případě nebylo výjimkou.

Nyní po mnoha desetiletích se do našich ulic vracejí ideje, které způsobily největší utrpení, jaké zaznamenala historie dvacátého století. V současné době jsme stále častěji svědky nejrůznějších vystoupení tzv. „pravicových radikálů“. Dokument poukazuje na předpoklady a souvislosti vzniku a projevů fašismu jako obecného jevu a shrnuje fakta o dobovém vývoji české i moravské mutace fašismu, jeho specifických projevů, organizací a osobností.

Vyrobilo: Centrum publicistiky a dokumentu TS Ostrava
Dramaturg: Vladimír Štvrtňa
Vedoucí výroby: Marcela Rovnaníková
Hlavní kameraman: Karel Kajfosz
Střih: Jaromír Vašek
Scénář a režie: Petr Lokaj

S autory spolupracovali a v dokumentu hovoří historici: Jan B. Uhlíř, Robert Kvaček, Ivo Pejčoch a Aleš Kýr.

Na základě vlastních zážitků nebo odbornosti se k problematice fašismu vyjadřují: spisovatel Arnošt Lustig, neuropatolog František Koukolík, sociální ekolog Ivan Rynda, bezpečnostní expert Karel Bačkovský, publicista Pavel Kotlán a Libor Zoufal, syn někdejšího policejního komisaře.

Dali jsme prostor k vyjádření i druhé straně, nejčastěji se ke slovu dostane Adam Vaňhara, představitel Klubu přátel Radoly Gajdy Národní čest.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).