Hlavní navigace

Febio přináší příběhy dětí, které potřebují naši pomoc.

[Tisková zpráva] Po velkém ohlasu dokumentárního cyklu Táta jako máma o otcích na rodičovské dovolené, odvysílaném loni na jaře Českou televizí, přichází Febio prostřednictvím obrazovek ČT1 s dalšími dokumenty na společensky závažné téma - se čtyřdílnou sérií Velcí a malí, vyrobenou opět pro Ministerstvo práce a sociálních věcí.

Sdílet

Velcí a malí mají za cíl podpořit myšlenku umisťování dětí do nových rodin – v České republice totiž žije v dětských domovech a výchovných ústavech více než 7 500 dětí, které nemohou vyrůstat ve vlastních rodinách. Tento počet nemá ve vyspělých evropských zemích obdoby (!) a České republice přináší trvalou kritiku ze strany Výboru pro práva dítěte OSN.

Některé z dětí v dětských domovech jsou úplně opuštěné, některé jsou stále v kontaktu s vlastními rodiči, ale téměř všechny jsou z právního hlediska umístitelné do náhradní rodiny. To se ale pořád nedaří tak, jak by bylo potřeba. Vyprávění pravdivých dramatických příběhů dětí, nad jejichž osudy se často tají dech, protože nemohly zůstat u svých biologických rodičů a hrozilo jim, že skončí v ústavní péči a že už nikdy nepoznají, co je to mít mámu a tátu, se zhostily známé osobnosti Barbora Hrzánová, Ivan Hlas, Ondřej Vetchý a Richard Krajčo v režii Věry Chytilové, Dagmar Smržové a Davida Vondráčka.

První díl zařadila Česká televize do vysílání již tuto neděli 1.4. ve 22.10 na programu ČT1.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).