Hlavní navigace

Film Jak se vaří dějiny bodoval v Lipsku a ve Vídni

[Tisková zpráva] Dokumentární film Petra Kerekese Jak se vaří dějiny dosáhl v těchto dnech dalších významných ocenění. Na Mezinárodním festivalu dokumentárního a animovaného filmu v Lipsku získal prestižní cenu filmových kritiků FIPRESCI a z vídeňského mezinárodního festivalu Viennale si odváží hlavní cenu v kategorii dokumentárních filmů.

Sdílet

Snímek Jak se vaří dějiny vznikl v mezinárodní koprodukci, do které se zapojilo i Televizní studio Brno České televize. Premiéru měl letos na jaře a od té doby získal řadu ocenění. Například zvláštní cenu poroty na Mezinárodním festivalu dokumentárních filmů Hot Docs v kanadském Torontu či hlavní cenu na 45. Mezinárodním filmovém festivalu v Chicagu.

Film vypráví o vojenských kuchařích. Jejich prostřednictvím Peter Kerekes diváky provází vojenskými konflikty, dějinnými epochami a událostmi, které změnily historii i mapu Evropy. Snímek je vlastně o tom, jak kuchaři a jejich vojenské kuchyně prožívali, a třeba i svým dílem ovlivňovali, průběh 2. světové války, konflikt na Balkáně, boje o Alžír, sovětskou okupaci Maďarska a Československa a mnohé další válečné operace. Ukazuje válečné konflikty a klíčové dějinné události z neobvyklého, až překvapivého úhlu pohledu.

Snímek Jak se vaří dějiny je postavený na dvanácti receptech vojenských kuchařů. „Hlavními hrdiny jsou obyčejní lidé v zástěrách navlečených na uniformě, jejichž úkolem je starat se o naplnění obrovského žaludku velkého hladového dítěte – armády,“ uvedl Petr Kerekes před premiérou filmu na jaře 2009.