Hlavní navigace

Film Obsluhoval jsem anglického krále v soutěži Berlinale

[Tisková zpráva] Film Jiřího Menzela Obsluhoval jsem anglického krále, jehož je TV Nova koproducentem, má za sebou nejen úspěšný premiérový víkend v domácích kinech, ale i první mezinárodní úspěch. Výběrová komise filmového festivalu v Berlíně, který se koná od 8. do 18. února 2007, ho ze stovek přihlášených snímků vybrala do hlavní soutěže. Po sedmnácti letech tak Anglický král a jeho režisér budou znovu reprezentovat Českou republiku na festivalu, který společně s Cannes a Benátkami patří k nejprestižnějším filmovým přehlídkám.

Sdílet

Praha 16. ledna 2007 – V roce 1990 získal Jiří Menzel na filmovém festivalu v Berlíně nejvyšší cenu (ex aequo), Zlatého medvěda, za snímek Skřivánci na niti, letos se dostal do hlavní soutěže jeho dlouho očekávaný přepis románu Bohumila Hrabala Obsluhoval jsem anglického krále. „Jsem moc rád a poctěn. Doufám, že se divákům na festivalu bude film líbit tak jako divákům v českých kinech,“ sdělil režisér. „Bez ohledu na výsledek soutěže se jedná o mimořádný úspěch filmu a české kinematografie vůbec a jsem velmi rád, že to je právě Anglický král,“ dodává Robert Schaffer, zástupce hlavního producenta, společnosti AQS.

„Film pana Menzela nám udělal obrovskou radost. Nominace filmu na tak prestižním festivalu je sama o sobě velký úspěch a těší nás, že jde o film, jehož je Nova koproducentem. Teď budeme držet palce, aby si do Česka přivezl i nějakého medvěda. Bylo by krásné, kdyby byl opět zlatý… Stejně důležité ale je, že se film líbí i domácím divákům. Během prvního víkendu na něj přišlo téměř 104 tisíc lidí,“ říká tisková mluvčí televize Nova Veronika Šmítková. Uvedená návštěvnost je šestá nejvyšší víkendová návštěvnost všech filmů, uvedených v našich kinech od 1. ledna 1998 do 15. ledna 2007, zároveň jde však o první místo pro český film.

Román Bohumila Hrabala Obsluhoval jsem anglického krále patří ke klasickým dílům naší literatury stejně jako práce režiséra Jiřího Menzela v oblasti kinematografie. Oba tvůrci se „potkali“ již několikrát, na zfilmování žádné předlohy však režisér nečekal tak dlouho jako na Anglického krále. Čekání se ale vyplatilo, neboť i díky němu vznikl pozoruhodný film, který jistě bude součástí naší filmové historie. Precizní režie, herecké výkony i suverenita, s níž Menzel překlenul dvacet let našich dějin, tvoří z filmu mistrovské dílo, které oslovuje všechny věkové kategorie diváků.

Koproducentem snímku je TV Nova, která si tak na své konto může připsat další úspěšnou spolupráci na poli české kinematografie. Díky její podpoře vznikla již celá řada divácky atraktivních titulů. Jen v posledních dvou letech natočila například ve vlastní produkci Román pro ženy, který získal Českého lva jako nejnavštěvovanější film roku 2005, o rok později měly úspěšnou premiéru filmy Jak se krotí krokodýli režisérky Marie Poledňákové, Rafťáci a Ro©k Podvraťáků v režii Karla Janáka, či Účastníci zájezdu, natočené podle scénáře Michala Viewegha. V současné době se postprodukuje Bestiář v režii Ireny Pavláskové podle úspěšného bestselleru Barbary Nesvadbové, Nova také získala vysílací práva na televizní uvedení snímku Jana Svěráka Vratné lahve, na film Medvídek v režii Jana Hřebejka a na nový film Filipa Renče s názvem Na vlastní nebezpečí.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).