Hlavní navigace

Film Operace Dunaj míří do kin

[Tisková zpráva] Krycí název vojenské invaze vojsk Varšavské smlouvy do Československa v srpnu 1968 posloužil jako název nového celovečerního filmu, jehož hlavním partnerem je televize Nova. Slavnostní premiéra snímku Operace Dunaj se koná v úterý 21. července 2009 v pražském Palace Cinemas Slovanský dům.

Sdílet

Praha 21. července 2009 – Dnešní slavnostní premiérou za účasti tvůrců a hlavních hereckých představitelů započne příchod do kin nové česko-polské filmové komedie Operace Dunaj, jehož je TV Nova hlavním partnerem. Film bude v kinech od 23. července 2009.

Když do hospody, tak s tankem. Tak lze stručně popsat cestu jednoho polského tanku, který se během invaze vojsk Varšavské smlouvy do Československa 21. srpna 1968 zatoulal úplně někam jinam, než měl, a díky tomu se jeho posádka střetla s českou realitou. Ve filmu režiséra Jacka Glomba excelují přední čeští herci, např. Boleslav Polívka, Martha Issová, Jaroslav Dušek, Eva Holubová, Jan Budař, Rudolf Hrušínský a další. Skvělou protihrou jsou jim polští herečtí kolegové. Umělecké supervize se chopil režisér Jiří Menzel, který si zároveň zahrál i jednu z postav v příběhu z pohraničního českého zapadákova.

TV nova již umožnila formou produkce, koprodukce nebo předkupu televizních vysílacích práv natočení celé řady kvalitních, a přitom divácky atraktivních snímků. K nejúspěšnějším koprodukovaným filmům patří Obsluhoval jsem anglického krále Jiřího Menzela, Vratné lahve Jana Svěráka, Bestiář Ireny Pavláskové, Medvídek Jana Hřebejka, Občan Havel režírovaný Pavlem Kouteckým a Miroslavem Jankem, Svatba na bitevním poli Dušana Kleina, Nejkrásnější hádanka Zdeňka Trošky, Bobule Tomáše Bařiny, U mě dobrý Jana Hřebejka či Sněženky a machři po 25 letech Viktora Tauše. V současné chvíli se TV Nova podílí např. na vzniku filmu Tomáše Vorla Ulovit miliardáře nebo na snímku Jana Hřebejka Kawasakiho růže. O koprodukci dalších českých filmů televize Nova jedná.