Hlavní navigace

Film+ uvede 3. června v exkluzivní TV premiéře Pokoj v duši, mnohonásobně oceněný slovenský film

[Tisková zpráva] Filmový kanál uvede jeden z nejúspěšnějších slovenských filmů současnosti. Snímek Pokoj v duši, oceněný pěti cenami Slovenské filmové akademie, bude odvysílán 3. června ve 20.25. Ještě předtím diváci uvidí malou ochutnávku v podobě dokumentu, který odhalí všechna tajemství z průběhu natáčení. Pro divácký zájem bude Film+ i nadále do programu zařazovat další úspěšné počiny slovenské kinematografie, a to i v oblasti dětské televizní tvorby.

Sdílet

PRAHA, 18. května 2010 – Televizní kanál Film+ uvede ve čtvrtek 3. června od 20.25 v exkluzívní televizní premiéře slovenský film Pokoj v duši režiséra Vladimíra Balka. Diváky by měl navnadit také „film o filmu“, který bude odvysílán 20. května v předstihu před premiérou: „Dokument o natáčení celého dramatu stojí rozhodně za vidění, protože umocní celkový zážitek z již tak výjimečného filmu,“ řekla Erika Luzsicza, ředitelka mediální společnosti IKO TV Central Europe pro Českou republiku a Slovensko, která televizní kanál Film+ provozuje.

Snímek Pokoj v duši získal na letošním předávání prestižních cen Slovenské filmové akademie Slnko v sieti rekordních pět ocenění – za nejlepší hraný film, za nejlepší herecký výkon v hlavní roli (Attila Mokos), pro nejlepší herečku a herce ve vedlejší roli (Helena Krajčiová a Roman Luknár) a za nejlepší kameramanský výkon (Martin Štrba).

„Čeští diváci určitě ocení tento výjimečný film, který obdržel od slovenské filmové kritiky pět cen. Kvalitní českou a slovenskou produkci budeme do programu prioritně zařazovat i v budoucnu, protože je po ní poptávka a významně zvyšuje atraktivitu našeho filmového kanálu,“ řekla Erika Luzsicza.

Pokoj v duši lze nalézt pochopením lidí v našem okolí
Režisér Vladimír Balko chtěl natočit slovenský film, který je nejen generační výpovědí, ale také filmem o současném Slovensku. „Je třeba si uvědomit, že Bratislava nepředstavuje typické Slovensko. To začíná až 30 kilometrů severovýchodně od ní,“ vysvětlil svůj záměr režisér a dodal: „Co mě mrzí, je právě to, že mnoho lidí hlavně z velkých měst dokáže květnatě hovořit o nějakém malém ostrově v Indickém oceánu, ale o vesničce, ze které pocházejí jejich rodiče, vědí akorát to, že tam není benzinová pumpa. Chtěli jsme natočit film o tom, jací jsme, a ne o tom, jací bychom chtěli být. Cesta hledání pokoje v duši začíná nalezením pochopení pro lidi v našem okolí.“

Více pořadů ve slovenštině i pro děti
Slovenština zazní také z úst pohádkových hrdinů kreslených filmů pro děti. Do vysílání jsou už připraveny animované pohádky Červená karkulka, Pinocchio, Tři malé prasátka nebo také celovečerní film Arthur a Minimojové v režii slavného Luka Bessona (Amélie z Montmartru), s hudbou geniálního Erika Serry (Pátý element) a s Miou Farrowovou v jedné z hlavních rolí. Další pohádky a filmy se slovenským dabingem budou brzy následovat.

Podrobnější informace o filmech a pohádkách:

Arthur a Minimojové
Arthur et les Minimoys (Francie, 2006, 102 min.)
Režie: Luc Besson. Scénář: Luc Besson, Céline Garcia. Kamera: Thierry Arbogast. Hudba: Eric Serra. Hrají: Freddie Highmore, Mia Farrowová, Ronald Crawford, Penny Balfourová, Doug Rand, Adam LeFevre

Desetiletý Arthur žije s babičkou v malém domku na venkově. Idylické časy končí ve chvíli, kdy jim hrozí zabavení domku. Situace vypadá beznadějně. Jedinou šancí je dědečkův poklad, který je údajně ukryt kdesi na zahradě, v Říši Minimojů, roztomilých malých skřítků, o kterých Arthurovi dědeček vyprávěl. Malý Arthur se rozhodne odvrátit hrozící nebezpečí a vydá se hledat pomoc právě do Říše Mimimojů. Arthurova cesta je důkazem, že někdy i ti nejmenší mohou dokázat velké věci. Ve filmu najdeme jak hrané, tak animované sekvence.

Červená karkulka (44 min.)
Kreslená pohádka od bratří Grimmů s oblíbeným příběhem mnoha generací dětí o děvčátku s červenou čepičkou, její staré babičce žijící hluboko v lese a zlém vlkovi.

Pinocchio (55 min.)
Moderní kreslená pohádka s klasickým příběhem o dřevěném chlapci s velkým nosem.

Tři malé prasátka (51 min.)
Kreslená pohádka o třech malých prasátkách, která si stavějí vysněné domečky z oblíbených stavebních materiálů, a o zlém vlkovi.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).