Hlavní navigace

Filmový klub ČT2 uvede politickou satiru Podzimní zahrady – 6. 8.

[Tisková zpráva] Sesazení z ministerského křesla může člověku přinést rozkoš z prožívání obyčejného života. Filmový klub na Dvojce 6. srpna od 23:10 hodin: Podzimní zahrady (2006). Nekonvenční film s morálně silným příběhem. Michel Piccoli v roli matky hlavního hrdiny. Režie Otar Iosseliani.

Sdílet

Česká televize uvede v rámci Filmového klubu na ČT2 francouzsko-italsko-ruskou politickou satiru Podzimní zahrady. Premiéru neobvyklého snímku nabídne Dvojka v sobotu 6. srpna 2011 od 23:10 hodin ve francouzském znění s titulky. Hrají: Séverin Blanchet, Jacynthe Jacquetová a další.

Francouzský scenárista a režisér gruzínského původu Otar Iosseliani netíhne k moralismu ani ostré sociální satiře. Jeho příběh je hravým zpodobením marnosti lidského života a zkorumpovanosti politiky na pozadí úchvatně zachyceného francouzského koloritu, situačních gagů a originálních vyjadřovacích prostředků. Patří mezi ně i obsazení Michela Piccoliho (*1925) do role Vincentovy matky, jíž se tato herecká legenda francouzského filmu zhostila neodolatelným způsobem.

Vincent je ministr, mocný muž a docela elegantní bonviván. Jeho milence Odile nechybí krása, bystrost a šarm. Život mu poněkud malátně plyne mezi hony se zahraničními delegacemi a nesmyslným úřadováním prokládaným partičkou karet, sklenkou vína či vzpíráním. Z letargie ho vyvede až nucený odchod z dobře placeného místa. Do nového života si Vincent odnáší pouze antikvární škrabátko, symbolizující jeho dosavadní životní „aktivitu“. Návrat mezi obyčejné smrtelníky nemá jednoduchý: je bez peněz, opouští ho manželka i milenka. Laskavá péče kamarádů z mokré čtvrti, přítelkyň – utěšitelek a obětavé matky ho uvádí do pravda o nic smysluplnější, ale o to spokojenější existence běžného občana.

www.ceskatele­vize.cz/program

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).