Hlavní navigace

Filmový klub na ČT2 – Rošťák Beaumarchais

[Tisková zpráva] Beaumarchais – svérázný, sebejistý, opovážlivý a odvážný muž, autor Figarovy svatby i sžíravých pamfletů a neúprosných kritik. Jediné, čeho se bál, byl neúspěch u publika. Premiéra francouzského filmu Rošťák Beaumarchais (1996, režie Edouard Molinaro) v neděli 3. července na Dvojce ve 21.30 hod.

Sdílet

Film Rošťák Beaumarchais, který režíroval nestor francouzské komedie Edouard Molinaro, byl natočen podle divadelní hry Sachy Guitryho. Do děje své diváky uvádí následovně: Píše se rok 1773. Osmnácté století hraje své poslední dějství. Ludvík XV. se již chystá odejít ze scény a v portále se již připravuje Ludvík XVI. Je to doba velkých myšlenek a velkých rošťáků. Pierre-Augustin Caron de Beaumarchais, syn hodináře, sám hodinář, spolu s Voltairem soudí, že hodiny jeho doby se povážlivě zpožďují a chystá se je seřídit.

Film je velkolepou podívanou, v níž na scénu vstupuje bouřlivák Beaumarchais v podání břitkého, vtipného a okouzlujícího Fabrice Luchiniho, který dokáže být naprosto suverénní před soudem i králem, ale zároveň se třást strachy, jak publikum přijme jeho Figara. Dále hrají: S. Kiberlainová, M. Blanc, M. Aumont, J.-F. Balmer, J. C. Brialy, M. Piccoli, M. Serrault, J. Garcia, A. Chabat, E. Bouixová a další.

Pierre-Augustin Caron de Beaumarchais (1732–1799), syn hodináře, vynikající spisovatel, jehož hra Lazebník Sevillský měla neobyčejný úspěch. Vedl život plný skandálů, milostných afér i špionážních misí. Král nad ním držel ochrannou ruku, zatímco on bojoval proti parlamentu. Celý život byl zastáncem lidských práv, participoval na psaní Deklarace o nezávislosti. Způsob jeho života však byl plný kolizních srážek, bouřlivých peripetií a dní strávených ve vězení… Beaumarchais byl ve svém životě hodinářem, hudebníkem, politikem, tajným agentem, nakladatelem, obchodníkem se zbraněmi, ale také revolucionářem ve dvou revolucích (americké a francouzské). Ale naštěstí pro lidstvo byl zároveň a především autor.

Edouard Molinaro (*31. 5. 1928), francouzský filmový režisér, herec a scenárista, jehož neobyčejnou tvůrčí plodnost dokazuje zatím 64 natočených filmů a 32 scénářů. Molinaro je mistrem komedií, ne těch ztřeštěných, ale spíš takových, co se pohybují ve vážnější rovině, a nutí člověka se občas zamyslet (Nalevo od výtahu). Spolupracoval s celou řadou slavných filmových hvězd – Belmondem, Brialym, Delonem, Funésem, Richardem…