Film Rošťák Beaumarchais, který režíroval nestor francouzské komedie Edouard Molinaro, byl natočen podle divadelní hry Sachy Guitryho. Do děje své diváky uvádí následovně: Píše se rok 1773. Osmnácté století hraje své poslední dějství. Ludvík XV. se již chystá odejít ze scény a v portále se již připravuje Ludvík XVI. Je to doba velkých myšlenek a velkých rošťáků. Pierre-Augustin Caron de Beaumarchais, syn hodináře, sám hodinář, spolu s Voltairem soudí, že hodiny jeho doby se povážlivě zpožďují a chystá se je seřídit.
Film je velkolepou podívanou, v níž na scénu vstupuje bouřlivák Beaumarchais v podání břitkého, vtipného a okouzlujícího Fabrice Luchiniho, který dokáže být naprosto suverénní před soudem i králem, ale zároveň se třást strachy, jak publikum přijme jeho Figara. Dále hrají: S. Kiberlainová, M. Blanc, M. Aumont, J.-F. Balmer, J. C. Brialy, M. Piccoli, M. Serrault, J. Garcia, A. Chabat, E. Bouixová a další.
Pierre-Augustin Caron de Beaumarchais (1732–1799), syn hodináře, vynikající spisovatel, jehož hra Lazebník Sevillský měla neobyčejný úspěch. Vedl život plný skandálů, milostných afér i špionážních misí. Král nad ním držel ochrannou ruku, zatímco on bojoval proti parlamentu. Celý život byl zastáncem lidských práv, participoval na psaní Deklarace o nezávislosti. Způsob jeho života však byl plný kolizních srážek, bouřlivých peripetií a dní strávených ve vězení… Beaumarchais byl ve svém životě hodinářem, hudebníkem, politikem, tajným agentem, nakladatelem, obchodníkem se zbraněmi, ale také revolucionářem ve dvou revolucích (americké a francouzské). Ale naštěstí pro lidstvo byl zároveň a především autor.
Edouard Molinaro (*31. 5. 1928), francouzský filmový režisér, herec a scenárista, jehož neobyčejnou tvůrčí plodnost dokazuje zatím 64 natočených filmů a 32 scénářů. Molinaro je mistrem komedií, ne těch ztřeštěných, ale spíš takových, co se pohybují ve vážnější rovině, a nutí člověka se občas zamyslet (Nalevo od výtahu). Spolupracoval s celou řadou slavných filmových hvězd – Belmondem, Brialym, Delonem, Funésem, Richardem…