Hlavní navigace

Filmový klub – Na plný pecky! The Doors na ČT2

[Tisková zpráva] Životní osudy zpěváka Jima Morrisona a jeho legendární skupiny v americkém filmu The Doors (1991). Premiéra (v anglickém znění s titulky) na Dvojce v neděli 12. června od 21:35. V hlavních rolích Val Kilmer a Meg Ryanová. Hrají: F. Whaley, K. Dillon, K. MacLachlan, K. Quinlanová, M. Madsen a další. Režie Oliver Stone.

Sdílet

Kontroverzní americký režisér Oliver Stone (nar. 1946) se proslavil především volnou trilogií o vietnamské válce a jejích následcích. Za dva filmy z ní – Četa (1986) a Narozen 4. července (1989) – získal Oscary za režii. Před dokončením trilogie (snímkem Nebe a země, 1993) obrátil svou pozornost trochu jiným směrem.

Natočil drama o jedné ze stěžejních rockových kapel šedesátých let The Doors. Zaměřil se na její vůdčí osobnost – zpěváka, textaře a básníka Jima Morrisona. Soustředil se na vykreslení krátké epochy, kdy došlo k bouřlivému rozmachu rockové hudby, jež souzněla s tehdejšími společenskými náladami, s hnutím hippies a jeho bojem proti establishmentu. Ve filmu ožívají jak některé slavné koncerty skupiny, tak i řada divokých večírků. Nechybí sexuální excesy ani obscénní exhibice na jevišti, pro Morrisonův projev typické.

Excelentní herecký výkon ve filmu podává Val Kilmer. Přesvědčivě zachycuje postupný Morrisonův rozpad osobnosti vlivem drog, alkoholu a vlastní sebestřednosti. Zdařile napodobuje i jeho hlas v detailních záběrech z koncertů. Kilmerovou partnerkou v roli přítelkyně Pamely Coursonové je trochu překvapivě pozdější představitelka romantických hrdinek Meg Ryanová.

Snímek, natočený s obvyklou Stoneovou bravurou, byl přijat s jistými rozpaky, ale nelze mu upřít působivé vystižení doby i její atmosféry. Velkou zásluhu na tom má jeho stálý spolupracovník, kameraman Robert Richardson.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).