Hlavní navigace

Fokus ČT24 exkluzivně z Kábulu na téma: Afghánská válka – 29. 1.

[Tisková zpráva] Letos uplyne 10 let od Američany vedené invaze do Afghánistánu. V sobotu 29. ledna ve 20:00 se tomuto konfliktu bude věnovat premiérový Fokus ČT24. Režisér Bohumil Vostal a kameraman Petr Kolner natáčeli přímo v Kábulu.

Sdílet

V téměř půlhodinovém dokumentu vystoupí mladá novinářka nejsledovanější afghánské televize TOLO Emami Jamilaová. Promluví o tom, jakou hrozbu pro Afghánky představují už jen pouhé mírové rozhovory s radikálním hnutím Taliban, pro které je západní pojetí ženských práv nepřijatelné. Sama jako filmařka zažila vyhrožování. Svůj sen moderovat talk show pro ženy si přesto nechce nechat vzít. Na kábulské letecké základně mezinárodních sil ISAF poskytl Fokusu ČT24 rozhovor klinický psycholog armády USA Aaron Smith. Rok 2010 byl dosud nejkrvavějším pro Severoatlantickou aliancí vedené síly v Afghánistánu. Americký lékař mimo jiné prozradí, jaké rady poskytuje vojákům v krizových situacích.

V Praze pak tvůrci natáčeli s americkým spisovatelem Gregorym Feiferem, který dlouhá léta působil v Moskvě. O sovětské invazi do Afghánistánu v 80. letech napsal knihu Velký hazard. V rozhovoru pro Fokus ČT24 přichází s paralelami, jež konflikty v Afghánistánu přinášejí. Objasní, v čem jsou si vojenské intervence SSSR a USA v Afghánistánu podobné, jak se liší a z čeho se Američané mohli poučit. Zamyslí se nad otázkou, zda existuje naděje, že dlouhá desetiletí trvající konflikt opravdu někdy skončí. Fokus ČT24 o Afghánistánu přinese také exkluzivní archivní záběry z vysílání Československé televize v 80. letech.

Scénář a režie Bohumil Vostal, dramaturg Tomáš Šponar, kamera Petr Kolner, střih Martin Hubáček, zvuk Martin Všetečka, produkce Magdaléna Štamfestová a Michael Preiss. Repríza Fokusu ČT24 30. ledna ve 14:34 hodin,www.ces­katelevize.cz/pro­gram