Hlavní navigace

Fotbalový šampionát je uprostřed osmifinále

[Tisková zpráva] Během 24. a 25. června, což byl již třetí víkend, kdy se druhý program České televize věnoval světovému šampionátu ve fotbale, byla odehrána polovina osmifinálových zápasů, do nichž vstoupily vždy první a druhý celek ze základních skupin.

Sdílet

Zatímco v pátek se ještě dohrávaly poslední zápasy ve skupinách G a H, v sobotu a v neděli již začaly osmifinálové souboje ve stylu play off. Jako první do osmifinálových bojů vstoupili Němci a Švédi, kteří svůj zápas začali v sobotu před 17. hodinou na stadionu v Mnichově. Dvougólové vítězství Němců a jejich boj o postup do čtvrtfinále sledovalo v přímém přenosu u televizních obrazovek 395 000 diváků, tj. 4,6 % dospělých, při téměř třetinovém podílu 32,89 %. Muži, jako početně významnější fotbaloví fanoušci než ženy, vykázali sledovanost 7,4 % při podílu 46,34 %. Druhým osmifinálovým utkáním byl sobotní duel mezi Argentinou a Mexikem, ze kterého vítězně odešli hráči Argentiny. Na tento zápas, ve kterém se o vítězi rozhodovalo až v prodloužení, se dívalo přes půl milionu diváků, což odpovídá 5,9 % dospělých při podílu 20,40 %.

Nedělní osmifinálová utkání přilákala k televizorům ještě více fanoušků, než tomu bylo v sobotu. Na podvečerní zápas Anglie – Ekvádor se dívalo 564 000 dospělých, tedy 6,6 % při podílu 33,05 % a večerní zápas mezi Portugalskem a Nizozemskem si nenechalo ujít na 811 000 dospělých diváků, tj. 9,5 % při podílu na publiku 26,74 %. I v těchto dvou utkáních byli dominantní diváckou skupinou muži. Při zápasu Anglie – Ekvádor se jich u televizorů sešlo 10,5 % při podílu 47,13 % a večer při duelu Portugalsko – Nizozemsko 14,9 % při podílu 39,88 %. Z nedělních zápasů do čtvrtfinále odcházejí Angličané a Portugalci, kteří porazili své soupeře shodně 1:0.

V pátek se však ještě dohrávaly poslední zápasy ve skupinách G a H. Nad Saúdskou Arábií si postup do dalších zápasů vybojovali Španělé, což v přímém přenosu vidělo 256 000 diváků, tedy 3,0 % dospělých při podílu 26,24 %. Jejich soupeři v osmifinálovém souboji budou Francouzi, kteří v pátek porazili Togo 2:0. I tento zápas byl pro diváky přenášen živě, čehož u televizorů využilo 456 000 dospělých diváků, tj. 5,3 % při podílu 16,95 %. Zápasy základních skupin Ukrajina – Tunisko a Švýcarsko – Korejská republika se časově kryly s dříve jmenovanými a proto byly v přímém přenosu vysílány na kanále ČT4 SPORT. Ale ani v záznamu na ČT2 si je nenechalo ujít 1,4 % diváků při podílu 6,72 % v případě zápasu Ukrajina – Tunisko a podílu 12,45 % za utkání Švýcarsko – Korejská republika.

Zatím se do čtvrtfinále probojovali Němci, Argentinci, Angličané a Portugalci. Další celky budou známy po dnešních a zítřejších utkáních fotbalového šampionátu, na která se mohou diváci České televize podívat tradičně v přímém přenosu na programu ČT2.

Divácká odezva na páteční zápasy skupin i víkendového osmifinále je uvedena v přiložených tabulkách.