Hlavní navigace

Fotobanka České televize startuje!

[Tisková zpráva] V úterý 15. května spustila Česká televize novou on-line Fotobanku určenou pro vydavatele, reklamní a mediální agentury, novináře i veřejnost. Na adrese http://fotobanka.ceskatelevize.cz návštěvníci naleznou digitalizované fotografie z bohatého archivu ČT i ze současnosti, mezi kterými lze snadno vyhledávat dle klíčových slov (jména herce, režiséra, názvu pořadu apod.). Vybrané snímky lze následně přímo on-line objednat.

Sdílet

Celkem je v archivu ČT uloženo dle hrubých odhadů neuvěřitelných 500 000 negativů, představujících materiál významné kulturní a historické hodnoty, které jsou postupně digitalizovány a doplňovány do on-line fotobanky. Ta v současné době obsahuje přes 4000 fotografií a jejich počet roste každým dnem.

Fotoarchiv ČT vznikl během roku 1953, kdy v rámci Fotooddělení Československého rozhlasu byla dokumentována stavba studií a vysílačů v Praze.

„Tehdejší televizní pořady se nevysílaly ze záznamu. Vše, co se ve studiu odehrávalo, bylo okamžitě pouštěno do éteru. V mnoha případech je tedy jediným záznamem z inscenací a jiných pořadů v té době vysílaných složka s negativy v archivu Fotooddělení ČT. Podobná situace je i u pořadů jejichž záznam musel být na příkaz aparátu KSČ v minulém režimu zničen. Filmový materiál již neexistuje, ve fotoarchivu však tyto snímky máme,“ říká Rudolf Jung, vedoucí fotooddělení ČT.