Holografické uchovávání dat spočívá zjednodušeně řečeno v tom, že je informace na disku uchovávána trojrozměrně. Starší média jako jsou CD či DVD uchovávají informaci pouze dvojrozměrně. Celý proces funguje na způsobu vtisknutí chemických změn ve forem vzorců, tedy hologramů, na disk po celé jeho ploše. Tyto vzorce pak čtě laser podobný těm v Blu-ray přehrávačích. Při kapacitě 500 GB však tyto disky dokáží uchovat více než dvacetinásobek dat oproti Blu-ray diskům.
Ačkoliv uvedení technologie na trh bude nějaký čas trvat, znamená tento objev stejnou revoluci jakou byly mezníky CD/DVD, či DVD/Blu-ray. „Zamyslete se nad množstvím informací, se kterými se setkáváme každý den. Současná digitální éra klade stale větší požadavky na to, jak uchovávat stále větší množství dat. Tento průlomový objev znamená zásadní krok pro digitální média,“ říká Brian Lawrence, šéf výzkumné divize vyvíjející holografický disk.
Zajímavostí jistě je, že objev principu holografie pochází z našeho regionu. Objevil jej maďar Dennis Gabor v roce 1948. O třiadvacet let později získal Nobelovu cenu za fyziku.
Video o projektu holografického disku můžete shlédnout na adrese: http://www.gereports.com/ge-unveils-holographic-disc-breakthrough/
O společnosti GE
GE je diverzifikovaná globální infrastrukturní, finanční a mediální společnost s posláním: plnit základní potřeby světa. Od energetiky, vody, dopravy a zdravotnictví až po přístup k penězům a informacím slouží GE zákazníkům ve více než 100 zemích a zaměstnává přes 300 000 lidí v celém světě. Další informace najdete na webu www.ge.com Mottem GE je Imagination at Work.