Hlavní navigace

GENERÁL ODSOUZENÝ NACISTY K SMRTI NEČEKANĚ PROMLUVIL

[Tisková zpráva] Vůbec poprvé se k veřejnosti dostane ve zvukové podobě poslední prohlášení generála Eliáše odsouzeného nacisty k smrti. Poslechnout si ho můžete už tento pátek 1. 10. v 9:00 ve vysílání Českého rozhlasu Leonardo - v historickém magazínu Zrcadlo. Původní nahrávka Eliášova projevu byla nalezena v archivu Českého rozhlasu.

Sdílet

Generál Alois Eliáš působil jako protektorátní předseda vlády a stal se významným představitelem protinacistického odboje. Jako jediný představitel tak vysokého vládního postu z nacisty okupovaných států byl nakonec popraven.

Sporné prohlášení, které pronesl před soudem, těsně po vynesení rozsudku smrti, a jehož přesné znění dodnes nebylo zcela jasné, leželo desítky let v archivu Českého rozhlasu.

Nahrávka, kterou pořídila nacistická propaganda, je hrůzným dokladem moci okupantů. Eliášovo prohlášení národu vzniklo pod pohrůžkou usmrcení 20 000 Čechů.

Generál Alois Eliáš své prohlášení vydat musel, ale také chtěl. Kromě tragického obsahu nahrávka dokazuje i jeho schopnost ukrýt své poselství mezi řádky textu.

Na přípravě pořadu spolupracoval Český rozhlas Leonardo, Archiv Českého rozhlasu a Vojenský historický ústav.

Český rozhlas Leonardo je digitální a internetová stanice zaměřená na popularizaci vědy, techniky, přírody, historie a medicíny. Vysílá tematické magazíny, rozhovory s osobnostmi české vědy a diskuse na aktuální témata. Přebírá také to nejlepší z ostatních stanic Českého rozhlasu (Toulky českou minulostí, Planetárium aj.).

Na adrese leonardo.rozhlas.cz stanice nabízí zvukový archiv svých pořadů, podcasty, aktuality, články, fotogalerie, videa a audiovizuální prezentace.