Hlavní navigace

Google: Nejlepší Moje Mapa popisuje staré továrny

[Tisková zpráva] Nejlepší mapou vytvořenou na platformě Mapy Google pomocí funkce „Moje Mapy” se stala mapa Fabriky. Porota na ní ocenila zejména netradiční pohled na továrny, kvalitní fotografie a vkusné grafické řešení. Její autor tedy získává hlavní výhru: zájezd do USA, konkrétně do Kalifornie a Mountain View, kde se nachází hlavní sídlo společnosti Google, Googleplex. Celkem se do soutěže, která byla vyhlášena 6. května při spuštění českých Map Google, přihlásilo 49 aplikací. Jejich témata se pohybují od praktických pomocníků jako map parkování po Praze až po mapu o životě a díle Járy Cimrmana.

Sdílet

Vítězná mapa nese název Fabriky a popisuje továrny, ať už zaniklých nebo stále v provozu. Můžete si přečíst jejich historii a mapa nabízí i kvalitní umělecké fotografie. Co na ni řekla porota? Jaroslav Bengl, produktový manažer Google Curych: Naprosto netradiční pohled na továrny a fabriky, který mne přiměl prohlédnout si řadu míst. Václav Kraus, ředitel odboru informatiky Magistrátu hlavního města Prahy: Zajímavá mapa připomínající technické dědictví národa, vkusně graficky řešená, se zasvěceným popisem památek. Milan Dědek, majitel aplikace MAPMAP.cz: Vlastní, velice rozsáhlý obsah. Informační okna s kvalitními fotografiemi a správným množstvím textu. Body ubírají pouze nemoderní ikony a dlouhý čas potřebný k načtení. Autor této mapy nyní pojede do Mountain View v Kalifornii a bude se moci podívat i do Googleplexu.

Od parkování po Cimrmana

Soutěž o nejlepší (nejoriginálnější, nepraktičtější a zároveň nejhezčí) mapu byla vyhlášena 6. května při uvedení Map Google na český trh a své aplikace mohli soutěžící posílat do 22. srpna. V pětičlenné porotě zasedli zástupce společnosti Google, pražského magistrátu, partnera Map Google společnosti MAPMAP.cz a zástupci médií z vydavatelství IDG a zpravodajského portálu Denik.cz. Porota hodnotila především nápaditost (20 bodů), funkčnost (10 bodů), originalitu tématu (10 bodů) a umělecký dojem, tedy kvalitu fotografií, využití vlastních ikonek a další (10 bodů).

A výsledky? Do soutěže se přihlásilo 49 uživatelských map. Mezi nejlepšími se umístily také tyto zajímavé aplikace:

Krušnohorská horská železnice

Kromě informací o samotné trase tu najdete také velmi podrobné a užitečné představení jednotlivých stanic, které spojuje. Roman Gallo, šéfredaktor sítě regionálních novin Deník: Zajímavé zpracování lokálního tématu s komplexními informacemi u jednotlivých zastávek. Přehledné. Kladem je i doplnění o fotografie zajímavostí na trase.

Exteriéry českých filmů

Shromažďuje místa, kde se natáčely slavné (i méně slavné) české filmy. Porotci chválili především originalitu nápadu.

Národní parky Česka, Slovenska, Německa a Rakouska

Praktickou mapu si porotci pochvalovali za příjemný obsah informačních oken, jednoduchost a přehlednost. Nejen autoři těchto map, ale všichni účastníci soutěže nyní obdrží poštou tričko Mapy Google Česká republika.

O funkci Moje mapy

V Mapách Google můžete vytvořit vlastní mapu a tu pak rozeslat svým známým a kamarádům. Spolu s odkazem na místo můžete sdílet jakýkoli typ informací – ať už půjde o mapu oblíbených restaurací nebo o fotografie a videa z dovolené. Přidat další oblíbené místo ke své mapě můžete jednoduše: až se vám objeví informační bublina, kliknete na odkaz „Uložit do složky Moje mapy. Pro tvorbu těchto vlastních map je možné použít i sofistikovanější metody, jako například vytvořit mapplet pomocí Javascriptu a Map Google API. Další informace, návod, jak vlastní mapu vytvořit, a také seznam přihlášených map najdete na mapy.google.cz/sou­tez.