Hlavní navigace

Google uživatelům nabízí nový model pro nákup mobilních telefonů

[Tisková zpráva] Google zároveň uvádí mobilní telefon Nexus One, kterým zcela inovuje a rozšiřuje ekosystém operačního systému Android.

Sdílet

Společnost Google představuje nový model pro nákup mobilního telefonu Android  – jde o internetový obchod řízený přímo společností Google. Prostřednictvím tohoto modelu rovněž nabízí první telefon pod názvem Nexus One, který kombinuje nejnovější hardware od společnosti HTC Corporation s nejmodernějším softwarem Android.

Služby společnosti Google používají každodenně miliardy lidí po celém světě. Cílem nového spotřebitelského kanálu je nabídnout uživatelům efektivní způsob propojení mezi uživateli on-line produktů Google a uživateli vybraných telefonů, postavených na operačním systému Android. Internetový obchod byl navržen tak, aby jeho využití bylo co nejjednodušší.

Obchod se nachází na adrese www.google.com/pho­ne a zákazníci si jeho prostřednictvím mohou koupit neblokovaný mobilní telefon Nexus One (tzn. že do něj lze vložit SIM kartu jakéhokoli operátora), anebo mohou zakoupit telefon i s paušálem poskytovaným jedním z partnerských operátorů. V budoucnu, kdy se prostřednictvím tohoto kanálu objeví na trhu nové modely, budou zákazníci profitovat také z možnosti kombinovat vybraný telefon s paušálem, který nejlépe odpovídá jejich potřebám. Na stránce budou uvedeny i ceny a podmínky jednotlivých tarifů.

„Nexus One je členem nově vznikající třídy telefonů, které označujeme jako super-telefony. Je osazen čipem Qualcomm Snapdragon o rychlosti 1GHz, takže je stejně výkonný, jako byly před třemi čtyřmi lety přenosné počítače. Tento telefon je naším pokusem zvednou laťku v oblasti používání mobilních telefonů a komfortu, který nabízejí pro uživatele,“ říká Andy Rubin ze společnosti Google. „Těšíme se na spolupráci s výrobci telefonů i s mobilními operátory a věříme, že prostřednictvím tohoto kanálu budeme schopni dodat více telefonů na celosvětový trh.“

Základní hardwarové vlastnosti Nexus One

 • Displej: 3,7palcový AMOLED 480×800 WVGA
 • Tloušťka: 11,5mm; váha: 130g
 • Procesor/rychlost: Qualcomm Snapdragon QSD8250, rychlost až 1GHz
 • Fotoaparát: 5Mpx fotoaparát s bleskem, automatickým zaostřováním a funkcí geo-tagging
 • Integrovaná paměť: 512MB paměti Flash, 512MB paměti RAM
 • Rozšiřitelná paměť: 4GB vyjímatelná SD karta (rozšiřitelná na 32GB)
 • Redukce hluku: Dynamická redukce hluku (Audience Inc.)
 • Porty: 3,5mm stereo jack na sluchátka s čtyřmi kontakty na inline hlasový příjem a dálkové ovládání.
 • Baterie: vyjímatelná 1400 mAh
 • Osobní laserová ozdoba: až 50 písmen na zadní straně telefonu
 • Trackball: trojbarevná dioda, upozornění na maily, chat, textové zprávy

„Nexus One představuje jedinečnou kombinaci designu a inovace, jakou lze dosáhnout při vzájemné spolupráci takových firem, jakými jsou Google a HTC,“ říká Peter Chou ze společnosti HTC. „Nexus One je dalším krokem ve strategii HTC nabídnout uživatelům široké portfolio mobilních telefonů, jež bude reagovat na jejich rozličné potřeby.“

Inovace softwaru Nexus One
Nexus One pohání software Android 2.1, což je verze softwaru Eclair, který nabízí vyspělé aplikace a funkce včetně následujících:

 • Navigace podle Google Maps: podrobné hlasové instrukce pro jízdu
 • Email: podpora několika účtů na Gmailu, univerzální poštovní schránka, podpora Exchange
 • Adresář: agreguje kontakty z různých zdrojů, včetně Facebooku
 • Rychlé kontakty: snadné přepínání mezi komunikací a aplikacemi pro sociální sítě
 • Android Market: přístup k více než 18 000 aplikacím

Kromě toho Nexus One představuje nové funkce a softwarová vylepšení:

 • Vkládání textu bez psaní – Pro všechna textová pole lze používat vkládání hlasem: lze tak namluvit SMS zprávu, zprávu po chatu, tweet, aktualizaci Facebooku nebo email.,
 • Řekněte telefonu, co má udělat – Můžete vyhledávat v Googlu, volat kontakty, anebo si nechat poradit, kam jet – stačí jen promluvit na svůj telefon. Mikrofon s redukcí šumu umožňuje využívat hlasové zkratky i v hlučném prostředí.
 • Nová úroveň přizpůsobení telefonu (personalizace) – Dynamické, interaktivní, živé tapety, které reagují na dotyk prstem. Více widgetů a pět domovských panelů umožňuje detailní osobní nastavení telefonu.
 • Přístrojem lze pořizovat snímky a video ve fotografické kvalitě. 5Mpx fotoaparát je vybaven LED diodou, automatickým zaostřováním, zoomem, rovnováhou bílé a barevnými efekty. Snímky a webová alba Picasa lze prohlížet v nové 3D galerii. Nahrává video ve formátu MPEG4 ve vysokém rozlišení – jedním kliknutím je možné toto video nahrát na YouTube.
 • Vzkazy v hlasové schránce si můžete přečíst. Vzkazy z hlasové schránky dostanete přepsané do textové podoby.

Ceny, dostupnost, budoucí plány
Nexus One je v první fázi dostupný v internetovém obchodě Google ve Spojených státech. Nedotovaný stojí 529 dolarů, cena dotovaného (s dvouletou smlouvou u T-Mobile USA) činí 179 dolarů. V budoucnosti budou telefony v Evropě nabízeny s paušálem Vodafone. Již dnes mohou uživatelé navštívit obchod na adrese www.google.com/pho­ne, přečíst si o něm a zadat předběžnou objednávku. Zpočátku budou přijímány objednávky od uživatelů ze Spojených států a třech dalších zemí – Velké Británie, Singapuru a Hong Kongu.

V následujících měsících hodlá Google uzavřít partnerské smlouvy s dalšími operátory a nabídnout spotřebitelům přístup k širokému spektru paušálních kontraktů. Očekáváme, že do budoucna budeme na trh uvádět více telefonů ve spolupráci s našimi partnery z řad výrobců telefonů a rovněž že internetový obchod rozšíříme do více zemí.

V České republice jsou telefony s OS Android dostupné od ledna 2008.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).