Hlavní navigace

Google spouští platformu OpenSocial na podporu rozvoje sociálního softwaru

[Tisková zpráva] Internetové sociální sítě mohou najít společnou řeč. Popora API zahrnuje sítě Bebo, iLike, hi5, MySpace, Orkut a Salesforce.com.

Sdílet

Google dnes představuje OpenSocial – set společných API (rozhraní pro programování aplikací) pro tvorbu webových sociálních aplikací (sociálního softwaru). OpenSocial otevře prostor pro silné a jednoduše šiřitelné sociální sítě pro internet, vývojářům umožní tvořit aplikace a weby nezávislé na provozovateli webu a s nedozírným dosahem. Spuštění OpenSocial znamená, že různé sociální sítě jsou poprvé přístupné pod společnou API. Vývoj i šíření budou pro programátory jednodušší a efektivnější.

Momentálně má každý z desítek sociálních softwarů vlastní unikátní API a to vývojáře nutí rozhodovat se, pro který z nich budou psát, a svůj čas pak dělí mezi jednotlivé aplikace. OpenSocial dává vývojářům sociálních aplikací jednotný set API, který jakmile vstřebají, mohou používat na kterékoli ze stránek hlásících se k platformě OpenSocial. S těmito jednoduchými, standardizovanými technologiemi OpenSocial zrychlí inovace a umožní vznik řady novinek po celém webu. I uživatelé budou ze standardu těžit: dostanou řadu zajímavých a užitečných aplikací rychleji.

“Web je rozhodně lepší, když je sociálně propojený, a my teprve začínáme chápat, co je možné, když do kontextu internetu zahrnete i informace sociální,” řekl Jeff Huber, senior vice president pro vývoj, Google. “Na základě nových standardů vznikne ještě spousta novinek a skvělých nápadů a sociální sítě budou na mnohem více webech. Doufáme že s pomocí a testy vývojářské komunity se z OpenSocial stane standard pro technologii, která udělá z internetu síť sociální.”

Jednou se naučíš a použiješ na celém Internetu
Jedním z největším přínosů OpenSocial je obrovská distribuční síť. Stránky, které se k používání OpenSocial již přihlásily – včetně sítí jako Bebo, Engage.com, Friendster, hi5, Hyves, imeem, LinkedIn, mixi, MySpace, Ning, Oracle, orkut, Plaxo, Salesforce.com, Six Apart, Tianji, Viadeo a XING, Hyves nebo hi5 – představují publikum více než 200 miliónů uživatelů na celém světě. Pro vývoj produktů, na který je vždy málo času a vždy málo pracovníků, je důležité, aby se vývojáři v prostředí jednou zorientovali a následně použili standard všude.

„Díky širokému přijetí platformy OpenSocial může iLike nabídnout umělcům stovky miliónů milovníků hudby na celé řadě webových stránek, které se k iniciativě připojí,“ připomíná Ali Partovi přínos pro sociální síť pro hudební nadšence iLike.com, inc. “V iLike v tuto dobu může komunikovat na 15 miliónů hudebních fanoušků a OpenSocial pomáhá naplňovat naši vizi o největší fanouškovské stránce na světě, aniž by bylo nutné psát pro každý web speciální aplikaci."

Některé vývojářské týmy jako například Flixter, FotoFlexer, iLike, Flixter a RockYou, Slide, Theikos nebo VirtualTourist už své aplikace postavily na API OpenSocial. Prostor pro své pokusy s OpenSocial najdou programátoři ode dneška na sandbox.orkut.com. Cílem iniciativy je naučit vývojáře pracovat s tímto setem, který lze následně mohou použít jak na Orkutu, tak na jakékoli jiné stránce, která se k iniciativě připojí.

Více sociálních sítí na více místech
Existence jednotného programovacího modelu také pomáhá webům, které by chtěly svým uživatelům poskytnout komunitní služby. Na tvorbě sociálních aplikací se bude podílet víc vývojářů a to se projeví v rychlejším představování většího množství novinek na mnohem více stránkách.

“Orkut má desítky miliónů nadšených uživatelů, kteří se stále ptají po nových možnostech, jak se pobavit se svými kamarády a na Orkutu vyjádřit svou osobnost,” říká Amar Gandhi, produktový manažer služby Orkut, která patří do skupiny Googlu. “S platformou OpenSocial se Orkut otevírá kterémukoli vývojáři, můžeme těžit z nekonečných nápadů této komunity a a vytvářet a představovat našim uživatelům novinky častěji.”

Společná “řeč”, kterou představuje OpenSocial pro všechny sociální aplikace, znamená, že komunitní weby se mohou stát součástí prostoru s mnohem větším množstvím vývojářů, než by se jim kdy mohlo podařit. Svoje programátorské síly, které doposud pracovaly na proprietárním API, pak mohou věnovat na jiné projekty.

“OpenSocial podporujeme s velkým nadšením,” říká Marc Andreessen, spoluzakladatel a CTO webu Ning. “Standardy dají jak tvůrcům, tak 113 tisícům členů naší sociální sítě na Ning úžasné možnosti pro nové aplikace a ještě širší možnosti pro tvorbu vlastní sítě. OpenSocial je budoucnost.”

Protože OpenSocial odstraňuje těžkosti s vývojem systémů pro jednotlivé weby, otevírá se prostor kreativitě programátorů. Přijde vlna sociálních aplikací jak pro zábavu, tak třeba i nové typy her, o kterých se již tradičně mluví v souvislosti se sociálním webem.

“Jsme naprosto přesvědčeni, že OpenSocial je správnou cestou,” doplňuje Dan Nye, CEO sítě LinkedIn. “Některé weby jsou spíš založené na sdílení fotografií, některé na podobnosti profilů, některé jsou zase zaměřené na profesní dráhu. OpenSocial nabízí společné rozhraní, které pomůže všem ve vývoji nových produktů.”

“Naším cílem je co největší zjednodušení života těm vývojářům, kteří se chtějí spojit s uživateli hi5,” vysvětluje Ramu Yalamanchi, CEO sítě hi5. “OpenSocial nabízí jednoduchý a praktický standard pro psaní inovativních aplikací.”

“OpenSocial je krokem pro integraci aplikací na sociálním webu,” míní Max Levchin, zakladatel a CEO sítě Slide. “Standardizované platformy Googlu nám nabízí hlubší přístup do různých sítí, naši uživatelé tedy budou mít šanci těžit z aplikací Slide ještě více.”

„ Internet naprosto zásadně změnil to, co uživatelé očekávají od firemních a obchodnických aplikací,“ připomíná Adam Gross, vice president pro vývoj a marketing sítě Salesforce.com. „Kombinací platformy Force.com a Visualforce s posledními API OpenSocial, mohou vývojáři a zákazníci postavit a využít novou dimenzi sociálních firemních aplikací, které vylepší CRM, software pro spolupráci i dalších firemní software.“

Nyní jsou k dispozici 3 API
Platforma OpenSocial dává (se svolením uživatelů) programátorům přístup k datům, která potřebují k tvorbě sociálních aplikací: přístup k uživatelským profilům, seznamu jejich přátel a také k jejich zprávám. Popis platformy pro vývojáře a webové stránky jsou dostupné na code.google.com/a­pis/opensocial.

Vývojáři budou přístup k: 3 API pro JavaScript a Gdata pro přístup k sociálním funkcím, vývojářský sandbox na Orkutu (sandbox.orkut­.com), Vzorový kód, dokumentaci a podpůrnou skupinu k dispozici na code.google.com.

Webové stránky budou mít přístup k: nástroj pro implementaci OpenSocial, podpůrné fórum pro komunikaci s Googlem a dalšími webmastery, Vzorový kód, dokumentaci a podpůrnou skupinu k dispozici na code.google.com.

Všechny tyto zdroje a vývojářský sandbox jsou již k dispozici.

Vývojáři už pracují
Desítky vývojářů pomáhaly testovat první verze OpenSocial API a Google je vděčný za všechny jejich připomínky.

amiando, Appirio, Bleacher Report, BonstioNet, Brad Anderson, Bunchball, Inc.,• BuyFast, Cardinal Blue Software, Chakpak, Chronus Corporation, come2play, CurrentTV, E-junkie, eTwine Holdings, Inc., Fiendoo Ltd, Flixster, FotoFlexer, Grimmthething, HedgeStop.com, Hungry Machine, iFamily, Inc., iLike, Indeed.com, KickSports, Inc., LabPixies Ltd., LimitNone, LjmSite, LoveMyGadgets, Mesa Dynamics, LLC , MuseStorm Inc., Netvibes, NewsGator, NY Times, Oberon Media, Outside.In, PayPal, PROTRADE, Puxa, Qloud, RockYou, Shelfari, SideStep, Inc., Slide, Theikos, TooStep, VirtualTourist, Votigo, Whizz, Widgetbox, Zytu Inc.

Odkazy na tyto nástroje najdete na code.google.com/a­pis/opensocial.