Hlavní navigace

Gorily on-line žádají rezignaci Rady ČRo

[Tisková zpráva] 17. 12. 2008 - Iniciativa Gorily on-line v ohrožení zahájila dnes petiční akci, požadující odvolání Rady Českého rozhlasu pro porušení Zákona o Českém rozhlase č. 484/1991 Sb. Obrátí se na Poslaneckou sněmovnu Parlamentu ČR, která členy Rady ČRo volí, může je ale i odvolat.

Sdílet

Co vlastně veřejnosti na Radě ČRo vadí? „Není to jen fakt, že díky tlakům Rady ČRo končí projekt Odhalení,“ říká jedna z členů petičního výboru, Daniela Rounová. „Daleko horší je celkový přístup Rady k multimediálním projektům ČRo. Možná by se podařilo nějakým způsobem vydupat udržení tohoto projektu, my jsme ale Radu ČRo žádali o zásadní koncepční stanovisko. Na naše otázky jsme ale nedostali odpověď ani na dnešním zasedání.“ Přitom podle Zákona o Českém rozhlase je Rada orgánem, jímž se uplatňuje právo veřejnosti na kontrolu činnosti Českého rozhlasu. „Tato Rada prostě vůbec neplní své poslání.” dodává Vlasta Straková.

Členové iniciativy se na Radu obrátili řadou individuálních dopisů, zaslali ale i společné prohlášení se 76 podpisy. V něm požadovali, aby Rada zaujala „jednoznačně podpůrné stanovisko k rozvoji multimediálních projektů, realizovaných Českým rozhlasem, aby přestala považovat internet za pouhý doplněk rozhlasového vysílání a pomohla tak ČRo udržet místo mezi moderními světovými médii, které mj. díky projektům toho typu získal.“ Odpověď na tento požadavek nepřišla.

„Případů, kdy tato Rada překročila svoje kompetence, bylo za poslední rok několik,“ říká další členka iniciativy, Jana Hajduchová. „ať už se jednalo o rádio Wave nebo o tlaky na zrušení multimediálních projektů. Snad ještě horší ale je to, na co jsme přišli až poté, co jsme se Radou ČRo začali podrobně zabývat. Minimálně tři její členové porušují zákon o ČRo, neboť působí ve funkcích, které se s členstvím v Radě neslučují. Další působí v soukromých médiích, což zpochybňuje jejich nezávislost a nezaujatost. A to nikomu nevadí?“ ptají se členové iniciativy.

Kauza rádia Wave a Odhalení ale nejsou ojedinělé hlasy. Členové iniciativy se už sešli i se zástupci dalšího hnutí, Nechceme přeladit, nemáme kam, jež reagovalo na změny v koncepci stanice Radiožurnál. Komunikují i s výzvou studentů vysokých škol, vydanou při příležitosti 20. výročí 17. listopadu 1989 s názvem Inventura demokracie. Ta mimo jiné požaduje omezení vlivu politických stran na mediální rady. Čtyři iniciativy během jednoho roku, není to dost na to, aby se už náš parlament opravdu zamyslel?

Informace o petici, její plné znění i další informace najdete na http://gorily-online.nazory.cz/

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).