Hlavní navigace

Gorily se vracejí!

[Tisková zpráva] „Velmi oblíbená gorilí rodina je od listopadu opět k vidění na internetu v živém vysílání,“ sdělil na tiskové konferenci Českého rozhlasu Miroslav Bobek, vedoucí projektu Odhalení. Malou Moju, samce Richarda a samice Kijivu, Kambu a Shindu sledují od středy tři kamery umístěné v gorilím pavilonu. Příznivci gorilí skupinky mají jedinečnou možnost je opět sledovat 24 hodin denně na internetu na adrese www.rozhlas.cz/odhaleni.

Sdílet

Nové přenosy z gorilího pavilonu byly zahájeny zejména díky grantu Ministerstva informatiky České republiky na podporu vysokorychlostního internetu, a spolupráci Českého rozhlasu s pražskou Zoologickou zahradou. Informace o tom, co se děje v pavilonu goril, bude každý čtvrtek kolem půl jedenácté přinášet Český rozhlas Leonardo. Obrazové sestřihy se znovu objeví i na obrazovkách České televize ve čtvrtečním Dobrém ránu v 6:40 a v 8:40. Videozáznam z tiskové konference naleznete na http://www.roz­hlas.cz/multi­media/videopla­yer/?po=29017­4. Fotografie jsou k dispozici v PressKitu na www.rozhlas.cz/od­haleni.

„To je úžasné! Moc děkuji za obnovené živé vysílání našich milých gorilek,“ píše jedna z přívrženců projektu Odhalení, Katka J., v internetové diskusi k obnovení přenosů ze zoo. Zároveň dodává: „Doma si sice často pouštím DVD Odhalení, které jsem si koupila hned první den jeho vydání, ale živý pohled do pavilonu je prostě báječný. Navíc v době, kdy očekáváme další gorilátka, bude zajímavé sledovat chování celé tlupy. Připravili jste mi opravdu krásný den. Dnes toho v práci asi moc neudělám, budu se pořád dívat na gorilky!“

Téměř před rokem zahájil Český rozhlas Leonardo unikátní projekt „trochu jiné reality show“ Odhalení. Dvoudílné DVD shrnující reality show Odhalení zvítězilo v prestižní soutěži přírodovědných filmů a projektů Wildscreen. Z Bristolu si autoři projektu odvezli sošku Pandy za jednoznačné vítězství v kategorii interaktivních projektů. Panda Award je považována za obdobu amerických Oscarů. Klání o tyto „Oscary“ se přitom účastnily světoznámé společnosti jako BBC, National Geographic či Discovery. Martin Smrček, který se účastnil slavnostního vyhlášení soutěže dodal: „Potlesk, který provázel předávání ceny nás utvrdil, že všichni, kdo viděli ukázky z projektu se shodli na tom, že udělená cena byla opravdu zasloužená.“

Ředitel pražské Zoo PhDr. Petr Fejk poblahopřál Českému rozhlasu k obdržení tohoto prestižního ocenění a vyjádřil poděkování, že jsme si zvolili pro realizaci reality show právě pražskou Zoo. Díky Odhalení se staly pražské gorily nejslavnějšími zvířaty v Čechách, neboť osm z deseti dětí podle Fejka ví, jak se malá gorila z pražské Zoo jmenuje. Na závěr Fejk vyjádřil politování, že Česká televize nebyla schopná poskytnou projektu vhodnější vysílací čas.

Hlavním cílem projektu je nyní pomoc volně žijícím gorilám. Prodejem DVD a dalších propagačních předmětů s logem Odhalení bylo na sbírkové konto, č.u. 555 555 552/0800 získáno celkem 250 tisíc korun. 100 tisíc z této částky bylo věnováno na podporu záchranné stanice v Limbe, pečující o mláďata goril zabavená pytlákům v Kamerunu. Další prostředky se autoři projektu chystají použít na vybudování české vědecké stanice v Cabindě, která se nachází v zalesněné části Angoly.

Na základě velkého zájmu příznivců projektu vyhlašujeme od listopadu do konce roku foto video soutěž „Odhalte gorily!“. Lidé, kteří se chtějí k projektu připojit vlastními snímky či video záznamy goril, mají jedinečnou možnost soutěžit o velmi zajímavé ceny od hlavních partnerů soutěže, a to Centra FotoŠkoda a Zoologické zahrady hl. m. Praha.

Na základě projektu Odhalení vznikla kniha gorilích pohádek s názvem „Moja a páv“, jejíž autory jsou Tereza Šefrnová a Miroslav Bobek. Křest této knížky se uskuteční společně s oslavou gorilího Oscara pro veřejnost přímo u pavilonu goril v pražské Zoo dne 11. 11. 2006.