Hlavní navigace

Gtalk.cz se přesměrovává na oficiální stránku Google Talk

[Tisková zpráva] Označení Gtalk se často používá pro chatovací program Google Talk. Doména Gtalk.cz zatím nepatří Google. Název Gtalk navíc na celém světě často zneužívají doménoví spekulanti, kteří očekávají, že tento název domény prodají za výhodných podmínek. Doména Gtalk.cz však byla nabídnuta Google za 0 Kč a bez dalších podmínek.

Sdílet

Google Talk je program, který umožňuje lidem v reálném čase vzájemnou komunikaci. Lidé si mohou navzájem psát vzkazy anebo si povídat pomocí mikrofonu. Ve světě i v Česku se název Google Talk často zkracuje na Gtalk. Google si v souvislosti se svým vstupem na český trh registroval nebo získal různé názvy svých služeb. Doménové jméno Gtalk.cz však byla volné a Google tuto doménu nezískal do svého vlastnictví.

Dočasným majitelem domény Gtalk.cz je v tuto chvíli Radim Hasalík, který provozuje například internetový rádce Zacinej.cz. „Protože se Gtalk používá jako označení pro Google Talk a Google si tento název neregistroval, rozhodl jsem se doménu pro Google získat. Zároveň jsem okamžitě kontaktoval Google a nabídnul převod domény do jejich vlastnictví zdarma a bez dalších podmínek,“ prozrazuje své záměry Radim Hasalík.

Doménové jméno Gtalk.cz hodlá Hasalík převést do vlastnictví Google za 0 Kč a bez dalších podmínek. Pokud uživatel napíše ve svém webovém prohlížeči adresu www.gtalk.cz, zobrazí se mu oficiální stránka Google Talk na serveru Google. „Nyní čekám na odpověď od Google. V každém případě nehodlám a nechci na vlastnictví Gtalk.cz nijak vydělávat. Budu rád, když doménu zdarma získá známý vyhledávač Google a bude sloužit všem českým uživatelům programu Google Talk,“ dodává Hasalík.

Podobný osud bohužel nepotkal jiné české domény, které využívají názvy služeb Google nebo jejich překlepy. Například doména Googl.cz přesměruje uživatele na zcela jiný vyhledávač. Pokud se uživatel při psaní překlepne, bude zřejmě nepříjemně překvapen.

Značka 2 GB e-mailu Gmail je v případě české domény Gmail.cz přesměrována na stránku s výrazným nadpisem Genetically Modified – Agriculture Internet Library (GMAIL). Také v tomto případě je zřejmé, že majitel domény Gmail.cz hodlá tuto doménu výhodně prodat.