Hlavní navigace

Hádej, kdo jsem! Báječná léta s Vieweghem

[Tisková zpráva] I když každý ví, jak náš nejprodávanější spisovatel vypadá, porota pod škraboškami to měla těžké. Teprve v závěru si obě ženy vzpomněly i na literáty, a protože Alice hrála V báječných letech pod psa a Eva v Účastnících zájezdu, vykřikly spontánně a téměř unisono: Michal Viewegh!

Sdílet

VIP host Michal Viewegh se narodil v roce 1962 v Praze ve znamení Berana. Obrýlený premiant vyrůstal v Sázavě v rodině inženýra a právničky a odjakživa si rád četl. Po maturitě na gymnáziu v Benešově dva roky studoval na Vysoké škole ekonomické, ale nebyl to jeho šálek kávy. Ze školy odešel a pracoval jako noční hlídač, příležitostně také jako průvodčí či stavební figurant. Vystudoval Filozofickou fakultu a přes tři roky učil na Zbraslavi. Z této zkušenosti čerpal ve své knize Výchova dívek v Čechách, ovšem základním dílem, které shrnuje jeho zkušenosti z dětství a dospívání v socialistickém Československu, jsou již zmíněná Báječná léta pod psa. Na obrazu života v běžné rodině, marně se pokoušející čelit politickému diktátu, zachycuje českou historii a atmosféru ve společnosti od 60. let až po pád komunismu.

Z knihy se stal bestseller. Skvělý vypravěč se nedistancoval od všeobecného podílu na normalizaci, a přesto prokázal ironický odstup a smysl pro tragikomický humor a hořkosladkou atmosféru. Michal Viewegh je úspěšný spisovatel, který ročně napíše knihu a pilně se věnuje autorským čtením. Je proto jedním z mála, kteří se u nás psaním uživí, a doufá, že už tomu nebude jinak. Vieweghovy romány dosahují nákladu až padesáti tisíc výtisků. Během pěti let zažil Michal smrt prarodičů a otce a na jeho díle je to znát. Andělé všedního dne nebo Vybíjená se nesly ve vážnějším duchu než předchozí díla. V posledních dvou letech vydal Román pro muže a Povídky o lásce. Podle Vieweghových románů vznikly filmy Báječná léta pod psa, Výchova dívek v Čechách, Účastníci zájezdu, Román pro ženy a Případ nevěrné Kláry. Literát nemá rád bulvár a kritiky, kteří ho často tepou za příliš lehké pero. Je podruhé ženatý, s mladou půvabnou Veronikou má dvě malé dcery a krásný dům na Sázavě. Z prvního manželství má dceru Michaelu.

VIP host nezapomíná na děti z rozvojového světa, a protože pořad, kde profese hraje prim, myslí na charitu, přinesl ukázat panenky pro UNICEF, které šijí doma u Vieweghů. Jsou určeny do dražby, která by měla přinést finance na tolik potřebné očkování. Hádejte, tipujte a bavte se s Primou a pořadem Hádej, kdo jsem!