Hlavní navigace

Hádej, kdo jsem! MUDr. Radim Uzel – sexuolog ve funkci prezidenta

[Tisková zpráva] Čtveřici hadačů dá v dalším díle pořadu Hádej, kdo jsem! práci odhalit už jen samotnou profesi VIP hosta. Tentokrát totiž před sebou nebudou mít herce, zpěváka ani sportovce, ale sexuologa MUDr. Radima Uzla. Jakmile se ale dopátrají, že jde o lékaře, který se často objevuje v televizi, mají téměř jasno.

Sdílet

MUDr. Radim Uzel je asi nejznámější gynekolog a sexuolog v České republice. Mezi celebrity ho zařadila popularita, kterou získal díky účinkování v různých televizních populárně-naučných pořadech a v rozhlasových relacích. Je známý jak svým svérázným smyslem pro humor, tak otevřeností, s jakou mluví o nejrůznějších otázkách týkajících se sexu. V roce 1976 například jako první člověk u nás ukázal ve výchovném televizním pořadu rozbalený prezervativ. Velký ohlas mají také jeho internetová poradna, články v tisku nebo knihy, kterých napsal třináct.

Narodil se v Ostravě v roce 1940. Původní profesí je gynekolog, absolvoval Lékařskou fakultu Masarykovy univerzity v Brně. Sexuologii vystudoval až později. Pracoval v Ostravě, Brně, Františkových lázních, jeho posledním působištěm byl Ústav pro péči o matku a dítě v Praze-Podolí. „Lékařskou profesi už jsem pomalu pověsil na hřebík a spěju k zaslouženému důchodu, věnuju se už jen internetovému poradenství, které mi samo o sobě zabírá hodně času,“ říká sexuolog.

Aby toho nebylo málo, je také ředitelem Společnosti pro plánování rodiny a sexuální výchovu, pracuje ve výboru Sexuologické společnosti České lékařské společnosti J. E. Purkyně a je členem různých zahraničních odborných společností. Za rozhlasový pořad Červené uši dostal cenu v mezinárodní soutěži, kterou vyhlašuje Populační institut ve Washingtonu. Kromě toho, že píše knihy a publikuje v tisku, se účastní řady přednášek a besed na téma sexuální výchovy. Je ženatý, má dceru Kateřinu, která vystudovala operní zpěv, ale momentálně se věnuje keramice, a dospělého vnuka.

Jaká je profesionální deformace populárního sexuologa? A proč ho Petr Vondráček oslovuje „pane prezidente“? Dozvíte se v Hádej, kdo jsem! v úterý 25. května ve 20 hodin na Primě.