Hlavní navigace

Hádej, kdo jsem! Ondřeje Hejmu prozradil účes

[Tisková zpráva] „Dobrých hitů, které posluchači milují, není nikdy dost. Už s nimi nemůžeme plýtvat,“ říká host pořadu Hádej, kdo jsem! Ondřej Hejma. Alici Bendové řekl, že ji nezná, a ona s ním přitom před patnácti lety natočila klip. Skoro se urazila, jenže Alice zase nevěděla, o jakou písničku šlo. Takže si byli fifty fifty. Porotě se tentokrát moc nedařilo a Ondřeje málem neuhodli. Nakonec ho prozradil účes a znalost angličtiny. Diváci u obrazovek televize Prima se přesvědčí, že každý den není posvícení a i mistr tesař se někdy utne.

Sdílet

Veřejnost zná Ondřeje Hejmu jako zpěváka skupiny Žlutý pes, která oslavila třicet let své existence. A to začínal její frontman s hudbou poměrně pozdě – okolo třicítky. Tedy v době, kdy už jiní pomalu končí, jak sebekriticky poznamenal. Rock byl pro zpěváka, který s oblibou nosí kovbojský klobouk, dlouho spíš koníčkem. Ondřej se totiž živil jako překladatel, tlumočník a novinář. Před revolucí byl jedním z mála lidí, kteří u nás ovládali angličtinu na potřebné úrovni. Kromě toho studoval na Karlově univerzitě i čínštinu, což ne každý ví. V televizi se později rovněž uplatnil jako moderátor soutěží, kde dokázal využít svého smyslu pro břitký humor a pohotovosti. To se mu později hodilo i v porotě pěvecké soutěže. Ondřej Hejma má dvě děti, žije v Řevnicích, rád hraje tenis a golf. Jeho velkým koníčkem je cestování. S oblibou také jezdí na šumavskou chalupu. Většinou ho doprovází manželka Vlaďka, lékařka, která se také věnuje charitě.

Na neradostnou komunistickou minulost zpěvák vzpomíná s humorem: „Žlutý pes se třemi kytaristy a dvěma bubeníky – tím druhým byl starý dejvický brach Jirka Horálek – se zdál být na vrcholu sil. Zákonitě přišly první zákazy, obstrukce a opruzy. Kapela byla zařazena na nechvalně známý černý seznam Nové vlny se starým obsahem a pod značkou ŽP se prostě nesmělo hrát. Abychom vyhověli cenzorům, změnili jsme jméno na Tomahawk jako symbol indiánské, Američany utlačované rasy, ale moc jsme si nepomohli. Do roka a do dne byly v západním Německu rozmístěny americké rakety středního doletu stejného jména. Jejich hlavice mířily na nás a další průser byl na světě. Ve snaze vymyslet název kapely, který by byl dostatečně blbý, aby už konečně nikomu nevadil, vznikla Hudebně-zábavná skupina Ondřeje Hejmy. A mohlo se hrát. Největší malér nás ale teprve čekal. V roce 1984 tehdejší superstar kapely Atomový Hrubeš řečený Chomáč navždycky odjíždí za hlasem svého srdce – za zpěvačkou Janou Kratochvílovou do Londýna. Zanechal za sebou řadu hudebních sirotků včetně Výběru a Psa.“ Kapela ožila po revoluci, kdy skládala hity, které skutečně zlidověly (např. Sametová), a natočila spoustu klipů.