Hlavní navigace

Hádej kdo jsem! Postránecký málem chodil v montérkách

[Tisková zpráva] Porota ve složení Bára Nesvadbová, Tereza Kostková, Bob Klepl a Martin Zounar budou tentokrát hádat jméno známého herce, člena souboru Národního divadla a muže s nadhledem, Václava Postráneckého. Jak si umí VIP host krásně pohrávat se svým hlasem, předvede divákům při svém „ano a ne“, jež ho nesmí v žádném případě prozradit. Přitom Postráneckého kdysi nepřijali na DAMU a musel do učení. Jaké bylo řemeslo, na hony vzdálené prknům, jež znamenají svět, se diváci dozvědí v pátek v pokračování oblíbeného pořadu ve 20.00 na Primě.

Sdílet

Minimálně od kultovní „komedie století“ S tebou mě baví svět má Václav Postránecký pověst dobrého komika, i když samozřejmě na divadle a v televizi ztvárňuje také vážné psychologické party a charakterní i civilní role. Pan Postránecký, který vypadá na svých 67 let opravdu výborně, si na Terezu Kostkovou pamatuje ještě z dob, když jako desetiletá hrála dětské role. Host sám začínal jako dětská hvězda. Narodil se 8. září 1943 v Praze ve znamení Panny.

Pochází z obchodnické rodiny, byl členem Dismanova rozhlasového dětského sboru a jako devítiletý se poprvé postavil před kameru ve filmu Konec strašidel. Následovaly snímky Punťa a čtyřlístek, Malí medvědáři, a přesto ho na studium herectví nevzali. Šel na to tedy od lesa a přes jevištního technika v Divadle F. X. Šaldy v Liberci se uchytil jako elév v angažmá ve Slováckém divadle v Uherském Hradišti, později účinkoval v brněnském Státním divadle. Vrátil se do Prahy a deset let hrál v Městských divadlech pražských, hostoval v Divadle na Vinohradech, od konce 70. let je členem Národního divadla. Do diváckého povědomí se dostal především díky televizním seriálům (Cirkus Humberto, Četnické humoresky, Létající Čestmír) a filmu. Hrál v kriminálkách Po stopách krve, Smrt si vybírá, Tajemství zlatého Buddhy, Motiv pro vraždu, největší popularitu mu ale přinesla role dirigenta Michala Adámka v již zmíněné, dnes kultovní komedii S tebou mě baví svět. V posledních letech se postavil před kameru znovu (Ro©k podvraťáků, Jak se krotí krokodýli, Bobule, Líbáš jako Bůh), ale i za kameru jako příležitostný režisér (Travis). Krásně nadaboval Dustina Hoffmana nebo Anthonyho Hopkinse, je nositelem ceny Františka Filipovského. Získal i prestižní divadelní cenu Thálie za roli Podkolatova v Gogolově Ženitbě. Vyučuje na FAMU a od roku 2005 je prezidentem Herecké asociace. V této funkci si stěžuje, jak často bohužel musí poslední dobou promlouvat nad rakvemi milých kolegů. Manželkou Václava Postráneckého je tanečnice Helena Postránecká, mají spolu syna a dceru.