Hlavní navigace

Hádej, kdo jsem! Tomio Okamura – expert nejen na Japonsko

[Tisková zpráva] Dnešní VIP host Tomio Okamura vyznává pravidlo: Nezapomeň používat tři slova – dobrý den, děkuji a na shledanou – a bude nám všem na světě lépe! Také si myslí, že by se lidé měli víc těšit ze života.

Sdílet

O hostu dnešní premiérové zábavné soutěžní show Hádej, kdo jsem! všichni vědí, že pracuje v cestovním ruchu a že je to „ten český Japonec“. Obojí je pravda.

Tomio Okamura se narodil v Tokiu, má japonské a korejské předky, ale říká o sobě, že je Čech. Má k tomu dobré důvody, v Japonsku poznal kvůli svému smíšenému původu dost ústrků a po své mamince je skutečně poloviční Čech. Část dětství prožil dokonce v dětském domově a není to tak dávno, co prodával v tokijském kině popcorn a colu. Dnes je Tomio Okamura významný podnikatel v cestovním ruchu a viceprezident a mluvčí Asociace českých cestovních kanceláří a agentur (AČCKA), což je čestná funkce.

Naše porota složená z herců Alice Bendové, Bohuslava Klepla, Evy Holubové a Martina Zounara si pod škraboškou se známou osobností ze světa byznysu neporadila. O to více je pak zajímaly důvody krachu českých cestovních kanceláří, jimiž se letošní letní sezona opět hemžila.

A jak pan Okamura začínal? V hierarchizované japonské společnosti neměl míšenec ze skromných poměrů šanci, proto se ctižádostivý mladík ve dvaceti rozhodl, že pojede do Evropy a zkusí štěstí tam. Ale ani v Praze, kde měl Tomio českou babičku, to nebylo snadné.

Zkusil vyučovat japonštinu. Pak ale jedné české cestovce odpadl průvodce specializovaný na Japonce a obrátila se na Tomia, zda by ho nezastoupil. Zkusil to a za den si vydělal tolik co vyučováním za týden. Bylo rozhodnuto. Udělal si průvodcovské zkoušky, pořídil si živnostenský list a začal se věnovat japonské klientele. Znalost mentality japonských turistů mu dodala odvahu zkusit to na vlastní pěst.

Na Londýnském veletrhu cestovního ruchu si pronajal půl metru výstavní plochy a přesvědčil významnou japonskou cestovní agenturu, aby s ním podepsala kontrakt. Ale dovoz turistů do Česka není jedinou aktivitou dnešního hosta.

Čím dalším se Tomio Okamura živí? Kam zajít při návštěvě Japonska na čerstvé a levné sushi? To všechno a mnohem víc uvidíte v pořadu, kde profese hraje prim.

Nenechte si ujít další díl Hádej, kdo jsem! již tuto středu 26. dubna od 20.00 na Primě!