Hlavní navigace

Haiti bez naděje?

[Tisková zpráva] Země, která by mohla být rájem, je pro své obyvatele peklem. A zdaleka to není jen zemětřesením. Dokument o lidech z jedné úplně obyčejné vesnice, kteří mnohdy přežívají jen díky pomoci z Česka, připravili: Martin Strouhal, Lenka Poláková, Krunoslav Keteleš a Ján Novák. Česká televize uvede ve čtvrtek 15. září 2011 na ČT2 ve 20:00 hodin.

Sdílet

Na Haiti se lidé kreolsky zdraví „Jak se máš? …Nemám se hůř…“. Země je postižená fatálním zemětřesením a absolutní devastací. Dokument vychází z příběhů Čechů, kteří zde žili již před tragédií a snažili se pomáhat (zejména misionář Roman Musil). A také z bezvýchodných osudů několika haitských rodin. Důsledky zemětřesení, díky němuž se o Haiti dověděl celý svět, jsou ale pouze rámcem, základní téma má mnohem širší rozměr.

Průvodcem a zasvěceným komentátorem je Martin Strouhal. Podílí se dlouhodobě na charitativní pomoci v místech, která již mnohokrát navštívil a o nichž jako první z Čechů natáčel pro ČT. Televizní studio Ostrava s ním dlouhodobě spolupracuje. On stejně jako řada jiných, o jejichž výpovědi se opíráme, znají důvěrně místní poměry a vědí, že Haiti potřebuje něco zcela jiného než pasivně přijímanou pomoc, která se navíc často k nejpotřebnějším adresátům ani nedostane.

Vesnice Baie de Henne na severu Haiti by mohla být kouzelným místem na zemi, kdyby v ní jako v celé zemi nebylo tolik bídy, nemocí a utrpení. Dlouhodobě sem směřuje pomoc z Česka, jsou zde soustředěny děti z projektu Adopcí na dálku, Češi tu vrtají studny a snaží se totéž naučit domorodé obyvatele, otec Roman Musil se zasadil o postavení školy. Všichni, kdo kdy byli s tamní situací konfrontování, vám řeknou, že největší pomocí je systematická a dlouhodobá práce, která vede ke změně myšlení a k soběstačnosti při zajištění vlastní existence. Obrazně řečeno Haiťanům je lépe ukázat, jak chytat rybu, než jim ji bez jejich vlastního přičinění dávat.

Film je věnován všem, kteří pomáhají chudým a bezmocným v tomto rozkolísaném koutě světa. Vznikl díky podpoře Charity ČR a Arcidiecézní charity Olomouc.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).