Hlavní navigace

Halloween dokumentoval triky internetových podvodníků

[Tisková zpráva] Na vzestupu jsou podle statistik společnosti McAfee zejména falešné antiviry

Sdílet

Praha, 2. listopadu 2010 – Letošní Halloween podobně jako jiné svátky či aktuální události opět demonstroval postupy, které používají kybernetičtí podvodníci. Společnost

McAfee tentokrát zaznamenala především dva typy útoků:
Falešné antiviry (scareware). Podvodníci se snaží uživatele přesvědčit, že má počítač infikovaný škodlivým kódem (především pomocí zobrazování „výstražných“ pop-up oken, které napodobují zprávy operačního systému, prohlížeče nebo legitimního bezpečnostního produktu) a vnutit mu koupi nefunkčního „bezpečnostního“ programu. Scareware dnes podle statistik společnosti McAfee představuje 15 % veškerého malwaru v oběhu a jeho podíl neustále roste. Ze 150 000 testovaných odkazů, které směřovaly na weby distribuující škodlivé kódy, bylo 23 % odkazů právě na webové stránky šířící falešné antiviry. Uživateli nehrozí jenom finanční ztráta spojená s nákupem „bezpečnostního“ softwaru, podvodníci přitom totiž získávají i údaje o platební kartě a často i úplnou kontrolu nad počítačem. Společnost McAfee důrazně doporučuje nakupovat či stahovat bezpečnostní software pouze z webů důvěryhodných dodavatelů.

Elektronické pohlednice zdarma. Podvodníci rozesílali e-maily s názvy jako Free Halloween E-cards, které obsahovaly odkazy na weby šířící malware (deklarovaný jako software pro práci s pohlednicemi). Podvodníci v řadě případů bohužel opět uspěli a získali kontrolu nad řadou počítačů, z nichž se staly tzv. zombie. Největší podíl infikovaných počítačů je podle aktuálních statistik společnosti McAfee v jihoafrickém Kapském Městě a Johannesburgu.

Máte-li podezření, že váš počítač může být infikován škodlivým kódem, zkontrolujte PC pomocí zdarma dostupného nástroje McAfee Free Scan. Je k dispozici na webu http://home.mca­fee.com/store/Pro­duct.aspx?pro­ductid=mss . Pokud jste provedli nějakou podezřelou transakci spojenou se zadáváním čísla platební karty, kontaktujte ihned společnost, která vám kartu vydala.

Problémům s malwarem lze předejít pomocí komplexní sady zabezpečení, jako je např. balík McAfee Total Protection ™. Nastavte svůj bezpečnostní software tak, aby se automaticky aktualizoval a pravidelně skenoval celý počítač.

O společnosti McAfee
Společnost McAfee, Inc. se sídlem v Santa Clara (Kalifornie) je největší společností specializovanou na bezpečnostní technologie. McAfee dodává proaktivní osvědčená řešení a služby, které chrání systémy, sítě a mobilní zařízení po celém světě, poskytuje uživatelům možnost se bezpečně připojovat na Internet, bezpečně prohlížet web či zde nakupovat. Společnost McAfee za podpory bezkonkurenční sítě informací o hrozbách Global Threat Intelligence vytváří inovační produkty, které umožňují domácím uživatelům, firmám, veřejnému sektoru a poskytovatelům služeb zajistit soulad s regulačními požadavky, chránit data, předcházet výpadkům, identifikovat zranitelnosti a průběžně sledovat a zdokonalovat svou bezpečnost. Společnost McAfee zajišťuje bezpečnost vašeho digitálního světa. http://www.mca­fee.com .

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).