Hlavní navigace

HBO podpoří vysílání i tvorbu dokumentů

[Tisková zpráva] Filmový kanál HBO od letošního května rozšiřuje svou programovou nabídku o pozoruhodné dokumenty. Celý dokumentární slot je na HBO veden pod hlavičkou „Bez cenzury“, čemuž také odpovídá zvolená dramaturgie. Pravidelně každý měsíc, vždy ve čtvrtek, uvede v premiéře jeden titul.

Sdílet

V neděli 4. května ve 20.00 hodin bude poprvé na televizních obrazovkách uveden český film Občan Havel.

Sběrný dokument o bývalém českém prezidentovi začal v roce 1992 natáčet režisér Pavel Koutecký. Po jeho tragické smrti film dokončil Miroslav Janek. Havlův portrét obsahuje unikátní průhledy do jeho soukromí i do zákulisí vrcholné politiky. HBO ho uvede jako první v televizní premiéře.

Jiným zajímavým dokumentem je polský snímek Slezský byznys z originální produkce HBO, uváděný ve čtvrtek 1. května ve 22.00 hodin. Režisér Michal Rogalski v něm vypráví o čtyřech dívkách, které si vydělávají jako erotické tanečnice. Mezi další dokumenty, chystané k uvedení, patří americký film Přízraky Abu Ghraib o týrání vězňů podezřelých z terorismu. Natočil jej Rory Kennedy, syn zavražděného Roberta Kennedyho.

„Dokumentární filmy jsou významnou součástí světové kinematografické tvorby a jako takové bezesporu na filmový kanál jako je HBO patří. Mám ovšem na mysli skutečné dokumentární filmy, nikoliv publicistiku, jíž nás zaplavuje většina běžných televizních stanic,“ říká Ondřej Zach, generální ředitel HBO. „A i proto, že cítíme, že prostoru pro dokumentární filmovou tvorbu je v současnosti čím dál méně, vybrali jsme si žánr dokumentu i pro náš další vstup na pole originální české produkce HBO.“

Společnost HBO Česká republika proto vypisuje dvoukolové výběrové řízení na jeho námět a realizaci. Do soutěže se mohou přihlásit samotní tvůrci i autoři v zastoupení svého producenta.

V prvním kole soutěže, které má uzávěrku 15. června 2008, by zájemci měli zaslat námět (či synopsi) v rozsahu dvou normostran, přihlášku (kterou lze stáhnout z příslušných webových stránek) a stručný životopis autora. Došlé náměty posoudí tříčlenná porota ve složení Eva Zaoralová – umělecká ředitelka MFF Karlovy Vary, dále pak Jan Rudovský – šéfredaktor časopisu PREMIERE a Ondřej Zach – generální ředitel HBO Česká republika.

Časopis PREMIERE se navíc stává partnerem celého projektu.

Postupující do druhého kola budou vyhlášeni 9. července na letošním karlovarském festivalu, druhé kolo bude uzavřeno 15. srpna 2008 a HBO Česká republika se stane producentem vítězného díla s dotací ve výši 1 500 000 Kč.