Hlavní navigace

HBO startuje vysílání ve vysokém rozlišení

[Tisková zpráva] Společnost HBO Česká republika spustila vysílání nového prémiového filmového kanálu HBO HD v českém jazyce. Nový program HBO ve vysokém rozlišení (HDTV - High Definition Television) je distribuován prostřednictvím satelitu Amos 1 v systému DVB-S2. HBO HD se vysílá v kompresním formátu MPEG-4 s datovým tokem 7 Mbits a rozlišení 1080i50. Divák má na výběr ze dvou zvukových Dolby Digital (AC3) stop - v českém nebo originálním jazyce.

Sdílet

HBO HD je od 1.4. 2008 distribuováno v kabelové digitální síti společnosti UPC Česká republika – viz přiložená tisková informace UPC.

„Nový kanál ve vysokém rozlišení znamená pro HBO definitivně vykročení do 21. století a pro naše diváky konečně možnost dopřát si v pohodlí domova prvotřídní filmy v kvalitě odpovídající zážitku z filmového plátna,“ říká k tomu generální ředitel HBO Česká republika Ondřej Zach.

Vysílání ve vysokém rozlišení zvyšuje nároky na kapacitu přenosových cest a na použitou kompresní technologii. Formát 1080i50 znamená rozlišení 1920×1080 obrazových bodů v prokládaném režimu o snímkové frekvenci 50 půlsnímků za sekundu. V porovnání se standardním rozlišením PAL 720×576 obrazových bodů o 50 půlsnímcích je datový tok u HD pětinásobný. Pro představu – filmy distribuované v běžném rozlišení na DVD mají datový tok přibližně 8Mbits. Film v HD by pak na DVD dosahoval až 40Mbits. DVD však používají starší kompresní formát MPEG-2, zatímco HBO HD díky využití novějšího kompresního algoritmu h.264 (MPEG-4) vystačí se 7Mbits bez viditelné ztráty kvality.

Pro příjem HBO HD je nutné mít k dispozici zvláštní set top box od UPC a některý z televizních přijímačů označených logem HD Ready nebo Full HD, s plochou obrazovkou a poměrem stran 16:9. Díky „širokoúhlému“ poměru stran uvidí divák film tak, jak jej filmaři natočili, a to bez ořezů či černých pruhů na okrajích, jak jsme byli zvyklí u standardního formátu 4:3.

Programová skladba HBO HD odpovídá plnému programu stávajícího kanálu HBO. „HBO vždy nabízelo divákům jako první televizní premiéry toho nejlepšího z české i světové filmové tvorby a jsme velice hrdí na to, že je HBO teď také prvním filmovým kanálem nabízejícím ve vysokém rozlišení plnohodnotný program,“ dodává ještě generání ředitel HBO. Vzhledem k zatím stále omezené nabídce vysílacích materiálů v HD kvalitě bude nejprve část vysílaného programu tvořena pořady upravenými pro HD konverzí z formátu standardního rozlišení (SD) – i zde se však uživatelé HD televizorů mohou těšit na výrazné zlepšení kvality zobrazení. V tzv. FULL HD tedy plném vysokém rozlišení, na ně pak v dubnu a v květnu čekají mimo jiné tituly DVEŘE DOKOŘÁN, CASINO ROYALE, POLIBTE NEVĚSTU, NEPŘEMOŽITELNÝ, HOLLYWOODLAND, NULA OD NULY POJDE a GÓÓÓL! II.

S postupným doplňováním vysílacích materiálů v HD kvalitě budou do konce roku tvořit filmy ve FULL HD více než polovinu programové náplně HBO HD.