Hlavní navigace

HBO uvádí druhou řadu historického seriálu Tudorovci

[Tisková zpráva] Premiéra: v pátek 05. září ve 20:00. Vysílání: vždy dva díly za sebou každý pátek od 20:00 a 21:00.

Sdílet

V druhé sérii historického dramatického seriálu TUDOROVCI pokračuje scenárista Michael Hirst ve vyprávění svého příběhu o milostném životě a politickém boji krále Jindřicha VIII. Novou desetidílnou řadu úspěšného seriálu TUDOROVCI uvede filmový kanál HBO v září vždy v pátek od 20:00 hodin a to rovnou dva díly za sebou.

Anglii a zbytek Evropy stravují náboženské nepokoje. Král Jindřich VIII. (Jonathan Rhys Meyers) je více než kdy předtím rozhodnutý, že se rozvede s královnou Kateřinou (Maria Doyle Kennedyová), aby si mohl vzít Annu Boleynovou (Natalie Dormerová). Od Anny Boleynové očekává, že mu porodí syna, který bude vládnout rostoucímu britskému impériu.

Nebude to ovšem snadné, jelikož kolem Jindřicha VIII. se to intrikami jenom hemží. Jsou plánována spiknutí s cílem zabít jeho milenku, dosadit jeho zapuzenou manželku na trůn, odepřít mu moc nad církví, a dokonce mu najít novou milenku, která by se jednoho dne mohla stát královnou. Věrnost těch, kteří jsou králi nejblíže, je zpochybněna. Mnoho jich je za svou zradu v epickém boji, v němž proti sobě stojí král a papež (Peter O´Toole), popraveno. Tento souboj se odehrává na pozadí krvavé protestantské reformace. Množí se otázky, kdo je právoplatným dědicem trůnu. Znepokojený národ vše sleduje a čeká na výsledek, zatímco nestálý monarcha jej vede do násilného a vražedně vyhroceného konfliktu s budoucností.

V roce 2007 byl Jonathan Rhys Meyers za roli krále Jindřicha VIII. v seriálu Tudorovci nominován na cenu Zlatý glóbus za nejlepší mužský herecký výkon v televizním seriálu – kategorie drama.

Michael Hirst velmi dobře ví, jak zobrazit dějiny tak, aby byl výsledek fascinující. Koneckonců má na svém kontě scénáře k velkofilmům Královna Alžběta (1998) a Královna Alžběta: Zlatý věk (2007). V obou snímcích ztvárnila postavu královny Cate Blanchettová. A v obou případech byla nominována na Oscara v kategorii nejlepší ženský herecký výkon hlavní roli.

Na úspěchu historického seriálu se podílí i jeho čeští spolupracovníci – neboť první řada Tudorovců, kterou kanál HBO uvedl minulý rok, je nominována v rámci Dabingové ceny Františka Filipovského za mimořádné dabingové zpracování televizních seriálů. O výsledku soutěže se dozvíme v Přelouči 20. září 2008.

OBSAH DÍLŮ DRUHÉ SÉRIE
Díl 1. Vražedné komploty se množí. Jindřich se rozhodne vzepřít papeži Pavlu III., aby se mohl oženit s Annou Boleynovou.

Díl 2. Jindřich se dožaduje věrnosti od anglického duchovenstva. Poté se připravuje na to, že vezme Annu s sebou na královskou návštěvu Francie. Netuší, že se připravuje spiknutí, jehož cílem je Jindřicha zavraždit, a postarat se o to, aby ke svatbě nedošlo.

Díl 3. Roztržka s Římem vyvrcholí, když jmenovaný arcibiskup z Canterbury, Cranmer anuluje manželství Jindřicha s Kateřinou, a dává mu souhlas, aby se oženil s Annou, která čeká dítě.

Díl 4 More a Fisher stále odmítají odpřísáhnout králi věrnost. Anna oznamuje, že je znovu těhotná. Jindřich krok za krokem stupňuje tlak, aby všechny přinutil uznat Annu jako novou anglickou královnu.

Díl 5. Fisher a More odmítají podepsat přísahu, která uznává královu nejvyšší pravomoc, což je katapultuje k jistému trestu smrti.

Díl 6. Cromwell plánuje očištění Anglie od všech, kteří nesouhlasí s Novou monarchií. Král František I. odmítá, že by měla být jejich království spojena svatbou, což přinutí Jindřicha pochybovat o svém rozhodnutí oženit se s Annou.

Díl 7. Anna se snaží, aby zachránila své vdavky, uprostřed obav ze spiknutí, jehož cílem má být její vražda. Cromwell si najímá armádu protestantských žoldáků, aby zemi zbavil všech pozůstatků katolicismu. Kateřina umírá v exilu.

Díl 8. Poté, co Jindřich kontaktuje císaře, aby ho požádal o pomoc v konfliktu s papežem, se začíná dvořit Janě Seymourové, a snaží se najít způsob, jak ven z manželství s Annou, které je beztak odsouzeno k záhubě.

Díl 9. Ztráta dalšího dítěte Jindřicha přiměje, aby si s dvořením Janě Seymourové pospíšil. Cromwell mezitím shání důkazy poukazující na skutečnost, že měla Anna mnoho milenců.

Díl 10. V předvečer Anniny popravy nabízí Jindřich sňatek Lady Janě Seymourové.

HERECKÉ OBSAZENÍ
JONATHAN RHYS MEYERS – král Jindřich VIII – Poprvé vešel ve známost díky hlavní roli ve snímku Todda Haynese Sametová extáze. V roce 2006 získal Rhys Meyers Zlatý glóbus za svůj výkon v roli mladého Elvise Presleyho v televizním miniseriálu Elvis. Tentýž rok pak předvedl jeden ze svých prozatím nejlepších výkonů, když ve filmu Woodyho Allena Match Point – Hra osudu ztvárnil roli londýnského tenisového profesionála šplhajícího po společenském žebříčku.

Jonathana Rhyse Meyerse můžete také znát z filmů Blafuj jako Beckham, kde hrál trenéra dívčího fotbalového klubu; Jarmark marnosti režisérky Miry Nair; historického velkofilmu Alexander Veliký režiséra Olivera Stonea; nebo akčního trháku Mission Impossible III.

NATALIE DORMEROVÁ – Anna Boleynová – Rodačka z anglického Readingu Natalie Dormerová se na velkém plátně poprvé prosadila po boku Heath Ledgera v dobové komedii Casanova. Často vystupuje v divadelních představeních a zahrála si i v televizních seriálech Rebus a Distant Shores.

JEREMY NORTHAM – sir Thomas More – Jeremy Northam debutoval ve Spojených státech filmem Síť, ovšem již předtím se objevoval v britských dobových filmech jako Emma, Ideální manžel, a v Oscarem oceněném snímku Gosford Park režiséra Roberta Altmana si zahrál roli slavného herce a zpěváka Ivora Novella.

NICK DUNNING – sir Thomas Boleyn – Nick Dunning hrál ve filmech Alexander Veliký, Medailon a In America.

MARIA DOYLE KENNEDYOVÁ – královna Kateřina Aragonská – Maria debutovala na stříbrném plátně ve filmu Alana Parkera The Commitments v roce 1991. Má za sebou úspěšnou kariéru v britské televizi. Hrála například v původní britské verzi seriálu Queer As Folk, a dále v seriálech Hide and Seek a Oliver Twist. Maria Doyle Kennedyová je také aktivní jako zpěvačka. Nahrála dvě desky s kapelou The Black Velvet Band a v roce 2001 vydala své první sólové album Charm.

JAMES FRAIN – Thomas Cromwell – Jamese Fraina objevil během studií na vysoké škole sir Richard Attenborough, pod jehož režijní taktovkou James debutoval v roce 1993 ve filmu Krajina stínů. Zahrál si ve filmech Královna Alžběta, Titus a Jdi za svým srdcem. Hrál také v televizním seriálu 24 hodin.

HENRY CAVILL – Charles Brandon – Objevil se v řadě filmů – Hrabě Monte Cristo, Hrad bude můj, Riding Hood, Hellraiser 8 – Pekelný svět, ve filmové adaptaci báje Tristan a Isolda. V současné době hraje po boku Roberta De Nira a Claire Danes v magicko-realistické fantasy Hvězdný prach.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).