Hlavní navigace

HBO UVÁDÍ STRHUJÍCÍ DRAMA Z VLASTNÍ PRODUKCE: HOUSE OF SADDAM (SADDÁM: VZESTUP A PÁD)

[Tisková zpráva] ČTYŘDÍLNÝ SERIÁL MAPUJE OSUD IRÁCKÉHO DIKTÁTORA SDDÁMA HUSAJNA. PREMIÉROVÉ VYSÍLÁNÍ V ČERVENCI EXKLUZIVNĚ NA HBO.

Sdílet

SADDÁM: VZESTUP A PÁD – strhující portrét Saddáma Husajna a jeho vztahů s rodinou a s nejbližšími poradci (což byly mnohdy jedny a tytéž osoby) barvitě popisuje málo známé okolnosti vzestupu tohoto iráckého diktátora k moci a následných sedmnáct let jeho vlády. Saddámova touha po moci a krvavé prostředky, kterými se ji snaží udržet, se v závěru série (popisujícím operaci Irácká svoboda z roku 2003) mění v jeho úpornou snahu vyhnout se zatčení.

Tento snímek, opírající se o pečlivý průzkum dostupných pramenů a o informace odborníků i zasvěcených osob, přináší divákům obrázek skrytého světa brutality, msty a falše. Saddám Husajn v něm představuje pomyslný střed, kolem něhož se točí veškeré dění. Poutavé a napínavé drama zkoumá psychologii teroru a nahlíží do nitra zvrácené lidské duše. Odhaluje absenci morálky a korupci, která bují všude tam, kde není moc ničím a nikým omezena. Zároveň líčí houževnatost a důmysl, které byly nutné k tomu, aby člověk v takovém světě vůbec přežil.

Seriál začíná v roce 1979, kdy na sebe Saddám krvavým převratem strhl veškerou moc v Iráku. Popisuje, jak jeho politické ambice a víra ve vlastní historický význam ovlivnily nejen jeho nejspolehlivější rádce, nejbližší přátele a členy rodiny, ale zpětně i jeho samotného. Mezitím, co roste Saddámova moc, uvnitř nádherných paláců i v iráckých ulicích postupně narůstá strach. Navzdory rostoucímu domácímu i mezinárodnímu tlaku se Saddám udržel u moci celé čtvrtstoletí, čímž dokázal až neuvěřitelnou schopnost přežít. Nakonec se ale i jeho postavení začalo otřásat v základech. Diktátor, čím dál izolovanější od mezinárodního společenství i od svých nejbližších, ztrácí kontakt s realitou a jeho moc se rozplývá.

Drama Saddám: Vzestup a pád, natočené ve spolupráci s BBC, nabízí nový a neotřelý pohled na tohoto diktátora i na jeho vztahy a soukromé aktivity. Klíčové události popisuje jakoby zevnitř brutálního iráckého režimu. Seriál má mezinárodní herecké obsazení – v roli Saddáma Husajna se objeví Igal Naor (známý například ze Spielbergovy rekonstrukce Mnichov), Shohreh Aghdashloo (Dům z písku a mlhy) hraje Saddámovu první ženu Sajidu. Philip Arditti zosobnil Saddámova nejstaršího syna Udaje, Said Taghmaoui ztvárnil Saddámova nevlastního bratra Barzana Ibrahima a Christine Stephen-Daly diktátorovu milenku a pozdější druhou ženu Samiru.

Seriál byl natočen v režii Alexe Holmese a Jima O’Hanlona podle scénáře Alexe Holmese a Stephena Butcharda. Holmes a Hilary Salmon se na minisérii podíleli jako výkonní producenti, Steve Lightfoot jako producent.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).