Hlavní navigace

ČT2: Sloužila jsem u Heydrichů – Helena Vovsová v cyklu Neznámí hrdinové – pondělí 22. 3.

[Tisková zpráva] Helena Vovsová pracovala u zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha, ale neváhala pomáhat Židům pracujícím na přestavbě obergruppenführerova honosného sídla na zámečku v Panenských Břežanech. Vypráví o ní nový dokument z cyklu Neznámí hrdinové – Pohnuté osudy v pondělí 22. března na ČT2 od 20:50 hod.

Sdílet

Helena Vovsová měla na starosti údržbu zahrady na zámku v Panenských Břežanech, který obýval za nacistické okupace nechvalně proslulý zastupující říšský protektor a zároveň šéf Hlavního říšského bezpečnostního úřadu (RSHA) Reinhard Heydrich s rodinou. Pracovala zde nejen za jeho života, ale i poté, co zemřel na následky atentátu, který spáchali stateční parašutisté. Po Heydrichově smrti sídlila na zámku vdova Lina s dětmi. V Panenských Břežanech probíhala za nacistické okupace rozsáhlá přestavba části zámku i rozlehlého hospodářství. Na práci byli povolaní Židé z terezínského ghetta. Těžce pracovali, ale nedostávalo se jim jídla, léků ani ostatních životních potřeb. Helena Vovsová se rozhodla jim pomoci, ačkoliv si byla vědoma toho, že jde o počínání velmi riskantní, které nejen ona, ale i její rodiče mohou zaplatit smrtí.

Jedním ze svědků její dobročinnosti a odvahy je Milan Platovský žijící v Chile. Za obětavou práci jí poděkoval ve svých memoárech nazvaných Přežít a žít. Helena Vovsová v tomto unikátním svědectví promluví i o svých dalších osudech – například o tom, co ji čekalo po válce a po komunistickém převratu v únoru 1948.

„Paní Vovsová nezištně pomáhala koncem války i deportovaným německým a holandským adventistům. Po válce, když byli v zámečku v Panenských Břežanech shromážděni sudetští Němci před vysídlením, poskytla pomoc mladé vdově s několika hladovými dětmi. To je doklad o ryzí lidskosti ženy, jejíž osudy v době válečné a bezprostředně po ní byly opravdu pohnuté,“ říká scenárista Pavel Taussig. Režie a kamera Roman Vávra, dramaturg Jiří Sirotek, vedoucí výroby Helena Veselá. Cyklus Neznámí hrdinové – Pohnuté osudy vzniká v Redakci aktuální publicistiky, vedoucím projektu je Čestmír Franěk.

Více informací na www.ceskatele­vize.cz/ program. Repríza dokumentu Sloužila jsem u Heydrichů na ČT2: 25. 3. od 11:00,na ČT24: 28. 3. od 07:32

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).