Hlavní navigace

Zrádci říše – Herta Sedláčková – Stachová v cyklu Neznámí hrdinové – 27. 12.

[Tisková zpráva] Herta Sedláčková – Stachová se zapojila do protinacistického odboje, třebaže byla původem sudetská Němka, pocházející z moravskoslezského města Odry. Vypráví o ní nový dokument z cyklu Neznámí hrdinové – Pohnuté osudy v pondělí 27. prosince na ČT2 od 21:00 hodin.

Sdílet

Herta Sedláčková – Stachová se podílela na odbojové práci, kterou organizovali její rodiče. Otec Hermann Stach byl vyučený zámečník a aktivně se účastnil společenského dění v dělnických spolcích. Veřejně činná byla i její matka Elizabeth. Rodinu těžce zasáhly mnichovské události a následné obsazení Sudet. Stachovi však nepodlehli malověrnosti a začali s přáteli pomáhat pronásledovaným rodinám a později také polským, britským a sovětským zajatcům, kterým se podařilo uprchnout z táborů. Obě ženy, matka i dcera, byly zatčeny. Matka Herty Stachové byla umučena ve vězení a její dceři se podařilo uniknout trestu smrti jen o vlásek. „Herta Sedláčková – Stachová z Oder patřila k nemnohým ženám německé národnosti, které vnímaly obsazení pohraničí jako národní tragédii a nepřidaly se k většině svých krajanů, kteří fanaticky uctívali Adolfa Hitlera. Výjimečnost celé její rodiny spočívala i v tom, že se zapojila dokonce do odboje proti nacistům, “ říká režisérka příběhu Alena Hynková.

Obětavost a hrdinství Herty Stachové po válce uznávalo i nové české vedení města. Statečná žena získala statut antifašisty a mohla v Československu zůstat. Přesto se však její rodina nevyhnula tzv. zákonným opatřením, což znamenalo, že jim byl dočasně zkonfiskován majetek, nemohli se zúčastnit voleb a museli žádat o vrácení československého občanství.

Scénář Martin Krsek, Alena Hynková, režie Alena Hynková, dramaturg Jiří Sirotek, vedoucí výroby Helena Veselá. Cyklus Neznámí hrdinové – Pohnuté osudy vzniká v Redakci aktuální publicistiky a vedoucím projektu je Čestmír Franěk. Repríza dokumentu Zrádci říše na ČT24 31. 12. v 10:30 hod.

www.ceskatele­vize.cz/program