Hlavní navigace

Hlavní cena MTF Zlatá Praha pro britský dokument Ballet Boyz: Svěcení jara

[Tisková zpráva] Ve středu 20. 10. 2010 od 20:00 hodin proběhne v Paláci Žofín v Praze slavnostní předávání cen MTF Zlatá Praha. Přímý přenos vysílá program ČT2. Hlavní cenu získává dokument Ballet Boyz: Svěcení jara. Dokument České televize Drž rytmus získával ocenění Nadace Vize 97.

Sdílet

Mezinárodní porota MTF Zlatá Praha dnes vyhlásila vítěze v jednotlivých soutěžních kategoriích. Grand Prix Zlatá Praha získal pořad britské televizní společnosti BBC TV Ballet Boyz: Svěcení jara. „Porota byla přesvědčena, že tento film prolomil televizní hranice. Zaprvé tím, že dílo bylo objednáno pro televizní kanál, který nikdy nevysílá tanec a také – což je ještě významnější – že uvádí amatérské tanečníky do světa, který vůbec neznali,“ zdůvodnila rozhodnutí předsedkyně poroty britská mediální odbornice Hazel Wrightová.

Český křišťál v kategorii dokumentárních pořadů o hudbě a tanci udělila porota programu Edward Elgar: Muž za maskou. „Nabyli jsme všichni dojmu, že je to překrásně zpracovaný film k tématu, v němž se znovu prozkoumává pověst velkého skladatele a vzorově se využívá archivního materiálu, který se týká samotného hudebního tvůrce,“ zněl verdikt odborné poroty.

Druhý Český křišťál v kategorii Hudba na obrazovce získává Carmen z jeviště pařížské Opéra Comique, kde se konala světová premiéra Bizetova hudebně dramatického díla v roce 1875. „Z mnoha představení Carmen na světových jevištích stojí tato inscenace podle našeho přesvědčení na špici a díky způsobu, jak je zachycena pro televizi, se stává vítězem v soutěže,“ řekla Hazel Wrightová a dodala, že porota také přihlédla k inscenaci Káti Kabanové na jevišti Královského divadla v Madridu od stejného přihlašovatele.

Ocenění Nadace Vize 97 Dagmar a Václava Havlových bylo uděleno pořadu Drž rytmus. Dokument Olgy Sommerové ukazuje proměnu původně nezasvěcených a mnohdy nezainteresovaných dětí a jejich následnou radost z poznání a společně odvedené umělecké práce. Nadace Vize 97 na tomto sběrném dokumentu projektu Špalíček, který se inspiroval úspěšnou akcí Berlínské filharmonie Rhythm is it!, ocenila mimořádný, hravý a tvůrčí přístup tvůrců při společné práci profesionálů s naprostými amatéry.

Cenu České televize získal dokument režiséra Christophera Nupena Všechno je to dar: Podivuhodný um a šarm Alice Sommer- Herzové.

V diváckém hlasování jednoznačně zvítězila Janáčkova opera Káťa Kabanová režiséra Roberta Carsena v hudebním nastudování českého dirigenta Jiřího Bělohlávka z madridského Teatro Real.

Nejpůčovanějšími pořady ve volně přístupné videotéce byly baletní filmy Place choreografa Matse Eka, Ballet Boyz: Svěcení jara a dokument Můj čas přijde – Gustav Mahler rakouské televize ORF.

Mezinárodní porota byla pětičlenná a zasedala ve složení Hazel Wrightová (předsedkyně), Aarno Cronvall z Finska, Andres Golding z Austrálie, Klaas Rusticus z Nizozemska a Stanislav Vaněk z České republiky. Do soutěže bylo přihlášeno 96 pořadů z 22 zemí celého světa.

47. ročník Mezinárodního televizního festivalu Zlatá Praha, pořádaný Českou televizí ve spolupráci s hlavním městem Praha, se konal ve dnech 16. až 20. října 2010 v Paláci Žofín na Slovanském ostrově. V průběhu konání ho navštívilo na 400 registrovaných účastníků z řad odborné i laické veřejnosti z domova i zahraničí. Na Den České televize v sobotu 16. října 2010 přišlo přes 2000 lidí.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).