Hlavní navigace

Každé třetí populární téma hledané na internetu přináší nebezpečné výsledky, ukázala studie Norton

[Tisková zpráva] Nový bezplatný nástroj hodnocení webových stránek Norton Safe Web Lite chrání před rizikovými výsledky hledání

Sdílet

Praha – 2. srpna 2010 – Podle nové studie Norton, která se zabývala nekalou optimalizací pro internetové vyhledávače, vykázala více než třetina nejpopulárnějších hledaných termínů nejméně 10 % nebezpečných výsledků, které vystavují počítače a osobní údaje uživatelů riziku, že se stanou obětí počítačové kriminality. Ukazuje se, že hledání slov „tropical dreams sweepstakes“ se může změnit na noční můru a hledání termínu „red hot laugh riot“ může být cokoli jen ne legrace. Tyto dva konkrétní hledané termíny v době od února do května přinesly v prvních 100 výsledcích neuvěřitelných 99 % nebezpečných odkazů.

V reakci na tyto hrozby vyplývající z nekalé optimalizace pro vyhledávače představil tým Norton bezplatný nástroj ke stažení Norton Safe Web Lite, který identifikuje rizikové webové stránky dříve, než na ně uživatelé klepnou ve výsledcích hledání. Nástroj Norton Safe Web Lite je po stažení z adresy http://safeweb­.norton.com/li­te přístupný jako malý panel nástrojů v aplikaci Internet Explorer nebo Mozilla Firefox. Zachycení rizikových výsledků před klepnutím na některý z nich je velice důležité, protože téměř 60 % rizikových webů identifikovaných aplikací Norton Safe Web obsahuje automatické stahování z webu, což jsou hrozby, které mohou infikovat počítač, aniž by uživatel musel stáhnout nebo nainstalovat nějaké soubory.

Skener Norton Safe Web for Facebook, který je také zdarma, nyní nabízí praktickou volbu „Enable Auto-Scan“, která slouží k identifikaci jakýchkoli nebezpečných odkazů v informačních kanálech uživatelů. Skener Norton Safe Web for Facebook je k dispozici na adrese http://apps.fa­cebook.com/nor­tonsafeweb.

„Kyberzločinci neustále hledají nové možnosti, jak najít další oběti, o čemž svědčí vysoká četnost nekalé optimalizace pro vyhledávače. Naneštěstí pro uživatele může mít obyčejné hledání populárního tématu a klepnutí na nekalý odkaz vážné důsledky,“ řekl Jens Meggers, vice president of engineering, tým Norton. „Spotřebitelé se musejí vyzbrojit nástroji, jako je Norton Safe Web Lite, které jsou specificky určené k ochraně před těmito typy hrozeb.“

Studie Norton v období tří měsíců, od února do května 2010, sledovala u významného vyhledávače 300 nejpopulár­nějších hledaných termínů a každý den analyzovala prvních 30 000 výsledků hledání z hlediska nekalé optimalizace pro vyhledávače. Hledaná témata měla široký rozsah, od sportovních akcí přes texty písní až po nejnovější zprávy o vývoji kriminálních případů. Hackeři využívají neetické techniky k obelstění algoritmů vyhledávačů a tím nekale modifikují výsledky hledání. Tímto způsobem zneužívají populární témata k přesměrování uživatelů počítačů ke klamavým aplikacím, jako jsou falešné antivirové skenery. V některých dnech přineslo více než 250 z 300 nej­častějších hledaných termínů daného dne více než 10 % nebezpečných odkazů v prvních 100 výsledcích. Klepnutí na tyto nekale modifikované výsledky hledání mohlo vést k infikování počítače uživatele a ke zpřístupnění osobních údajů kyberzločincům.

O nástroji Norton Safe Web Lite
Norton Safe Web Lite je bezplatný nástroj pro hodnocení webových stránek. Jeho cílem je umožnit uživatelům bezpečně procházet Internet, vyhledávat a nakupovat online. Nástroj, který používá technologii Norton, prochází miliony webových serverů. Pomocí prověřování souborů založeného na signaturách, modulů pro zjišťování narušení a zjišťování a analýzy chování identifikuje prostřednictvím panelu nástrojů v prohlížeči potenciálně nebezpečné stránky přímo ve výsledcích hledání. Panel nástrojů Norton Safe Web Lite je k dispozici pouze v angličtině pro uživatele systémů Windows XP, Windows 7 a Windows Vista. Pracuje v aplikacích Internet Explorer 6.0 nebo vyšší a Mozilla Firefox 3.0 nebo vyšší. Všichni současní uživatelé aplikací Norton 360 a Norton Internet Security již mají v rámci svého přihlášení k odběru plně funkční panel nástrojů Norton, který poskytuje kromě technologie hodnocení Norton Safe Web také vestavěnou ochranu proti phishingu a aplikaci Identity Safe, která slouží ke správě přihlašovacích údajů a hesel.

O produktech Norton společnosti Symantec
Produkty Norton společnosti Symantec chrání spotřebitele před tradičními hrozbami pomocí antivirové ochrany, ochrany před spywarem a ochrany před phishingem a také před boty, automatickým stahováním z webu a krádeží identity a současně mají nízké nároky na systémové prostředky. Společnost poskytuje také služby, například zálohování online a vyladění počítače, a je důvěryhodným zdrojem informací v otázkách bezpečnosti rodiny online. Poznejte nás blíže v síti Facebook na adrese www.facebook.com/nor­ton a sleduje @NortonOnline na webu Twitter.

O společnosti Symantec
Společnost Symantec zaujímá světové prvenství v poskytování softwaru, zařízení a služeb, díky nimž mohou podniky i jednotliví zákazníci důvěřovat připojení ke světové síti. Společnost svým zákazníkům poskytuje software a služby zaměřené na předcházení bezpečnostních rizik a rizik týkajících se dostupnosti, dodržování norem a výkonu, a pomáhá jim tak chránit jejich infrastrukturu a informační zdroje a procesy. Společnost Symantec má ředitelství ve městě Mountain View v Kalifornii a pobočky ve více než 40 zemích. Další informace jsou k dispozici na adrese www.symantec.com.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).