Hlavní navigace

Agentura pro bezpečnost informací v EU: národní hospodářství je ohroženo internetovým zločinem

[Tisková zpráva] Průzkum AVG potvrzuje údaje EU o nutnosti spolupráce při ochraně online činností. 22 % občanů EU přiznává zkušenost s internetovým zločinem

Sdílet

Česká republika, 9. června 2008  – Evropská agentura pro bezpečnost sítí a informací (ENISA) uspořádala na konci května tiskovou konferenci, na které varovala před vzrůstající internetovou kriminalitou, ohrožující ekonomické zájmy Evropské unie. Okolo 6 milionů počítačů v Evropské unii je infikováno a antispamová opatření stála podniky již přes 65 miliard EUR.

V souvislosti s tím oznámila společnost AVG Technologies, lídr v oblasti rozvoje bezpečnostního software pro domácí uživatele a malé i střední podniky, výsledky vlastního průzkumu, zaměřeného na vliv internetového zločinu na občany Evropské unie. Výzkum provedla v březnu 2008 společnost Ipsos a jeho závěry korespondují se zprávou ENISA.

„Ze zprávy ENISA i z výsledků našeho průzkumu jasně vyplývá, že před sebou máme ještě velký kus práce, abychom uchránili naše počítače od internetového zločinu,” říká J. R. Smith, generální ředitel AVG Technologies. „Během několika let se povaha hrozeb změnila z amatérské aktivity na profesionální kriminální činnost. Nyní je naším úkolem zajistit bezpečnost s lehkostí, abychom zároveň nezpomalili vývoj inovací.”

V Evropě má zkušenost s internetovým zločinem 22 % z celkem 7 000 dotazovaných uživatelů počítačů. Zatímco se s počítačovou kriminalitou setkala téměř třetina Italů a 31 % Britů, v České republice se osobně s internetovým zločinem seznámila asi čtvrtina dotazovaných.

Výsledky mohou souviset s dvojicí klíčových trendů v chování počítačových uživatelů v ČR:

Často používají internet ke stále citlivějším transakcím:
  • 83 % uživatelů nakupuje na internetu
  • 71 % uživatelů používá internetové bankovnictví
  • 70 % uživatelů platí účty po internetu

Nejvíce využívají služby internetového bankovnictví Švédové (84 %) a Němci (78 %). Nízká úroveň ochrany a malé povědomí uživatelů domácích počítačů o prevenci ve vztahu k internetovému zločinu:

  • 11 % dotazovaných uživatelů nemá žádnou antivirovou ochranu v počítači
  • 38 % uživatelů tvrdí, že nemá k dispozici dostatek informací o internetovém zločinu a ochraně proti němu

Nedostatečná informovanost v této oblasti zjevně ovlivňuje postoj lidí k jednotlivým druhům kriminality. Zatímco pouhých 24 % Čechů si připouští nebezpečí internetového zločinu, až 39% respondentů se více obává krádeže.

„Internet podnikům a domácím uživatelům nabízí bezpečné provádění transakcí již dnes. Je nutné si však stále uvědomovat možnost potenciálních nebezpečí a hrozeb. Apely ENISA a AVG Technologies směřují k vytvoření internetu jako bezpečného místa pro podnikaní na celém světě. Výzkum a identifikace počítačové kriminality zajišťuje ochranu pro všechny,” dodává J. R. Smith, generální ředitel AVG Technologies.

AVG Technologies nabízí bezplatné i komerční produkty, které pomáhají domácím uživatelům i malým a středním podnikům proaktivně chránit jejich digitální majetek proti neautorizovanému přístupu nebo zneužití. Domácí uživatelé mohou volit mezi produkty AVG Anti–Virus, AVG Anti-Virus plus Firewall či AVG Internet Security, zatímco podniky mají možnost volit ze síťových verzí produktů Anti–Virus a Internet Security nebo Anti–Virus, pracujících v prostředí souborového nebo poštovního serveru. AVG Free nabízí jednotlivým uživatelům základní ochranu proti virům i spyware a při vyhledávání na internetu. Všechny produkty nabízejí nevtíravou, vysoce výkonnou ochranu a uživatelskou jednoduchost. Jejich časté aktualizace zajišťují neustálou ochranu.

O ENISA
ENISA, Evropská agentura pro bezpečnost sítí a informací, byla založena EU, aby pracovala s členskými státy při vytváření počítačových bezpečnostních týmů CERTs (Computer Emergency Response Teams) v různých členských zemích EU. V roce 2005 vzniklo 8 vládních CERTs, nyní jich existuje 14 a 10 dalších se přidá během několika následujících let. V roce 2007 agentura zahájila projektovou studii, aby prozkoumala vznik raného varovného systému, a tím upozornila malé a střední podniky na objevující se bezpečnostní hrozby jako například propuknutí virových útoků.