Hlavní navigace

Hosté a téma pořadu Média a svět na ČT24 – neděle 9. září 2007

[Tisková zpráva] V pořadu Média a svět, vysílaném v neděli 9. září na ČT24 od 16. 32 hod., bude moderátor Petr Skočdopole mluvit se svými hosty o otázce kopírování a opisování, stahování textů.

Sdílet

Když Jeníček s Mařenkou loupali perníček, tak vlastně loupili i loupali. V praslovanské minulosti pro obě činnosti měla „čeština“ jeden výraz: lúpiti. Ten, kdo lúpil, byl pak lupič, loupežník nebo výlupek. Dneska jsou slovesa loupit a loupat významově zcela odlišná, když se krade, tak se krade. A krade se už i na internetu. Texty se kopírují, opisují – je to jednoduché, rychlé a velmi praktické. Západočeská univerzita teď zrovna řeší případ, kdy její vysoký akademik taky opisoval, nepřiznal zdroj … a … inu, uvidíme, jak to celé dopadne.

Ve středověku by mu to prošlo, a nejen jemu, ale vůbec každému, kdo se pyšní cizím peřím. Originalita byla tehdy považována za projev neskromnosti, nepokory a pýchy a mnohdy byla patřičně i trestána. Středověk pominul… a tak opisujeme. Aleš Miklik z lupy.cz přišel s nápadem, o němž se bude mluvit právě v tomto pořadu Média a svět.

V reportáži Petra Vybírala se nejprve bude řešit otázka kopírování a opisování, stahování textů v obecné rovině, ve studiu pak bude diskuze věcnější. Kromě Aleše Miklíka přijali pozvání Jiří Malina z Českého rozhlasu On-line a advokát Petr Kůta. Policie totiž případy stahování či kopírování textů odkládá. Provinilci totiž stačí často jediné… Ale o tom všem se bude mluvit.

Reprízu pořadu mohou diváci vidět na ČT24 9. září od 23.33 hod a 03.05 hod., 14. září od 04.34 hod. a 15. září od 07.05 hod.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).