Hlavní navigace

Hosté a témata pořadu Otázky Václava Moravce – neděle 30. března 2008

[Tisková zpráva] V neděli 30. 3. 2008 na ČT1 a ČT24 od 12.00 hodin v pořadu Otázky Václava Moravce proběhne mimo jiné diskuse o Lisabonské smlouvě, uznání Kosova a dalších aktuálních otázkách s Karlem Schwarzenbergem a Robertem Ficem.

Sdílet

První část diskusního pořadu vysílají kanály ČT1 a zpravodajský ČT24 v neděli 30. března 2008 od 12.00 do 13.00 hodin. Do studia přijde ministr zahraničních věcí ČR Karel Schwarzenberg a prostřednictvím telemostu se do debaty zapojí také předseda vlády Slovenské republiky Robert Fico. Hovořit budou o ratifikaci Lisabonské smlouvy, o dalším postupu ministerstva a vlády při uznání Kosova i o summitu NATO v Rumunsku. Pozornost dále věnují přípravě smlouvy ČR s USA o umístění radarové základny v Čechách, budou reagovat na události v Tibetu, proberou vztahy s Ruskem i návrat Jiřího Čunka do vlády.

V další části pořadu Václav Moravec uvítá místopředsedu vlády Martina Bursíka (předseda Strany zelených) a stínového ministra průmyslu a dopravy Milana Urbana (místopředseda ČSSD). Ti zhodnotí dopravní politiku a zákaz víkendových jízd kamionů. Pozastaví se nad energetickou politikou státu, ekologickými daněmi a eventuální výstavbou nových bloků jaderných elektráren. Otázky moderátora budou dále směřovat k návrhům na reformu daní a k vlivu na rozpočet v roce 2009. Mluvit se bude také o rezoluci k událostem v Tibetu, o účasti na olympijských hrách v Pekingu, o radarové základně USA v České republice, o stanovisku k vládnímu odmítnutí sociálně demokratického návrhu na zvýšení důchodů a o vládním návrhu na zvýšení důchodů i o reformě důchodů.

Rozprava z první hodiny bude pokračovat v Otázkách Václava Moravce na ČT24 od 13.05 do 14.00 hodin. Host závěrečné části pořadu předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský se vyjádří k posledním rozhodnutím Ústavního soudu (Ústav pro studium totalitních režimů, reforma veřejných financí, zdravotnické poplatky) a k nejednotnosti ústavních soudců. Tématem debaty bude dále Ústavní soud coby „třetí komora“ parlamentu. Diskutovat se bude také o postupu Ústavního soudu při případném posuzování Lisabonské smlouvy, o situaci v české justici i o posledních reformách.