Hlavní navigace

Hosté a témata pořadu Otázky Václava Moravce SPECIÁL – 1. ledna 2009

[Tisková zpráva] Ve čtvrtek 1. 1. 2009 v novoročním vydání pořadu Otázky Václava Moravce SPECIÁL o Evropské unii, finanční a hospodářské krizi, stavu české politické scény i o dalších aktuálních tématech. Hosty budou J. Barroso, M. Topolánek, J. Paroubek, V. Havel, D. Ganley, J. Přibáň, V. Bělohradský, R. Fico, O. Dědek, J. Rupnik, Z. Roithová, M. Ouzký a R. Falbr. Živé vysílání na ČT1 a ČT24 od 12 do 13 hodin, pokračování po projevu prezidenta na ČT1 od 13.15 do 13.30 hodin a na ČT24 od 13.15 do 15.30 hodin.

Sdílet

První část novoročního speciálu diskusního pořadu Otázky Václava Moravce vysílají programy ČT1 a zpravodajský ČT24 ve čtvrtek 1. ledna 2009 od 12.00 do 13.00 hodin.

Hlavními hosty se stanou předseda Evropské komise José Barroso, předseda vlády ČR Mirek Topolánek (předseda ODS), Jiří Paroubek (předseda ČSSD) a bývalý prezident ČR Václav Havel.

Jejich diskuze se zaměří na priority českého předsednictví EU, světovou finanční a hospodářskou krizi i na její dopady na ČR. Hovořit se bude rovněž o ratifikaci Lisabonské smlouvy, o stavu české politické scény a o vývoji v roce 2009. Pozornost bude věnována také českým vojenským misím v zahraničí, situaci v dolní sněmovně, vztahům vládní koalice a opozice, úpravě rozpočtu a dalším aktuálním tématům.

Pořad bude pokračovat po novoročním projevu prezidenta republiky Václava Klause, zhruba od 13.15 hodin – na ČT1 do 13.30 hodin a na ČT24 až do 15.30 hodin.

Ve studiu nejprve usednou bývalý prezident ČR Václav Havel, irský podnikatel Declan Ganley (předseda strany Libertas), profesor a ústavní právník Jiří Přibáň (Cardiff Law School) a filozof Václav Bělohradský (Universita Terst), aby predikovali vývoj EU, debatovali o jejím rozšiřování, o ratifikaci Lisabonské smlouvy i o deficitu demokracie a o evropské integraci. Následně se budou zamýšlet nad možností rozmachu celoevropských politických stran, nad „návratem ke kořenům“ EU, nad vztahy Evropy a světa. Diskutovat budou o stavu současné moderní společnosti, o postdemokracii.

Pozvání Václava Moravce dále přijali předseda slovenské vlády Robert Fico, národní koordinátor zavedení eura Oldřich Dědek a politolog Jacques Rupnik. Zabývat se budou zavedením eura na Slovensku, vládními opatřeními, světovou finanční krizí a hospodářskou recesí i dopady na ČR a SR. Vysloví své názory na vliv eura na vyrovnání se s finanční krizí a hospodářskou recesí. Debatu dále zaměří na stanovení termínu pro zavedení eura u nás, jeho „pro“ a „proti“. Také jejich tématem bude predikace vývoje EU, rozšiřování EU, ratifikace Lisabonské smlouvy, deficit demokracie a evropská integrace.

V další části pořadu budou europoslankyně Zuzana Roithová (KDU-ČSL), europoslanec Miroslav Ouzký (ODS) a europoslanec Richard Falbr (ČSSD) probírat české předsednictví EU – místo a úlohu evropského parlamentu a českých europoslanců. Vyjádří své názory k pozici ČR v evropském parlamentu, k ratifikaci Lisabonské smlouvy u nás a v Irsku. Diskuzi věnují i volbám do evropského parlamentu, možnosti rozmachu celoevropských politických stran, deficitu demokracie a Lisabonské smlouvě.