Hlavní navigace

Hosté a témata pořadu Otázky Václava Moravce – výjimečně v pondělí

[Tisková zpráva] V pondělí 24. 3. 2008 bude hlavním hostem pořadu Otázky Václava Moravce bývalý prezident republiky Václav Havel. Debatu o americkém radaru na území ČR, o přímé volbě prezidenta, situaci v Rusku a Číně i o dalších aktuálních tématech sledujte na ČT1 a ČT24 od 12.00 hodin.

Sdílet

První část diskusního pořadu Otázky Václava Moravce vysílají kanály ČT1 a zpravodajský ČT24 v pondělí 24. března 2008 od 12.00 do 13.00 hodin.

Pozvání přijal bývalý československý a český prezident Václav Havel. S Václavem Moravcem bude debatovat o americkém radaru v České republice, o návštěvě na velitelství NATO i o přímé volbě prezidenta. Komentovat bude také naši zahraniční politiku a situaci v Rusku a Číně. Zamyslí se nad polistopadovým zápasem o demokracii. Hovořit bude o dokumentárním filmu Občan Havel. A nechá diváky nahlédnout do své „postprezidentské existence“. Pozornost diskuse bude věnována i jeho návratu k tvorbě pro divadlo.

Otázky Václava Moravce budou pokračovat na ČT24 od 13.05 do 14.00 hodin.

Do studia přijdou velvyslankyně Čínské lidové republiky v ČR Huo Yuzhen, sinolog Vít Vojta, předseda Českého olympijského výboru Milan Jirásek a předseda výboru Olympic Watch Jan Ruml, aby reagovali na momentální situaci v Tibetu, rozebrali historické příčiny a perspektivu řešení. Diskutovat se bude rovněž o stavu politických a hospodářských vztahů mezi Čínou a Českou republikou. Hosté vyjádří svůj názor na eventuální politický či sportovní bojkot olympijských her.

Do křesla dále usedne náčelník generálního štábu Armády ČR Vlastimila Picka. Ten zhodnotí cestu do Afghánistánu a bezpečnostní situaci na místě. Pohovoří o stavu morálky příslušníků civilní i vojenské mise po poslední tragické události. Otázky moderátora budou dále směřovat k eventuálním změnám ve výcviku vojáků a vojenských policistů v souvislosti s taktikou teroristických útoků. Dalšími tématy bude komunikace s veřejností, eventuální možnost kontroly ruských vojenských zařízení v souvislosti s vybudováním americké radarové základny na našem území a související připravenost našich specialistů.