Hlavní navigace

HP Service Delivery Platform pomůže telekomunikačním firmám „popustit uzdu“ vývojářům v kreativitě při tvorbě nových aplikací

[Tisková zpráva] Praha, 20. listopadu 2009 – Společnost HP představila vylepšenou verzi výkonného telekomunikačního softwaru, který pomůže poskytovatelům služeb využít Web 2.0 technologie k dalšímu rozvoji bezdrátových služeb.

Sdílet

HP Service Delivery Platform (HP SDP) 3.0 nyní nabízí funkční rozšíření, díky němuž mohou vývojáři vytvářet nové webové aplikace a widgety pro mobilní síť. Technologie v HP SDP 3.0 činí tvorbu služeb pro nezávislé vývojáře snazší, rychlejší a úspěšnější.

Využitím nápadů nezávislých vývojářů softwaru mimo obor telekomunikací a poskytnutím nástrojů pro tvorbu originálních aplikací mohou operátoři obohatit své mobilní sítě personalizovanými službami, o které jejich zákazníci stojí a jsou za ně ochotni platit.

Lídrem v podpoře nezávislých výrobců softwaru je norský Telenor, který poskytuje své služby 168 milionům zákazníků. Ve spolupráci se společností HP vytvořil Telenor prostředí Playground, v němž se jeho dvanáct globálních podniků může setkávat s výrobci softwaru a zkoušet nové mobilní služby.

„Telenor zrychluje vývoj nových lukrativních služeb tím, že poskytuje výrobcům softwaru plnohodnotný přístup ke klíčovým síťovým službám prostřednictvím standardních rozhraní založených na webových službách,“ řekl Håvard Alstad, Group Business Development/Re­search, Telenor ASA.

Web 2.0 služby mohou využívat komplexní modely sdílení tržeb mezi poskytovateli obsahu, vývojáři a provozovateli sítí, proto HP SDP 3.0 nově obsahuje funkce pro zpracování mikrotransakcí, správu zdrojů příjmů a pomoc s budováním úspěšného obchodního modelu sdílení tržeb.

„Poskytovatelé služeb jsou s platformou HP SDP 3.0 daleko lépe vybaveni pro využití nových obchodních příležitostí, jež nabízí Web 2.0,“ řekl Ottavio Carparelli, ředitel HP Communications and Media Solutions. „Přední poskytovatelé služeb vědí, že vývojové platformy musí být doplněny fungujícím ekosystémem pro tvorbu služeb. Klíčem k nim jsou kreativní vývojáři aplikací a HP SDP 3.0 jich přiláká zástupy.“

„Vývojové platformy jsou nyní telekomunikačními operátory využívány velmi hojně, ale další výzvou je přilákat vývojáře, kteří vytvoří tisíce nových služeb,“ řekl Peter Mottishaw z analytické agentury Analysys Mason. „Operátoři potřebují získat komunity vývojářů inovujících na základně jejich služeb, aby udrželi zájem zákazníků a pokračovali v růstu tržeb. Řešení HP posunou operátory i vývojáře výrazně vpřed.“

Nové nástroje staví na standardizované architektuře SOA, která snižuje náklady a komplikovanost tím, že nahrazuje samostatné různorodé služby jedinou a jednotnou vrstvou prostředků. Společná vrstva dává vývojářům zjednodušený bezpečný přístup k síti a jejím podpůrným technologiím, např. ke sledování polohy a přítomnosti. Některé z nových nástrojů zahrnují HP BTO software (Business Technology Optimization).

Vývojáři vidí v HP SDP svou příležitost
HP spolupracuje s vývojáři a výrobci aplikací na nabízení aplikací poskytovatelům služeb.

„Technologie HP umožňují výrobcům softwaru, kteří se nespecializují na telekomunikace, vytvářet hodně zajímavé aplikace, jež využívají jedinečné vlastnosti bezdrátové sítě,“ řekl Paulo Glorias, ředitel rozvoje ve společnosti WIT Software. „S lepšími zařízeními a rychlejšími sítěmi se mobilní internet stal masovou záležitostí a to nám umožňuje pomáhat poskytovatelům služeb s návratností investic a zvyšováním zisků.“

„Úspěch výrobců aplikací ukazuje, že dát vývojářům příležitost a ty správné nástroje je správnou cestou,“ řekl Ilja Laurs, zakladatel a generální ředitel společnosti GetJar. „Trh se vyvíjí a HP je podle všeho o krok napřed. Rozumí otevřeným vývojovým prostředím, potřebám mobilních spotřebitelů a bezdrátovým sítím. Platforma HP nabízí potenciál pro inovace služeb obchodů s aplikacemi, jako je náš GetJar.“

Nové komponenty platformy HP SDP 3.0 usnadňují vývoj aplikací

  • HP SDP Service Governance RESTFul Gateway rozšiřuje možnosti vývojářů otevřením telekomunikačního prostředí pro ne-telekomunikační vývojáře. Otevírá HP SDP prostředí Web 2.0 automatickým překladem webových služeb na programovací rozhraní REST (Representational State Transfer), které je ve Web 2.0 komunitě rozšířené. HP rovněž nabízí technologii řízení webových služeb postavenou na softwaru HP SOA Center.
  • HP SDP Enabler Enhancements pomáhá vývojářům vytvářet Web 2.0 služby pomocí nových podpůrných prvků inteligentní sítě (Next Generation Intelligent Network, NGIN). Ty vývojářům umožňují přistupovat k datům ve videu, databázím účastníků jako HLR/HSS, síťovým adresářům, správě profilů a řízení služeb v reálném čase.
  • HP SDP Revenue Management Module umožňuje poskytovatelům služeb zpeněžit vlastnosti jejich sítě a vztahy s partnery prostřednictvím modelu sdílení tržeb pro partnery a Web 2.0 vývojáře. Dokáže zpracovávat malé transakce, spravovat komplexní modely sdílení tržeb, podporuje dobíjení v reálném čase a rovněž spravuje anonymní vývojáře. Obsahuje flexibilní podpůrný prvek dobíjení webových služeb, funkci elektronické peněženky pro partnery, dobíjení online/offline, sledování zůstatku účtu a oceňování.
  • HP SDP Service Orchestration Manager pomáhá poskytovatelům služeb dodávat služby rychleji a snadněji. Definuje pracovní postup podnikových nebo kombinovaných služeb a nabízí připravené, příjem generující služby, jako jsou prémiové SMS. Také dává poskytovatelům služeb flexibilitu v ladění služeb, aby zvýšili pravděpodobnost, že je zákazníci budou využívat a tedy přinášet příjem.
  • HP SDP Storefront Portal podpoří inovace a zkrátí dobu potřebnou k uvádění nových služeb na trh. Díky komunitě vývojářů lze nástroje snáze distribuovat a sdílet, což umožňuje tvůrcům softwaru vytvářet, testovat a publikovat aplikace. Poskytovatelé služeb se tak mohou stát agregátory služeb, kteří jsou nezávislí na platformě.

Další informace o platformě HP SDP 3.0 lze najít na webu www.hp.com/go/sdp.

O společnosti HP
HP neustále vytváří nové příležitosti pro uplatnění technologií, které významně ovlivňují jednotlivce, firmy i celou společnost. Jako největší technologická firma světa nabízí HP špičkové produkty zahrnující tisková řešení, osobní výpočetní techniku, software, služby a IT infrastrukturu. Další informace o společnosti HP (NYSE: HPQ) jsou k dispozici na webu www.hp.com.