Hlavní navigace

HP zahajuje spolupráci se společností Hynix na uvedení nového paměťového prvku – memristoru – na trh

[Tisková zpráva] Revoluční technologie vyvinutá v HP Labs umožní vyrábět rychlejší a energeticky úspornější počítačová zařízení

Sdílet

Praha, 7. září 2010 – Společnost HP oznámila uzavření dohody o společném vývoji s předním světovým dodavatelem pamětí – Hynix Semiconductor Inc. Předmětem spolupráce bude výroba nového prvku obvodů – memristoru, objeveného ve vývojových laboratořích HP Labs, a jeho integrace do paměťových produktů.

Hlavní bod spolupráce
HP a Hynix budou společně vyvíjet nové materiály a integrační procesy, jež umožní komerční vývoj tzv. resistivní paměti s náhodným přístupem (Resistive Random Access Memory, ReRAM). Hynix bude technologii memristorů implementovat ve svém výzkumném a vývojovém pracovišti.

Řešení ReRAM představuje trvalou paměť s nízkou spotřebou energie a potenciálem nahradit dnešní flash paměti používané v mobilních telefonech a MP3 přehrávačích, či sloužit jako univerzální paměťové médium. Tato paměť se tedy může chovat jako flash, DRAM nebo třeba i pevný disk.

Výzkum memristorů z HP Labs
Memristory vyžadují k provozu méně energie, jsou rychlejší než současné technologie solid-state pamětí a dokážou uchovávat informace i bez napájení. Memristor neboli „paměťový odpor“ postuloval jako čtvrtý základní prvek obvodů profesor Leon Chua z University of California v Berkeley v roce 1971 a poprvé jej experimentálně prokázali vědci z HP Labs v roce 2006.

HP začátkem tohoto roku oznámilo, že memristor může řešit i logické funkce. Prokázalo tak, že zařízení založená na memristorech by mohla změnit standardní paradigma výpočetní techniky tím, že umožní provádět výpočty ve stejných čipech, v nichž jsou uložena data, a ne jen v samostatné centrální procesorové jednotce.

Uvedení vědeckého objevu na trh
Dohody o společném vývoji jsou jedním ze způsobů, jak HP spolupracuje s jinými subjekty na využití svého intelektuálního vlastnictví zahrnujícího více než 30 000 patentů. Spoluprací s dalšími firmami na uvádění nových technologií na trh prostřednictvím licencování intelektuálního vlastnictví a jiných dohod o převodu technologií pomáhá HP vytvářet nové obchodní příležitosti; zároveň si tímto způsobem zajišťuje návratnost svých investic do výzkumu a vývoje.

Podpůrné citáty
Dr. S.W. Park, výkonný viceprezident a technologický ředitel společnosti Hynix: „Možnosti úložné kapacity memristoru mnohonásobně přesahují to, co dnes nabízejí jiné technologie. Využitím technologie memristoru společnosti HP můžeme zákazníkům rychleji přinést nové, energeticky úsporné produkty.“

Stan Williams, senior fellow společnosti HP a zakládající ředitel Laboratoře informačních a kvantových systémů v HP Labs: „Touto dohodou se dostává stěžejní intelektuální vlastnictví společnosti HP do rukou prvotřídního dodavatele, který má dostatečnou kapacitu, aby dokázal v masovém měřítku uvést tuto paměťovou technologii na trh. Je to nejaktuálnější příklad schopnosti HP přenášet inovace z laboratoří do komerčního světa.“

O společnosti Hynix Semiconductor Inc.
Hynix Semiconductor Inc. (HSI) se sídlem v korejském městě Icheon je předním světovým dodavatelem paměťových polovodičů včetně pamětí DRAM (Dynamic Random Access Memory), pamětí flash (NAND Flash) a čipů CIS (CMOS Image Sensor) pro širokou řadu uznávaných zákazníků po celém světě. Akcie společnosti jsou obchodovány na Korejské burze a globální depozitní akcie kótovány na Lucemburské burze cenných papírů. Další informace o společnosti Hynix jsou k dispozici na webu www.hynix.com.

O společnosti HP
HP neustále vytváří nové příležitosti pro uplatnění technologií, které významně ovlivňují jednotlivce, firmy i celou společnost. Jako největší technologická firma světa nabízí HP špičkové produkty zahrnující tisková řešení, osobní výpočetní techniku, software, služby a IT infrastrukturu. Další informace o společnosti HP (NYSE: HPQ) jsou k dispozici na webu www.hp.com.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).