Hlavní navigace

Hudební ceny Óčka 2005

[Tisková zpráva] V prosinci 2005 vyhlásila hudební televize Óčko již třetí ročník Hudebních cen. Oproti předcházejícím letům, kdy slavnostní ceremoniál probíhal pouze před televizními kamerami ve studiu, nabylo letošní pojetí podstatně větších rozměrů.

Sdílet

Předání cen proběhne v rámci přímého přenosu megakoncertu Hudební ceny Óčka 2005 ve středu 8. února 2006 od 20:00 ve velkém sále pražské Lucerny, kde vítězi jednotlivých kategorií získají sošku, kterou navrhl bubeník a zpěvák skupiny Tata Bojs, výtvarník Milan Cais.

Moderátory akce jsou Pavel Cejnar (Hudební ceny Óčka moderuje od jejich vzniku a dále na Óčku moderuje pořad inbox) a Lejla Abbasová (na Óčku moderuje pořad česká hitparáda).

Diváci v sále, ale i u televizních obrazovek, se mohou těšit na spoustu opravdu živé muziky. Po několika měsíční pauze se na pódiu objeví letošní česká slavice ANETA LANGEROVÁ, nový objev české hudební scény CLOU (její hudební videoklipy ISLAND SUN a LEAN ON MY SHOULDER rotovaly ve velké míře i v hudební stanici MTV), zpěvačka Lenka Dusilová a projekt Maya. Z USA přiletí skupina AIRFARE.

Hlasování probíhalo v 15 kategoriích (11 českých + 4 zahraniční) a nominovaní interpreti získali od svých fanoušků celkem 19.888 hlasů (SMS). Vyhlášení cen je veřejné a omezený počet vstupenek byl dán do předprodeje prostřednictvím sítě Ticketpro za 290,– Kč.

Jak probíhalo hlasování?

Hlasovalo se pomocí SMS v patnácti kategoriích, z nichž každá obsahovala šest nominovaných. Z došlých SMS byli vybráni výherci, kteří dostali zajímavé ceny. Hlavní cenou je skútr Kentoya XOR v hodnotě 40 tisíc korun. Mezi dalšími cenami jsou mobilní telefon Nokia N70, poukázka na oblečení Russell Athletic a V.I.P. vstupenky na předávání Hudebních cen Óčka.

Historie hudebních cen televize Óčko

Absolutním vítězem prvních hudebních cen Óčka se stala americká skupina Linkin Park, která vyhrála v kategorii rock. Tento žánr byl také mezi diváky nejoblíbenějším. Bodovaly i tři české kapely – Kabát, P.S.H. a Monkey Business.

Óčko se rozhodlo vsadit na hlasování pomocí SMS z mobilních telefonů a tohoto způsobu volby se drží dosud. Při prvním ročníku poslali diváci přes sedm tisíc esemesek, v roce 2004 se jejich počet zdvojnásobil.

Při druhém ročníku se opět volilo v šesti žánrových kategoriích. Mezi vítězi se objevil jediný tuzemský zástupce – Daniel Landa. Z hlasování vzešla i Cena diváků Óčka, kde neplatila žádná žánrová pravidla. Vyhrála kapela H.I.M.

DOMÁCÍ KATEGORIE

ZPĚVÁK

DAN BÁRTA

Dan Bárta loni hlavně koncertoval. Na jaře rozjel turné k zatím poslední desce Entropicture, která byla skvěle přijatá jak fanoušky, tak kritikou. Několikanásobný držitel Andělů nyní turné úročí na albu Retropicture Live, na němž je zachycen dubnový koncert z pražského Paláce Akropolis.

LUKEMO (Clou)

Punkrockoví Clou v čele s frontmanem Lukemem se loni po letech hraní dočkali první oficiální desky. Nazvali ji Postcard a zaručila jim takovou popularitu, že v červnu předskakovali Green Day a v létě nechyběli na žádném z důležitých festivalů.

PETR KOLÁŘ

Petr Kolář byl ještě nedávno znám především fanouškům muzikálů nebo formace Arakain. Arakain je však minulostí a Petr se vrhl na sólovou dráhu a natočil album v produkci Karla Svobody, které po několika dnech prodeje získalo ocenění Platinové. Z této spolupráce vzešel jeden z největších rozhlasových hitů – Ještě, že tě lásko mám nebo bronz v anketě Český slavík. Kolář také hraje v muzikálu Tři mušketýři.

RICHARD KRAJČO (Kryštof)

Richard Krajčo se loni věnoval více filmovému hraní než kapele. Ta si vzala nahrávací pauzu a letos přichystala „jen“ živák Kryštof Ži(v)je, na kterém představila všechny své důležité hity v koncertním provedení.

KRYŠTOF MICHAL (Support Lesbiens)

Frontman v současné době jedné z nejoblíbenějších pop-rockových formací platil za originálního a nepřehlédnutelného zpěváku už počátkem devadesátých let, kdy Support Lesbiens poprvé atakovali hitparády s deskami So, What? a Medicine Man, které v roce 2005 vyšly v reedici.

MATĚJ RUPPERT (Monkey Business)

Monkey Business v létě loňského roku vydali novou desku a Matěj Ruppert u toho samozřejmě nemohl chybět. Na desce Kiss Me On My Ego potvrdil, že patří mezi nejvýraznější pěvecké osobnosti české hudební scény.

ZPĚVAČKA

ANNA K

Po vydání alba Noc na zemi strávila Anna K. rok především koncertní podporou nahrávky. Na desce se jí úspěšně podařilo najít sebe samu v ostřejších a drsnějších rockových aranžích.

EMA BRABCOVÁ (Khoiba)

Ema Brabcová, zpěvačka experimentální formace Khoiba, začala pěveckou dráhu coby frontmanka Roe-Deer. S Khoibou vydala kritkou nadšeně přijatou desku Nice Traps. Kapele se daří i v zahraničí, album Nice Traps nedávno vyšlo v Japonsku a Číně. Khoiba hraje po Evropě a hvězda Emy Brabcové pomalu stoupá vzhůru.

LENKA DUSILOVÁ

Lenka Dusilová letos překvapila osobní, drzou a nespoutanou deskou Mezi světy, kterou natočila společně s Martinem Ledvinou (ex-Druhá tráva) ve Spojených státech. Album pokřtila v Roxy a hned vyrazila se svou novou koncertní kapelou na turné.

CHARLIE ONE (Ohm Square, kNot Photogenic)

Nejenže s legendární pražskou formací Ohm Square vydala skvělé album Love Classics, Charlie One se letos objevila i coby zpěvačka na debutové desce projektu kNot Photogenic, která je označována za jednu z nejlepších českých elektronických desek.

ANETA LANGEROVÁ

Aneta Langerová zažila fenomenální rok, prodala desetitisíce desek a kromě fanoušků dokázala o kvalitách přesvědčit i kritiku. Vytrvalé koncertování proměnilo celou řadu jejích skladeb z debutu Spousta Andělů k nepoznání, o čemž nasvědčuje koncertní album a DVD.

SAŠA LANGOŠOVÁ (November 2nd)

Zpěvačka a kytaristka stále se zlepšujících November 2nd Saša Langošová vydala s kapelou novou desku Little Miss Behavin' & the Troublemakers. Na albu ještě dál rozvinula svůj typický zvuk, který by se dal definovat jako mix amerického písničkářství, blues, rocku a funky.

KAPELA

CLOU

Poprockoví Clou se dočkali regulérní desky u velké firmy a zdá se, že album Postcards se SONY BMG vyplatilo. Kapela šikovně namíchala hutný rockový zvuk a chytlavé popové nápěvy. Singl Island Sun bodoval v hitparádách a jedním z vrcholů kariéry téhle kapely bylo červnové předskakování slavným Green Day.

GAIA MESIAH

Nezkrotná, provokující a živelná formace Gaia Mesiah vydala své první album obsahující také slavný hit Marihuana. Někteří mobilní operátoři raději stáhli melodii této písničky z nabídky vyzváněcích melodií.

CHINASKI

Chinaski bodovali především s odevšad znějícím hitem Tabáček a jejich nová deska Music Bar se stala po prvním dnu prodeje platinová a po pouhém týdnu na pultech stala nejprodávanějším albem v Česku.

MONKEY BUSINESS

Věrozvěstové českého funku vydali novou desku Kiss Me On My Ego, daří se jim koncertovat v Londýně, klip ke skladbě Branded rotuje na MTV. V listopadu kapela na koncertu v pražské Lucerně oslavila desáté narozeniny. Velmi slušný rok.

SUNSHINE

Táborská trash-rocková senzace si získala nejdříve klubové publikum. A když vydala nespoutané album Moonshower And Razorblades natočené ve studiu Lindy Perry s Trickym jako hostem, nic už nebránilo, aby se dekandentní Key a spol. stali prudce stoupajícími hvězdami, které ale za žádnou cenu neztrácejí tvář.

TATA BOJS

Parta z Hanspaulky pracovala především na DVD se záznamem koncertu z NanoTour. Na prostoru více než 250 minut nabídla to nejlepší, co na velkolepém turné předvedla, a k tomu horu bonusů a překvapení. Kapela tak potvrdila pověst jedné z nejprogresiv­nějších českých kapel.

OBJEV

THE AIRBAGS

Hudebně i personálně mají blízko k Clou, narozdíl od nich se drží více přímočarého a punkovějšího zvuku. Rok 2005 se pro „airbagy“ nesl ve znamení nekonečného koncertování a také vydání EP For All Of You Who Hold The Fire.

CLOU

Mají za sebou velký rok. Vydali debutovou desku, předskakovali Green Day a jejich mix ostrého punkového zvuku s popovou chytlavostí jim zajistil přísun tisíců nových fandů.

KULIČKY ŠTĚSTÍ

Finalisté soutěže Coca Cola Popstar definují svůj styl jako funky-latino-ecstatic disco energy. Předskakovali Boney M, chystají debutovou desku a jejich energické koncerty získávají na proslulosti.

SUPERCROOO

Kontroverzní hiphopová dvojka stihla vydat hned dvě desky. Kromě projektu DIXXX to je album České kuře: Neurofolk, které navazuje na debut Toxic Funk. SuperCrooo si zakládají na konfliktních textech plných vulgarit a urážek – a jejich fanoušci je za to milují.

THE PROSTITUTES

Mladá a dravá kapela, v jejímž čele stojí Adrian de Bell, bývalý námořník a malíř původem z Newcastlu. Jejich styl by se dal popsat jako indie-punk. V dubnu 2005 nahrála skupina první EP se 4 skladbami a chystá regulérní desku.

TONELESS

Rockové odrhovačky britského střihu v tom nejlepším smyslu. Kapela už stihla vydat jedenáctiskladbové demo Goodbye a celý rok pilně koncertovala po celé zemi. Na letošní jaro chystají Toneless debutové album.

KLIP

MONKEY BUSINESS: Branded

Vypadá to jako klasický sexy klip na honosné jachtě, kterých se na MTV za hodinu protočí desítky, ale to by nebyli Monkey Business, aby se to nezvrtlo. Vše pod režijním vedením Pavla Mrázka a Matěje Rupperta v produkci U.F.O. Picture.

CLOU: Island Sun

Videoklip k průlomovému hitu Island Sun se dostal do hlavního vysílacího času na MTV a potvrdil tak stále silnější pozici jednoho z největších českých překvapení roku 2005.

WOHNOUT: Rayda

Skladba z úspěšné desky Rande s panem Bendou, která už je zlatá. Možná tomu dopomohl i vtipný videoklip, který režíroval Jakub Kohák známý třeba svými pracemi pro Tata Bojs.

SUNSHINE: Victim Is Another Name For Lover

Táborští Sunshine ke svému průlomovému videoklipu, který zásadně definoval jejich vizuální prezentaci, použili tisíckrát známý a jednoduchý model kapely zpívající ve studiu, ale stejně jako jsou Sunshine svéhlaví v tom, co dělají, i tady ukazují známé věci trochu jinak, divočeji.

LENKA DUSILOVÁ: Vlčí oči

Vlčí oči je pilotní singl k průlomové desce Lenky Dusilové Mezi světy. Režií byl pověřen Pavel Sadílek, který má za sebou spolupráci třeba s Richardem Müllerem nebo Chinaski. Sadílkův klip kombinuje záběry na zpěvačku s vizuálně podmanivými animacemi.

ISACÍ ZÁMEK: Známka punku

Dějově nabitý videoklip režiséra Jana Zajíčka ukazuje českou punkovou legendu v nejrůznějších pražských lokalitách, ke kterým má kapela vztah. Kapela bádá, o čem že to ten punk vlastně je. Scénář klipu se odvíjí od obalu nového alba Punk! vytvořeného výtvarníkem Karlem Halounem.

POP

CHINASKI

Hit Tabáček kraloval rozhlasovému éteru a po nové desce Music Bar se jen zaprášilo. Frontman Michal Malátný obrazil většinu myslitelných titulních stran a Chinaski definitivně vstupují do svého „stadiónového“ období.

KRYŠTOF

Kapela vedená Richardem Krajčem loni s žádným novým materiálem nepřišla, ale připomněla se fanouškům koncertním kompilátem svých nejzásadnějších hitů, natočeným v Lucerně a pojmenovaným Ži(v)jě.

ANETA LANGEROVÁ

Aneta Langerová letos překročila vlastní stín ostře sledované vítězky první české SuperStar a suverénními koncertními výkony umlčela pokud ne všechny, pak určitě většinu skeptických pochybovačů.

NOVEMBER 2ND

Deskou Little Miss Behavin' and the Troublemakers navázali na dobře přijatý debut Midnight Desert. Jejich styl na pomezí blues, funky, rocku a tradice klasického amerického písničkářství u nás není až tak obvyklá. Za pozornost stojí zpěvačka Saša Langošová.

SUPPORT LESBIENS

Loňská deska Midlife je našlapaná hity, Cliché stále ještě rezonuje rozhlasovým éterem a deska je platinová. „Supporti“ si užívají turné, v jehož rámci si také posvítili na pražskou T-Mobile Arenu. Naposledy v Bratislavě předskakovali Natalii Imbruglii.

TATA BOJS

Nadšenecká školní kapela dorostla do hvězdného formátu. Reprezentují velmi vkusný a inteligentní pop-rock a v rámci propagace koncertního DVD pro své fanoušky přichystali Nanotour 2.

ROCK

CLOU

Debutem Postcard završili Clou několik let hraní po všech možných festivalech a skejťáckých akcích. Když dostali šanci, chytili se jí a nepustili. Mají tak skvěle se prodávající desku, klip na MTV a předskakování slavným Green Day.

DIVOKEJ BILL

Charismatická kapela si už stihla vybudovat kultovní status. Skončila turné s Levellers a na letošní únor chystá nové studiové album. Už teď je jasné, že se po něm jen zapráší…

SUNSHINE

Špinavý zvuk úderných kytar, chytré melodie, sofistikovaná hra s náladami a hlavně skvělý tah na bránu. Není divu, že po Sunshine šílí půlka světa. Desku Moonshower And Razorblades nahrávali ve studiu Lindy Perry a hostuje na ní i legendární „satanáš“ Tricky.

TŘI SESTRY

Legendární kapela okolo Lou Fanánka Hagena oslavila v prosinci své dvacetiny dekadentním večírkem v pražské T-Mobile Areně za doprovodu orchestru, sboru a baletu Hudebního divadla Karlín.

VYPSANÁ FIXA

Pardubičtí punkáči vydali třetí desku, která potvrdila stoupající úroveň jejich tvorby. Kapele se navíc v poslední době daří stále častěji hrát za hranicemi.

WOHNOUT

Přelomovou deskou Rande s panem Bendou se z typické klubové kapely stala během roku jedna z nejžádanějších koncertních atrakcí. Navíc bratří Homolové a spol. vymýšlejí stále nové „ptákovinky“ pro své fanoušky.

HIP HOP

DJ WICH

Z hiphopového undergroundu se zrodil jeden z nejvyhledáva­nějších českých producentů, jehož záběr přesahuje klasické šablony. Sólové album Time Is Now loni podpořil turné za účasti Kateřiny Winterové, Wladimira 518 nebo Oriona.

KONTRAFAKT

Piešťanská parta Rytmus, Ego a Aneš se v roce 2004 dočkala debutu E.R.A. a letošek vyplnila čilým koncertováním. Nechyběla na žádné velké akci. Podobně jako SuperCrooo, i Kontrafakt sázejí na šokující a vulgární texty a velmi ostré beaty.

ORION

Jedna z největších postav domácí scény se na sólové dráze vydal cestou sbližování hiphopu a r'n'b. Aktuální méně jazzovou, zato více důraznou deskou Teritorium II spravil po rozpačitém sólovém debutu chuť nejen svým fanouškům, ale také kritice.

PRAGO UNION

Trojku, která letos vydala album HDP, tvoří DJ Deph (ex Chaozz), rapper Dědek (ex 6 polnic) a DJ Yoda, což je nový pseudonym nejstaršího českého hiphopového DJe, Skuply.

SUPERCROOO

Rok 2005 pro ně byl extrémně plodný. Půl roku po skvěle přijaté desce Toxic Funk stihli vydat album České kuře: Neurofolk, druhou část z plánované albové trilogie. Také se jim podařilo nevybíravě urazit celou řadu českých celebrit.

VEC

V druhé polovině devadesátých let stál za legendární slovenskou kapelou Trosky, dnes platí za hiphopovou autoritu a potvrdil to i jeho sólový debut Dobré ráno.

DANCE

DJ NEO

Vyhledávaný producent respektovaný undergroundem i velkými jmény mainstreamu. Jeho remixérské práce pro Monkey Business, Ivana Krále nebo Jiřího Korna z něj udělaly vyhledávaného producenta. Zatím poslední zakázkou byla spolupráce na nové desce Sámera Issy

MOIMIR PAPALESCU & THE NIHILISTS

Senzace, kterou na taneční scéně svým dekadentním electro-punkovým albem Analogue Voodoo způsobili, nemá obdoby. S touto kapelou se na českou scénu vrátili lidé spjatí s kultovními kapelami jako Gundreams nebo Vanessa.

NANA ZORIN

Zásadně změnili personální obsazení, ale stále zůstávají synonymem kvalitního propojování všemožných druhů world music s elektronikou. Loni se připomněli skvělým animovaným videoklipem ke skladbě Murder Song z dílny Radka Doskočila.

OHM SQUARE

Albem Love Classsics vyrazili dech všem, kdo čekali další porci chemického drum'n'bassu. Slavná pražská kapela se nechala poučit světovými trendy a jejich svěží novinka má blíž k N*E*R*D než ke klubové minulosti.

SKYLINE

Čekání na novou desku ukrátili fanouškům personálními změnami a celou řadou koncertů. Kapela, která má pověst stále hledající, se zdá být od vystoupení k vystoupení koncentrovanější a blíž k slibnému výsledku.

VERONA

Diskotéková dvojka, která navazuje na tradice europopových formací typu Magic Affair nebo Culture Beat. Vydali album Jen tobě a daří se jim ofenzíva na Slovensko kde absolvovali několik turné.

HARD´N´HEAVY

ARAKAIN

S více než dvacetiletou kariérou v zádech jsou Arakain žijící legendou. Letos vydali desku Warning a připravili megakoncert v pražské Sazka aréně. Kapela také znovu obměnila post zpěváka, když se Petr Kolář vydal na úspěšnou sólovou dráhu.

GAIA MESIAH

Na dva roky staré eponymní demo konečně navázali oficiálním albem. Na scénu tak v plné síle vtrhl dechberoucí příval energie. Ze tří čtvrtin dívčí kapela platí za vyprofilovanou kapelu, nejde jen o její ostrou muziku, ale také jasné názory na ekologii a politiku.

KABÁT

Po přelomovém roce 2004, kdy kulminovala hysterie okolo Josefa Vojtka a spol., se kapela trochu stáhla do ústraní a věnuje se natáčení nové desky, kterou by chtěli představit na jaře 2006. Přesto Kabát fanoušky neošidil, když s dalšími kapelami podnikl turné Pink Panther Fest.

POST-IT

Před dvěma lety se probojovali do finále soutěže Coca Cola Popstar, nevyhráli, ale získali si přízeň gramofirmy. První a zatím poslední album Ideál vydali v roce 2004. Následující rok strávili vytrvalým koncertováním a přípravou na další desku.

STATUS PRAESENTS

Kapela, která svůj styl s nadsázkou nazývá macho metal, platí mezi tuzemskými hardrockery za vtipálky a provokatéry, pro které není nic z dogmat této scény svaté. Hrají svérázný crossover a na smlouvu s velkým labelem čekají. Zatím mají na kontě vlastním nákladem vydané CD Aatra.

VISACÍ ZÁMEK

Slavná česká punková legenda hlásí velký comeback. „Visáči“ se po letech připomněli osmou řadovou deskou nazvanou jednoduše Punk!, doprovázenou vtipným videoklipem Známka punku.

R´N´B

MARTINA BALOGOVÁ

Výrazná finalistka první české SuperStar vydala kladně přijaté r'n'b album I Am Not From Here, za které převzala zlatou desku. Letos se věnovala především skládání kapely. Koncertní podoba skladeb z debutu je v nových aranžích atraktivní směsicí soulu, jazzu a funku a poskytuje výjimečnému hlasu prostor pro improvizaci.

SÁMER ISSA

Loňská deska Busted ho vyšvihla na vrcholy hitparád a fanouškovské přízně. Album Break The Silence, které vznikalo ve spolupráci s dýdžeji Neem a Wichem či producentem Ondřejem Brzobohatým, nabídlo Issovi ještě více možností sebevyjádření. Deska sklidila i slušný ohlas u kritiky.

GIPSY

Bylo jen otázkou času, než český hiphop začnou atakovat hudebně skvěle nadaní Romové. Gipsy o sobě dal poprvé výrazně vědět koncem devadesátých let, když spolu s DJem Smogem (ex-Chaozz) založil projekt Syndrom Snopp. Letos vydal sólový debut Rýmy a Blues.

GULOČAR

Devítičlenná romská skupina Guločar hraje soulfunkovou hudbu, silně ovlivněnou cikánskou melodikou a harmonií. Pop taneční rytmy a typické frázování funky hudby společně s jedinečným feelingem je kombinací zaručující této kapele nezměrné množství energie. Na jaře vychází album u SONY BMG.

KULIČKY ŠTĚSTÍ

Osmičlenné seskupení dostává své publikum do varu tanečními funky rytmy, zabrousí i do latino a swingu a užívá si parodií na disko z estrád osmdesátých let. Jejich vystoupení prostupuje radost, hravost a energie.

VICTORIA

Mladičký objev tohoto roku, zpěvačka Victoria se narodila v Kapském městě v ihoafrické Republice. Podobně jako Sámer Issa nebo Martina Balogová se rozhodla pustit se v Česku opomíjeného r'n'b. Její sólový debut This Is Me vyšel nedávno u firmy Universal.

ZAHRANIČNÍ KATEGORIE

ZPĚVÁK

BECK

Eklektický hudební chameleón Beck se letos připomněl deskou Guero, na které po svém naservíroval multistylový mišmaš, ze které vyskakují funk, rock, pop, hip-hop, latina. Zkrátka všechno, co vás napadne v jednom svěžím a inteligentním balení.

JAMES BLUNT

Osmadvacetiletý James Blunt zažívá skvělou sezonu. Album Back To Bedlam se stalo nejúspěšnější britskou deskou roku 2005, podařilo se mu překonat i Coldplay. Megahit You're A Beautiful ho katapultoval na první místa hitparád.

BONO (U2)

S U2 podnikl velkolepé Vertigo Tour na podporu alba How To Dismantle An Atomic Bomb. Dal o sobě také vědět také v souvislosti s organizací charitativního megakoncertu Live8, na který se mu s Bobem Geldoffem podařilo dát dohromady snad všechna důležitá jména světové hudební smetánky.

DAVE GAHAN (Depeche Mode)

Kultovní „depešáci“ se letos přihlásili po čtyřech letech s novou deskou Playing The Angel a představili se přesně tak, jak je fanoušci mají rádi. Dave Gahan poprvé přispěl autorsky a opět rozehrál nekonečné variace na spalující a přitom povznášející melancholii.

CHRIS MARTIN (Coldplay)

Ústřední postava senzace britské kytarové scény, Chris Martin, vydal s Coldplay třetí desku X&Y, která kapelu definitivně posunula do světové extratřídy. Album se stalo druhou nejprodávanější deskou britské historie.

ROBBIE WILLIAMS

Vrátil se s novou deskou Intensive Care. Po rozchodu s producentem Guyem Chambersem podle kritiky Robbiemu trochu chybí šťáva, ale zdá se, že jeho pozice mužské showbusinessové jedinčky je neohrožena. Díky rychlosti, s jakou šly na odbyt lístky na jeho turné, bude zapsán do Guinnessovy knihy rekordů. Jeden milion šest set tisíc vstupenek vyprodal zpěvák v jediném dni, čímž překonal historický zápis skupiny N'Sync z roku 2000.

ZPĚVAČKA

ANASTACIA

Po pouhých pěti letech v první popové lize a třech deskách už má na kontě tolik hitů, že mohla vydat bilanční album. Nechybí Sick And Tired nebo I'm Outta Love. Anastacia tak potvrzuje svou roli jedné z nejtalentova­nějších současných popových zpěvaček.

KELLY CLARKSON

Vítězka první série soutěže American Idol zastupuje v současné r'n'b šmrncnutné popové scéně klasičtější kytarové polohy. Její druhá deska Breakaway jí pomohla překročit vlastní stín „prefabrikované“ hvězdičky a řekla si o zařazení do popové extraligy.

MADONNA

Každá její nová deska je událostí a nejinak je tomu i v případě novinky Confessions On A Dance Floor. Madonna se pustila do aktuálního retro-disco zvuku a je z toho, mimo jiné, obrovský hit Hung Up se samplem samotné diskotékové legedny Abby.

ALANIS MORISSETTE

Zpěvačka, která v devadesátých letech kultovním albem Jagged LIttle Pill zásadně změnila hudební scénu, se připomněla dvěma alby. Nejprve vydala akustickou verzi průlomové nahrávky a pak vyrovnanou kolekcí největších hitů.

ROISÍN MURPHY

Po odchodu z dekadentních Moloko Roisín Murphy nevídaně rozkvetla. Její sólový debut Ruby Blue naznačuje, že vyrostla další velká zpěvačka, která se zařadí k femme fatal elektronického popu, Allison z Goldfrapp nebo Björk.

GWEN STEFANI

Pozornost přitahovala už jako frontmanka No Doubt, ale její sólová dráha z ní dělá celebritu první velikosti. Ze sólové desky Love Angel Music Baby vydolovala několik skvělých hitů, za všechny stačí uvést Hollaback Girl.

KAPELA

BLACK EYED PEAS

Stále populárnější formace s lehkostí kombinuje hiphop, funk a pop do výbušeného a divokého koktejlu. Album Monkey Business je již čtvrtou deskou, ale teprve druhou ostře sledovanou. Do první ligy kapelu pozvedlo předchozí multiplatinové Elephunk a nová nahrávka hvězdný status jen potvrzuje.

DEPECHE MODE

Kultovní kapela je zpět s deskou Playing The Angel, na níž se představuje v elektroničtějším a svižnějším stylu, než je zvykem. V zásadě ale Depeche Mode neudělali nic, čím by si davy oddaných fanoušků nějak popudili. A navíc vyrazila na světové turné, které je až na pár výjimek vyprodané.

GORILLAZ

Kreslení sociopaté Damona Albarna a animátora Jamieho Hewletta vydali desku Demon Days, na které hostují taková jména jako Roots Manuva, Neneh Cherry nebo Shaun Ryder z Happy Mondays. Ostré hiphopové beaty se prolínají s kytarami a psychedelickým popem.

GREEN DAY

Slaví comeback jako hrom. Hit Boulevard Of Broken Dreams se zařadil mezi nejhranější skladby roku a Green Day sbírají za svou desku American Idiot jedno ocenění za druhým.

RAMMSTEIN

Němečtí pekelníci se připomněli novou deskou Rosenrot, na kterém dál rozpracovávají svůj typický hutný zvuk podkreslený záhrobním barytonem Tilla Lindemanna.

THE RASMUS

Finská rocková úderka vydala sedmé album s názvem Hide From The Sun. Má tendence nedržet se jednoho zvuku a stylu, v zásadě ale naplňuje současný hlad po popových refrénech s hutnými rockovými náložemi v zádech.

KLIP

BECK: Girl

Režisér Matthew Cullen natáčel videoklip k druhému singlu z úspěšné Beckovy desky Guero ve východním Los Angeles. A jak už je u Becka zvykem, je to tříšť všelijakých motivů a nápadů, až jde hlava kolem.

GORILLAZ: Feel Good Inc.

Animované klipy Gorillaz jsou kultem samy o sobě, tentokrát se autoři nepouštěli do líčení šílených dobrodružství animované kapely a vsadili na originální comicsovou poetiku, do níž zapracovali i obrazy živých De La Soul, kteří v téhle skladbě hostují.

RAMMSTEIN: Kein Lust

Další ze série skvěle natočených drsných klipů Rammstein, kteří na originální a trochu provokující vizuální image staví. Singl Kein Lust je jedním z hitů na desce Reise, Reise z roku 2004.

MAROON 5: She Will Be Loved

Loňská pop-rocková senzace Maroon 5 se letos trochu stáhla ze scény, ale zbyl tu po ní romantický videoklip k baladě She Will Be Loved.

ROBBIE WILLIAMS: Tripping

Robbie má na vtipné videoklipy dobrý čuch, rád se v nich trochu zesměšňuje a ve videu k Tripping se pustil do jemného retra a psychedelických snových vizí, ve kterých spícímu zpěvákovi provádí jeho podvědomí pěkné kousky…

GWEN STEFANI: What You Are Waiting For

První sólový singl opatřila ex-frontmanka No Doubt skvěle šlapajícím videem, ve kterém sama sobě nastavila vysokou laťku. Najdete tu vše, co dál definuje její další klipy – nápaditost, sexy oblečky a skvělé taneční sestavy.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).