Hlavní navigace

IBM odhaluje pět inovací, které v příštích pěti letech změní naše životy

[Tisková zpráva] Armonk, New York – 25. listopadu 2008: Třetí výroční vydání přehledu „IBM Next Five in Five“ je seznam inovací, které mají potenciál v příštích pěti letech změnit to, jak lidé pracují, žijí a baví se:

Sdílet

  • Do asfaltu, barev a oken budou zabudovány energeticky úsporné solární technologie
  • Budete mít křišťálovou kouli pro své zdraví
  • S webem si budete moci povídat
  • Budete mít vlastní digitální pomocníky pro nakupování
  • Zapomínání se stane jen vzdálenou vzpomínkou

Seznam “Next Five in Five” vychází z tržních a společenských trendů, od nichž se očekává, že by mohly transformovat naše životy, a z technologií vznikajících v laboratořích IBM po celém světě, které tyto inovace pomohou realizovat.

V příštích pěti letech technologické inovace promění naše životy následovně:

Do asfaltu, barev a oken budou zabudovány energeticky úsporné solární technologie
Říkali jste si někdy, kolik energie by se dalo vyrobit, kdyby byla solární technologie zabudována v chodnících, silnicích, fasádách, barvách, střechách a oknech? Materiály a proces výroby solárních článků pro přeměnu slunečního záření na energii byly dosud příliš nákladné, aby se dočkaly širšího uplatnění. Avšak vytvoření solárních článků v podobě tenkého filmu tuto skutečnost mění. Nový typ úsporného solárního článku může být až stokrát tenčí než běžné solární články vyráběné z křemíkové membrány a jeho výroba daleko levnější. Nový tenký solární film lze tisknout a uspořádat na flexibilní podklad, takže se hodí nejen pro střechy, ale i pro fasády budov, tónovaná okna, mobily, notebooky, auta, dokonce i oblečení.

Budete mít křišťálovou kouli pro své zdraví
Co kdybyste dokázali předpovědět svůj zdravotní stav a na základě toho změnit svůj životní styl? Během pěti let vám váš lékař bude schopen na základě DNA vytvořit genetickou mapu, ze které se dozvíte, jaká zdravotní rizika vás v životě pravděpodobně čekají a jak jim konkrétně můžete zabránit. Na základě těchto informací budou lékaři moci doporučit pacientům změnu životního stylu a vhodné léčebné metody. Farmaceutické firmy také budou moci vyvíjet nové, efektivnější přípravky zacílené na jednotlivé pacienty.

S webem si budete moci povídat
Význam slovního spojení „jdu na web“ se v příštích pěti letech dramaticky změní. V budoucnosti budete moci surfovat po internetu bez použití rukou jen hlasovými pokyny – odpadne tak potřeba používat vizuální ovládací prvky a klávesnice. Nová technologie změní to, jak lidé vytvářejí informace, jak s nimi pracují nebo jak probíhá interakce v elektronických obchodech – místo textu budou používat řeč. Lidé bez přístupu k počítači a internetu, případně ti, kteří nemohou číst a psát, budou v budoucnu moci prostřednictvím tzv. hlasových webů (VoiceSite) využívat všechny výhody a pohodlí webu. Web s hlasovým ovládáním bude ještě přístupnější a snadněji použitelný pro každého. Představte si, že si budete moci procházet své e-maily a rychlé zprávy po telefonu a hlasově na ně odpovídat – aniž byste museli cokoli psát.

Budete mít vlastní digitální pomocníky pro nakupování
Nakupující se v příštích pěti letech při rozhodování o nákupu budou daleko více spoléhat sami na sebe a na názory svých přátel nebo kolegů, místo aby čekali na pomoc prodavačů v obchodech. Kombinace nových technologií a další vlny mobilních zařízení podstatně ovlivní jejich zkušenost s nakupováním v obchodech. Zkušební kabinky budou brzy vybaveny digitálními pomocníky – hlasově ovládanými kiosky s dotykovou obrazovkou, které pomohou zákazníkům vybrat si kusy oděvu a doplňky k tomu, co si už vybrali. Jakmile dokončíte výběr, systém upozorní prodavače, který vám vybrané položky najde a donese.

Zapomínání se stane jen vzdálenou vzpomínkou
Během pěti let bude daleko jednodušší vzpomenout si, co potřebujete koupit v potravinách, co je třeba zařídit, s kým si chcete promluvit na konferenci, kde a kdy se máte sejít s přítelem, nebo jaké produkty jste viděli v reklamách na letišti. Podobné detaily každodenního života budou totiž zaznamenávány, ukládány a analyzovány a ve správný čas a na správném místě si je budete moci vyvolat z přenosných i pevných inteligentních přístrojů. Aby to bylo možné, vaše konverzace a činnosti budou nahrávat mikrofony a videokamery. Shromážděné informace se budou automaticky ukládat a analyzovat v osobním počítači.

O společnosti IBM
Další informace o společnosti IBM najdete na webu: ibm.com/cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).