Hlavní navigace

IBM představuje podnikovou sadu Mashup technologií pro web 2.0

[Tisková zpráva] ARMONK, USA – 9. října 2007: Společnost IBM předvedla ukázku své nové „mashup“ platformy, která umožňuje technicky neškoleným zaměstnancům vytvořit během pár minut situační aplikace – obchodníci tak například mohou získat potřebné informace bez ohledu na to, kde jsou uloženy. Sada IBM Mashup Starter Kit, dostupná nyní v rámci IBM alphaWorks, umožňuje podnikovým uživatelům sestavit si vlastní Web 2.0 mashup aplikace a řešit podnikové problémy bez pomoci IT specialistů.

Sdílet

IBM Mashup Starter Kit obsahuje dvě klíčové technologie. IBM Mashup Hub je mashup server, který shromažďuje informační zdroje, typu RSS, ATOM či XML a umožňuje jejich opětovné použití a spolupráci. Mashup Hub rovněž dokáže spojovat, transformovat, filtrovat, komentovat či publikovat informace v nových formátech. Z něj je přebírá nově přepracované uživatelské rozhraní QEDWiki, které umožňuje i „netechnickým“ uživatelům mísit a kombinovat informace z různých zdrojů a vytvořit během několika minut jednotný náhled na řadu různých sad údajů. Tento software shromažďuje a zpracovává informace a vytváří data pro novou generaci aplikací.

Sada IBM Mashup Starter Kit dokáže kombinovat informace z databází, z oddělení, z osobních úložišť a webu. Rychle spojuje informace a webové služby, jako jsou předpovědi počasí v reálném čase nebo mapy s podnikovým obsahem a službami, snadno je „smísí“ a vytvoří rychlé, flexibilní a cenově dostupné aplikace pro specifické potřeby podniku.

Například plánovači dálniční stavby usilující o nový projekt mohou pomocí mashup technologie spojit údaje o počasí s informacemi od techniků a ze statistického softwaru a dát přesnější nabídku, která počítá s pravděpodobným počtem dní s dešťovými nebo sněhovými srážkami. Dalším příkladem může být pojišťovací agent, který pomocí kombinace dat o přírodních kalamitách a prostorovém umístění získá přesnější vyhodnocení rizik a ztrát. Podobné to může být s ptačí chřipkou, která dramaticky ovlivňuje firmy, vlády a životy lidí. Dostupné znalosti o přenosu nemoci lze zkombinovat s informacemi o klimatu, větru a pohybu ptáků a předpovědět přesněji rozvoj choroby, což zase umožní včasnější varování, provedení preventivních kroků či transport vakcíny.

Technologie web 2.0 výrazným způsobem navyšují objem a složitost datových toků. Patří sem klasické podnikové údaje, stejně jako veřejné a soukromé, strukturované a nestrukturované informace – to vše IT oddělení ztěžuje rychlé reakce na měnící se požadavky podniku. Mezitím organizace hledají jednodušší způsoby sdílení informací s obchodními partnery, zákazníky či dokonce s konkurencí. S pomocí sady IBM Mashup Starter Kit mohou technicky orientovaní uživatelé převzít část práce spojené s vývojem aplikací od IT oddělení a reagovat okamžitě na nové potřeby podniku. Tímto způsobem lze rozšířit a používat všechny typy informací jako službu a zajistit lidem a aplikacím co potřebují – bez vysokých nákladů na IT. Sada IBM Mashup Starter Kit je společně se zdokonalenou verzí QEDWiki dostupná ke stažení v on-line komunitě IBM testerů alphaWorks, na adrese http://www.al­phaworks.ibm.com/tech/ib­mmsk. Dostupnost první komerční verze IBM Mashup Starter Kit u společnosti IBM a jejích partnerů se očekává v prvním čtvrtletí 2008.