Hlavní navigace

IBM představuje systém zEnterprise, který předznamenává éru chytřejších datových center

[Tisková zpráva] Průlomové technologie přepisují dosavadní normy datových center rozšířením kvality služeb mainframů na architektury IBM Power a System x

Sdílet

NEW YORK – 22. července 2010

  • Prvenství ve svém oboru: výhody mainframů IBM v oblasti řízení a správy se rozšiřují do vybraných prostředí POWER7 a System x1.
  • Nová technologie až desetinásobně zvyšuje celkový analytický výkon2, dokáže tak nabídnout detailní pohled na podniková data v řádu minut namísto hodin.
  • zEnterprise je nejvýkonnější a nejškálovatelnější mainframový server v historii – při zpracování nových úloh je až o 60 % rychlejší než System z103.
  • zEnterprise je energeticky nejúspornějším mainframem, který má až o 60 % větší kapacitu, a to při stejné spotřebě energie jako v případě System z10. Navíc umožňuje správu více než 100 000 virtualizovaných serverů jako jednoho systému.

Společnost IBM (NYSE: IBM) představila mainframový server zEnterprise a nový systémový design, který umožňuje sdílet zdroje mezi pracovními úlohami pro mainframe, POWER7 a servery System x a spravovat je jako jediný virtualizovaný systém. Tento nový mainframe je také nejvýkonnější a energeticky nejúčinnější mainframe vůbec.

Nový systémový design kombinuje nový mainframový server IBM zEnterprise s novými technologiemi IBM zEnterprise BladeCenter Extension a IBM zEnterprise Unified Resource Manager, které umožňují správu pracovních úloh na platformách System z, vybraných POWER7 a System x serverech. Nová technologie je výsledkem investic do výzkumu a vývoje IBM přesahujících 1,5 miliardy dolarů a více než tříleté spolupráce s největšími zákazníky IBM po celém světě.

Díky těmto inovacím mohou zákazníci spravovat systémové prostředky zEnterprise System jako jediný systém a rozšířit vynikající vlastnosti mainframu včetně mimořádně vysoké spolehlivosti, spravovatelnosti a zabezpečení i na pracovní úlohy běžící na vybraných IBM POWER7 a System x blade serverech. Díky možnosti jednotně spravovat pracovní úlohy napříč různými systémy umožňuje zEnterprise System snížit pořizovací náklady o 40 % a náklady na vlastnictví o 55 %.4

zEnterprise System byl navržen jako reakce na zásadní problém podnikových datových center – „chaos“ nesourodých technologií přidávaných postupem času pro konkrétní aplikace, které operují v silech, často mezi sebou nedokážou v reálném čase komunikovat a jejich správa vyžaduje samostatné týmy odborníků a zvláštní softwarové nástroje. Tento dlouhotrvající problém však způsobil zvýšení nákladů a složitosti prostředí, doprovázené navíc nárůstem sofistikovanějších a datově náročnějších pracovních úloh v čím dál propojenějším světě.

IBM zEnterprise BladeCenter Extension
IBM zEnterprise BladeCenter Extension rozšiřuje podporu také na IBM POWER7 a System x BladeCenter systémy, stejně jako blady optimalizované pro konkrétní pracovní úlohy, jako jsou například analýzy nebo správa webové infrastruktury.

Blade servery IBM uvnitř IBM zEnterprise BladeCenter Extension, které mohou být spravovány jako zdroje mainframu, se integrují s platformou System z a umožňují provozovat desítky tisíc hotových komerčních aplikací. V průběhu tohoto roku IBM také uvede na trh zEnterprise BladeCenter Extension, které bude podporovat IBM POWER7 blady s operačním systémem AIX, IBM verzí operačního systému UNIX.

IBM rovněž představuje IBM Smart Analytics Optimizer, který urychluje zpracování komplexních analytických úloh při nižších nákladech na transakci.

IBM zEnterprise Unified Resource Manager
Nový systémový software IBM Unified Resource Manager je první firmware svého druhu, který integruje prostředky různých platforem jako jediný virtualizovaný systém a poskytuje funkce jednotné správy pro zEnterprise. Na plně nakonfigurovaném clusteru systémů zEnterprise lze tak spravovat více než 100 000 virtualizovaných serverů jako jediný systém.

Nový zEnterprise 196
Z hlediska výkonnosti je zEnterprise System nejvýkonnějším systémem IBM v historii. Centrální server systému zEnterprise – zEnterprise 196 – může obsahovat až 96 nejrychlejších a nejvýkonnějších mikroprocesorů na světě, které jsou taktovány na 5,2 Ghz a dokážou zpracovat více než 50 miliard instrukcí za sekundu.

Nová mikroprocesorová technologie IBM obsahuje nový software pro optimalizaci výkonu datově náročných úloh, jenž dosahuje až 60% zlepšení u datově náročných5 a java6 úloh. S vyšším výkonem systému jde ruku v ruce i vyšší výkon softwaru, což může znamenat také úsporu nákladů na licencování softwaru.

Nový systém nabízí o 60 % větší kapacitu než jeho předchůdce System z10 a přitom má zhruba stejnou spotřebu elektřiny. Klienti, kteří zvolí Linux na platformě System z, mohou vytvořit a nasadit jeden virtualizovaný server za méně než dolar na den.7 Náklady na provoz srovnatelných pracovních úloh Oracle na zEnterprise 196 ve srovnání se systémy x86 stojí o 74 % méně. 8

Vysoké energetické efektivity bylo dosaženo inovacemi návrhu mikroprocesorů, 45nm křemíkovou technologií, efektivnější konverzí a distribucí elektřiny a také vyspělými senzory a firmwarem chlazení, který sleduje a provádí úpravy podle faktorů prostředí včetně teploty, vlhkosti a dokonce i hustoty vzduchu.

Smart Analytics Optimizer
IBM rovněž uvádí nový IBM Smart Analytics Optimizer vytvořený týmem IBM Research, což je akcelerátor analytických pracovních úloh integrovaný do nového mainframu prostřednictvím zařízení BladeCenter Extension. Díky hybridním vlastnostem nového systému zEnterprise a akcelerátoru Smart Analytics Optimizer mohou zákazníci zpracovávat analýzy, které jim umožní odhalit nové obchodní příležitosti a trendy a vyhnout se až 10krát rychleji případným rizikům.2

Nový software IBM
Jedinečná hodnota systému zEnterprise spočívá v synergii hardwaru a softwaru IBM. Nový software byl optimalizován pro zEnterprise a vyladěn tak, aby při použití v kombinaci s novým zařízením BladeCenter Extension fungoval napříč platformami.

Dostupnost v České republice
IBM zEnterprise bude pro zákazníky z České republiky dostupný od poloviny září tohoto roku a jeho distribuce bude probíhat přímým prodejem přes obchodní zástupce IBM Česká republika.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).