Hlavní navigace

IBM spouští projekt „Big Green Linux“

[Tisková zpráva] Volkswagen a Telefonica jsou mezi prvními společnostmi, které využijí nové produkty a služby IBM, podporující energeticky úsporná datová centra a open source software

Sdílet

SAN FRANCISCO (LinuxWorld), Kalifornie, 7. srpna 2007 – Společnost IBM (NYSE: IBM) oznámila iniciativu Big Green Linux (Velký zelený Linux), jejímž cílem je pomoci klientům dále integrovat Linux do jejich podnikových systémů jako prostředek snížení nákladů a spotřeby energií budováním úspornějších datových center.

Počet linuxových aplikací pro platformu POWER se neustále rozšiřuje a v současné době je k dispozici téměř 3 000 aplikací, které nativně běží pod Linuxem na serverech System p s procesory POWER. Technologie System p Application Virtual Environment (System p AVE) navíc umožní beze změny používat i většinu linuxového binárního kódu pro procesory x86. Tento produkt rozšíří okruh pracovních úloh, které lze přesunout z platformy x86 na servery System p, a zvýší úsporu, jíž mohou zákazníci dosáhnout konsolidací několika serverů x86 na platformě System p.

Volkswagen AG a Telefonica Moviles España přecházejí na IBM System
IBM také oznámila, že Volkswagen AG a Telefonica Moviles España jsou dvěma posledními klienty, kteří ve snaze maximálně využívat investice do informačních technologií a dosáhnout větší energetické účinnosti konsolidují své linuxové pracovní úlohy na platformě IBM System p s procesory POWER. Dokládá to širší průmyslový trend, který zároveň potvrzuje i fakt, že od začátku roku 2006 téměř 700 společností zmigrovalo z konkurenčních unixových platforem na IBM System p s Linuxem nebo systémem AIX.

Iniciativa Big Green Linux podporuje širší projekt Big Green (Velká zelená) , který IBM oznámila v květnu a jehož cílem je zásadně snížit spotřebu energií v datových centrech IBM a jejích klientů.

IBM připravuje cestu
Svou iniciativu Big Green Linux naznačila IBM už týden před tímto oznámením, když zveřejnila plán zkonsolidovat zhruba 3 900 svých vlastních serverů na 30 mainframů System z s operačním systémem Linux.

S více než 743 200 čtverečními metry plochy datových center pro své zaměstnance a komerční pracovní úlohy klientů má IBM největší a nejsofistikovanější provozy datových center, jež se nacházejí na různých místech po celém světě.

Společnost předpokládá, že nová globální infrastruktura, podporující přes 350 000 uživatelů, bude sloužit jako názorný příklad probíhající transformace IBM na špičkové pojetí datových center pro velké podniky po celém světě. Od roku 1997 zkonsolidovala IBM svá strategická datová centra po celém světě ze 155 na sedm.

Information Server Blade
IBM zároveň pokračuje v uvádění nových linuxových produktů, které pomohou klientům snížit spotřebu energie. Jedním takovým produktem je Information Server Blade s Linuxem, první produkt pro virtualizaci dat na trhu, který otevírá novou éru v oblasti správy informací. Nový systém zjednodušuje rozsáhlé projekty integrace dat tím, že poskytuje celopodnikový pohled na informace, což v praxi znamená lepší přehled o podniku a pohotový přístup k důvěryhodným informacím.

IBM Information Server Blade s Linuxem je předem vyzkoušené a optimalizované řešení složené z hardwaru, softwaru a služeb, jež zjednodušuje rozsáhlé projekty integrace dat a urychluje zavádění platformy IBM pro integraci informací. Information Server Blade s neomezenou možností škálování pro zpracování velkých objemů dat podporuje globální iniciativu IBM Information on Demand, jež umožňuje klientům získávat konkurenční výhodu prostřednictvím nového a inovativního použití informací.

Linux: Další generace
IBM Linux Technology Center se podílelo na vývoji řady nových vlastností jádra Linuxu pro přizpůsobování taktovací frekvence a napětí CPU a udržování nečinných procesorů v úsporném stavu. To vše přispívá k větší energetické efektivitě Linuxu v datových centrech.

Linux, open source software a služby
V rámci svého aktivního zapojení v rychle rostoucím ekosystému open source oznámila společnost IBM další produkty a partnerství, která mají pomoci velkým podnikům i malým a středním firmám efektivně integrovat open source do jejich informačních infrastruktur. Tato řešení také odpovídají na hlavní potřeby zákazníků, kteří chtějí používat open source, včetně podpory, integrace a interoperability mezi otevřeným a uzavřeným softwarem.

IBM a Novell oznámily dohodu, na jejímž základě se společnými silami pokusí získat větší podíl na rostoucím trhu open source aplikačních serverů.

Společnosti IBM a Novell také oznámily dostupnost otevřeného řešení spolupráce dodávaného prostřednictvím obchodních partnerů, které poskytuje firmám rychlý a snadný způsob, jak nainstalovat integrovaný e-mail, rychlé posílání zpráv a kancelářské aplikace do osobního počítače s Linuxem. Otevřený klient spolupráce, postavený na platformě Eclipse a distribuci SUSE Linux Enterprise Desktop společnosti Novell, se skládá ze špičkových softwarových aplikací IBM Lotus Notes s kancelářskými editory IBM a IBM Lotus Sametime.

IBM také pokračuje v rozšiřování svého portfolia služeb Linux Server, a to novými IBM implementačními službami pro Linux – clustery s vysokou dostupností (http://www-935.ibm.com/ser­vices/us/index­.wss/offerfami­ly/gts/a1027709).