Hlavní navigace

IBM uvádí mainframe System z10

[Tisková zpráva] Až stoprocentní nárůst výkonu podstatně zvýší efektivitu datových center podniků.

Sdílet

Mumbai, Mnichov, New York, Tokio – 26. února 2008:

Vysoký kapacitní skok snižuje tlak na přetížená datová centra, která už překračují svůj plný výkon:

  • Jediný mainframe je schopen nahradit až 1 500 serverů x86, a to při nákladech na energii nižších až o 85 % a rozměrech menších až o 85 %
  • Umožňuje konsolidovat licence na software pro platformu x86 až v poměru 30 : 1
  • První mainframe se čtyřjádrovými procesory
  • z10 přináší řád do chaosu datových center
  • Kapacita alokovaná v okamžiku potřeby umožňuje reagovat na neustále se měnící podmínky v podnicích.
  • Automatická správa výkonnosti systému upřednostňuje vysoce hodnotné transakce

Společnost IBM (NYSE: IBM) dnes oznámila mainframe System z10, který byl od základu zkonstruován s důrazem na výrazné zvýšení efektivity datových center. Přináší podstatně vyšší výkon s nižšími nároky na napájení, chlazení a místo. Nabízí nesrovnatelnou úroveň zabezpečení a automatizuje správu a sledování IT prostředků, takže usnadňuje reakce na neustále se měnící podmínky v podnicích.

64procesorový mainframe další generace, který využívá čtyřjádrovou technologii, je od základu postaven jako sdílený server, a proto nabízí vyšší výkon než virtualizované servery x86. Dokáže podpořit od stovek po několi set miliónů uživatelů.

Server z10 podporuje širokou řadu pracovních úloh. Kromě Linuxu, XML, Javy, Websphere a úloh souvisejících s architekturou SOA spolupracuje IBM se společnostmi Sun Microsystems a Sine Nomine Associates na pilotní implementaci operačního systému Open Solaris, která prokáže otevřenost a flexibilitu mainframu System z.

Z hlediska výkonnosti je nový z10 celkově o 50 % rychlejší než předchůdce z9 a u procesorově náročných úloh dosahuje až o 100 % vyššího výkonu. Přitom nabízí o 70 % vyšší kapacitu. Mainframe z10 je ekvivalentem téměř 1 500 serverů x86 a ve srovnání s nimi nabízí o 85 % menší rozměry a až o 85 % nižší náklady na energii. Nový mainframe z10 umožňuje konsolidovat licence na software pro platformu x86 až v poměru 30 : 1.

Platforma pro provoz IT jako služby v novém podnikovém datacentru
Podniky se snaží nejen podstatně snížit neefektivitu a komplikovanost dnešních datacenter, ale také rozumněji sdílet IT prostředky a lépe je přizpůsobovat konkrétním podnikovým cílům a neustále se měnícím podmínkám na trhu.

Zároveň se potýkají s tím, jak protokolovat, sledovat, auditovat a účtovat každou obchodní transakci. Jejich cílem je jít dál, než umožňuje základní virtualizace (která rozděluje různé počítačové úlohy mezi samostatné oddíly na serveru), a provozovat prostředí, v němž je celá infrastruktura IT včetně podnikových aplikací, zabezpečení, úložné kapacity a výpočetního výkonu provozována podle potřeby.

Podniky tak mohou spravovat IT jako službu – pomocí systému založeného na zásadách, který rozděluje, spravuje a sleduje příslušné prostředky datového centra, jak je třeba. Mainframe z10 je jediný server na trhu, který poskytuje komplexní řadu funkcí řízených zásadami:

Authorization Management pro ověřování a oprávnění uživatelů, kteří mohou přistupovat k určitým podnikovým službám a souvisejícím prostředkům IT. Zabudované funkce s šifrovacími algoritmy umožňují správcům mainframu System z10 nadefinovat několik úrovní zabezpečení přístupu oprávněných uživatelů k citlivým informacím nacházejícím se na serveru System z.

Utilization Management pro zajištění maximálního využití systému. System z10 se radikálně liší od ostatních tříd serverů tím, že je konstruován pro trvalý provoz až se stoprocentním využitím – podle nároků uživatelů.

z/OS, jeden z operačních systémů pro z10, dokáže spravovat transakce na základě předem nastavených zásad s tím, že se průběžně přizpůsobuje špičkám a propadům provozu.

Just-in-Time Capacity pro poskytnutí dalšího výpočetního výkonu a kapacity, když je třeba, aby podniky dokázaly lépe spravovat rizika (např. větší výpočetní výkon ve vrcholné nákupní sezóně). 64procesorový mainframe z10 bude vůbec poprvé automatizovat poskytování výpočetního výkonu podle měnících se požadavků.

Systém z/OS předvídá situace, kdy je vyžadována vyšší kapacita a na jak dlouho, a podle toho mapuje přiřazení prostředků. Tato funkce se označuje jako „přidělování kapacitních prostředků právě včas“ (Just In Time Deployment of Capacity Resources). Funkce vychází z transakčních potřeb a jejich priorit nastavených zákazníky.

Zabezpečení Virtualization Security vyhovující nejvyššímu stupni zabezpečení americké vlády Evaluation Assurance Level 5 (EAL5), které zajišťuje technologie zVM. IBM System z je jediným serverem na světě, který získal tento stupeň certifikace pro zabezpečení a oddíly. (Tuto certifikaci získal model System z9 a IBM má v plánu nechat certifikovat pro EAL5 i System z10).

Program „IBM Academic Initiative“ v kombinaci s opětovným prosazováním mainframů přispívá k rychlému rozvoji znalostí platformy System z; Nové nástroje Rational pomáhají dlouhodobě zajistit jednoduchost použití

Program „IBM Academic Initiatve“ spuštěný v roce 2004 nabízí širokou řadu technologických produktů pro školství, jež vycházejí z hlubokých odborných zkušeností IBM. Zahrnuje jak výukové materiály společnosti IBM, tak vlastní technologii, kterou lze škálovat podle potřeb fakult a univerzit po celém světě.

Academic Initiative: System z podporuje kurzy, laboratorní semináře, doktorandské projekty a výzkum v oblasti rozsáhlých systémů. Nedávným milníkem společnosti IBM je to, že se do programu zařadila už 400. univerzita na světě (v roce 2004 startoval program s 23 univerzitami).

Kromě toho v rámci investice 100 miliónů dolarů do iniciativy Mainframe Simplification odstartované v roce 2006 oznámila společnost IBM nový software Rational pro System z, který urychlí nasazování aplikací na platformě System z a bude dále podporovat jednoduchost použití.

V rámci svého projektu Mainframe Simplification zároveň IBM oznámila novou sadu softwaru, který automatizuje správu komplexních aspektů IT (například datových úložišť, databází a nově implementovaného softwaru) a poskytuje jediný integrovaný pohled na aplikace provozované na mainframech. Nástroj IBM Tivoli Service Management Center for System z znázorňuje vazby mezi součástmi IT a podnikovými aplikacemi a umožňuje podnikům monitorovat celkové poskytování služeb IT na podporu konkrétních požadavků z hlediska financí, zabezpečení a spokojenosti zákazníků.

Nový Information on Demand Software pro System z
Společnost IBM oznamuje uvolnění nového software z kategorie Information on Demand pro System z, včetně řešení Cognos 8 Business Intelligence (BI) pro System z (mainframe). IBM Cognos 8 BI pro System z kombinuje ověřené možnosti reportování a analýzy produktu IBM Cognos 8 BI s výkonem a spolehlivostí System z, což zákazníkům pomůže získat konkurenční výhodu na základě výkonné analýzy podnikových dat, dále zlepšit proces rozhodování a optimalizovat obchodní procesy. IBM zároveň svým zákazníkům oznamuje start beta programu Cognos 8 BI pro Linux na System z. IBM Cognos 8 BI pro Linux na System z bude k dispozici ve druhé polovině roku 2008. Cognos 8 BI pro Linux na System z umožní zákazníkům snadno reportovat a analyzovat stovky miliónů transakcí přímo na platformě mainframe. Uživatelé budou moci bezprostředně identifikovat kritické obchodní trendy a reagovat na ně.

Společnost IBM dále oznámila uvolnění databáze DB2 pro z/OS Value Unit Edition. Jedná se o edici s jednorázovou úhradou za licenci (OTC, one-time-charge). Tato edice DB2 posiluje roli platformy System z jako základního kamene podnikových řešení s architekturou SOA, řešení datových skladů s analytickými aplikacemi a podnikových aplikací typu SAP.

Kromě toho IBM v druhém pololetí uvede nové řešení Master Data Management pro System z. Nová připojená úložiště pomáhají optimalizovat mainframová prostředí pro správu informací.

Transakce, informace a data rostou překotným tempem, což klade zvýšené nároky na jejich efektivní ukládání a přístup k nim. IBM uvádí zdokonalené úložné subsystémy pro mainframy, které pomáhají optimalizovat dostupnost informací, zmírňovat rizika spojená s informacemi a maximálně využívat úložnou kapacitu pro velké objemy dat.

Podniková disková úložiště: Zdokonalená verze nejpoužívanějšího diskového řešení pro mainframy DS8000 R3.1 obsahuje nové funkce obnovení po zhroucení a zajištění kontinuity provozu, jež optimalizují výkon mainframu. V kombinaci s funkcemi operačního prostředí IBM z/OS 1.10 mohou nyní zákazníci spravovat v mainframových prostředích až čtyřikrát více informací než s jakýmkoli jiným úložným systémem.

Podniková virtualizace páskových úložišť: IBM vyšla ze svých odborných zkušeností s virtualizací za téměř 40 let a zdokonalila také řešení IBM System Storage TS7700 Virtual Tape pro mainframová prostředí. To nyní díky využití páskového šifrovacího řešení IBM TS1120 přináší vylepšené funkce uchovávání, archivace a zabezpečení informací.