Londýn, Velká Británie, 21. května 2007 – Společnost IBM dnes uvedla nejrychlejší mikroprocesor, jaký byl dosud vyroben, extrémně výkonný server, který využívá množství inovací tohoto čipu v oblasti úspory energie a zároveň zdokonalené virtualizační technologie. Nový server jako vůbec první v historii vytvořil rychlostní rekordy ve všech čtyřech hlavních srovnávacích testech pro poměřování výkonnosti serverů v podnikových a technických úlohách (1).
Dvoujádrový procesor POWER6TM s taktem 4,7 GHz nabízí dvojnásobnou rychlost oproti předchozí generaci POWER5TM, a přitom ke svému provozu a chlazení spotřebovává téměř stejné množství elektřiny. To znamená, že zákazníci mohou pomocí nového procesoru buď o 100 procent zvýšit výkon svých aplikací, nebo prakticky o polovinu snížit spotřebu energie.
Nový server IBM s dvoujádrovými až šestnáctijádrovými konfiguracemi nabízí podle výsledků typové úlohy TPC-C trojnásobný výkon na jádro v porovnání s počítačem HP Superdome (2). Procesorová rychlost čipu POWER6 je téměř třikrát rychlejší než nejnovější procesor Intel Itanium, který ve svých serverech používá HP. Přenosové pásmo čipu POWER6 (300 gigabajtů za sekundu) dokáže stáhnout celý katalog služby iTunes za 60 sekund, tj. třicetkrát rychleji než Itanium od HP.
Nový server však nabízí víc než jen surový výkon – je to zároveň nejvýkonnější konsolidační zařízení střední třídy na světě, neboť obsahuje zvláštní hardware a software, který umožňuje vytvořit v jediném počítači velké množství virtuálních serverů.
Podle výpočtů společnosti IBM lze na jedinou skříň s novým serverem IBM zkonsolidovat 30 serverů SunFire v890, což znamená úsporu nákladů na energii přes 100 000 dolarů ročně (3). Podle agentury IDC zvýšila IBM za posledních pět let svůj podíl na tržbách z unixových serverů o 10,4 procenta na úkor společnosti HP, která ztratila 5,3 procenta, a Sunu, který ztratil 1,4 procenta (4) S novým počítačem se IBM zaměří hlavně na zákazníky, kteří nyní používají méně efektivní servery HP, Sun a Dell.
Grand Slam benchmarků
Mimořádnou přizpůsobivost nového serveru IBM System p570 s procesory POWER6 potvrzuje prvenství ve čtyřech typových úlohách, které se nejčastěji používají pro hodnocení výkonnosti unixových serverů – SPECint2006 (který měří výkonnost při výpočtech s celými čísly obvyklých v podnikových aplikacích), SPECfp2006 (který měří výkonnost při výpočtech s plovoucí čárkou vyžadovaných ve vědeckých aplikacích), SPECjbb2005 (který měří výkon Javy u obchodních operacích za sekundu) a TPC-C (který měří výkon při zpracování transakcí) (1). Je to vůbec poprvé, co jediný systém dosáhl prvenství ve všech čtyřech kategoriích. Nový System p570 v současné době drží 25 rekordů ve výkonových testech napříč širokým spektrem podnikových a technických aplikací (5).
Výkonové prvenství lze do velké míry přičíst na vrub vyvážené konstrukci systému. Na rozdíl od konkurenčních serverů se společnosti IBM u nového serveru podařilo vyváženě sladit procesorový výkon se systémovou architekturou (velikostí mezipamětí a propustností sběrnic). Celková velikost vyrovnávací paměti procesorů POWER6 je 8MB na čip – tedy čtyřnásobek čipu POWER5 – což procesorům pomáhá udržet krok s touto obrovskou přenosovou rychlostí. Naproti tomu u mnoha jiných serverů se klade důraz hlavně na výkon procesorů, a to na úkor schopnosti serverů přivádět data do čipu takovou rychlostí, jež by umožňovala naplno využít rychlost procesoru.
„Podobně jako vítězství šachového superpočítače Deep Blue nad velmistrem Gary Kasparovem, od něhož tento měsíc uplyne deset let, je debut procesoru POWER6 dalším přesvědčivým důkazem, že vytrvalá inovace dokáže přiblížit cíle, jejichž dosažení se kdysi jevilo jako naprosto nemožné,“ prohlásil Bill Zeitler, viceprezident IBM Systems a Technology Group. „POWER6 nabízí jak úžasný výkon, tak výraznou úsporu energie, což naši zákazníci jistě velmi ocení.“
POWER6: Architektura, která boří konvence
Čip POWER6 v novém serveru IBM System p570 má na kontě řadu prvenství. Je to první unixový mikroprocesor, který dokáže zpracovávat aritmetické výpočty s plovoucí desetinnou čárkou na úrovni hardwaru. Výpočty s desetinnými čísly s plovoucí desetinnou čárkou byly dosud zpracovávány na úrovni softwaru. Zabudovaná schopnost počítat s plovoucí čárkou dává obrovskou výhodu podnikům, jež používají složité daňové, finanční a ERP programy.
POWER6 je vyrobený nejmodernější 65nanometrovou technologií IBM. Dostává se na trh v době, kdy někteří odborníci předpovídali konec platnosti Mooreova zákona, podle něhož se má každých 18 měsíců zdvojnásobit rychlost procesorů. Procesor POWER6 využívá řadu technických vylepšení, jichž bylo dosaženo během pětiletého úsilí ve výzkumu a vývoji. Jedná se o následující inovace:
- Dramatické zdokonalení způsobu zpracování instrukcí spouštěných uvnitř čipu. Vědci IBM zvýšili výkonnost čipů zachováním statického počtu stupňů tzv. pipeline, tedy dávek operací, které musí být zpracovány během jediného cyklu taktu procesoru. Každý stupeň je však rychlejší, protože byly odstraněny nadbytečné operace, a procesor zvládá více kroků najednou. Díky tomu se podařilo zkrátit dobu spouštění úkolů na polovinu a zároveň snížit spotřebu energie.
- Oddělením obvodů, které nepodporují operace nízkého napětí, se IBM podařilo významně snížit spotřebu energie ve zbytku procesoru.
- „Otáčení“ napětí a frekvence umožňuje snížit spotřebu čipu až o 50 procent, přičemž dopad na výkon je minimální.
- Nová metoda navrhování čipu umožňuje procesoru POWER6 pracovat při nízkém napětí, takže lze stejný čip použít v nízkonapěťových blade serverech i ve velkých, vysoce výkonných počítačích s mnoha symetricky zapojenými procesory. Čip má konfigurovatelnou šířku přenosového pásma, což umožňuje zákazníkům vybrat si mezi maximálním výkonem a minimální cenou.
Čip POWER6 nově přichází s dalšími technikami úspory energie a snižování tepelného vyzařování serverů na bázi POWER6. Takt procesoru lze dynamicky snižovat, když procesor nemá žádnou užitečnou práci, a opět zapínat při spouštění instrukcí.
Kvůli úspoře energie se také dynamicky vypínají a znovu v okamžiku potřeby zapínají nevyužité části paměti. Pokud je zjištěno přehřátí, může čip POWER6 snížit rychlost spouštění instrukcí, aby zachoval přijatelnou, uživatelem nadefinovanou teplotu.
IBM počítá s uplatněním čipu POWER6 napříč serverovými řadami System p a System i.
První unixový server na světě s aktivní mobilitou virtuálních počítačů IBM dnes zároveň představuje zcela novou technologii, která umožňuje zákazníkům za chodu přesouvat virtuální počítače mezi různými unixovými servery, a to při zachování nepřetržité dostupnosti. Technologie POWER6 Live Partition Mobility, která je v současné době v beta verzi a bude všeobecně dostupná v průběhu tohoto roku, dává zákazníkům možnost přesouvat aktivní virtualizované oddíly, aniž by je kvůli tomu museli pozastavit. Zatímco konkurenční produkty vyžadují restartování celého unixového systému a softwaru, IBM jako první dodavatel pomáhá klientům optimalizovat využití prostředků v širším měřítku. Umožňuje správcům pracovat s velkou skupinou serverů jako s disponibilními zdroji, místo aby se museli zabývat každým serverem jako samostatnou entitou se zvláštním účelem.
Na poli služeb oznámila divize IBM Global Technology Services služby implementace, migrace a vyhodnocení, které pomohou klientům zkrátit čas potřebný k plánování, implementaci a integraci nových serverů System p s procesory POWER6 do produkčního prostředí.